Kiedy należy dostarczyć ZUS IMIR pracownikowi?

ZUS IMIR to dawny druk RMUA, który pracodawca musi przekazać osobom, które zatrudnia. Ma do wyboru dwa terminy, jednak nie może zapomnieć o tym obowiązku.

ZUS IMIR – miesięczna i roczna informacja dla osoby ubezpieczonej

ZUS IMIR to dokument, który pracodawca przekazuje pracownikowi, zawiera podsumowanie należne i opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Druk ZUS IMIR obowiązuje od 2019 roku, zastępując wcześniejszy druk RMUA.

Informacja ZUS IMIR zawiera:

  • numer identyfikacyjny ubezpieczonego (PESEL);
  • imię i nazwisko;
  • wymiar czasu pracy;
  • zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe), które zawierają tytuł ubezpieczenia, podstawę wymiaru składek, kwotę składek w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz innych źródeł finansowania;
  • informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy;
  • dane dotyczące wypłaconego przychodu, niezbędne do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty;
  • podpis płatnika składek i podpis osoby ubezpieczonej.

Dzięki ZUS IMIR pracownik może zweryfikować informacje o swoich ubezpieczeniach.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Czy ZUS IMIR jest obowiązkowy?

Tak, ZUS IMIR jest dokumentem obowiązkowym. Pracodawca, który jest płatnikiem składek, ma obowiązek przekazywania swoim pracownikom informacji o odprowadzonych składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Informacje te mogą być przedstawione w formie comiesięcznych raportów lub rocznego podsumowania. Miesięczne raporty przedstawiane są jako np. paski płacowe, a w podsumowaniach wyróżnia się informacje za każdy miesiąc.

Informacja ZUS IMIR może być przekazana w formie pisemnej lub elektronicznej, o ile spełnia wymogi ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Termin przekazania informacji ZUS IMIR

Jeśli pracodawca nie informował pracowników co miesiąc, musi dostarczyć im roczną informację ZUS IMIR do ostatniego dnia lutego roku następnego. W przypadku, gdy ostatni dzień lutego przypada w dniu wolnym od pracy, termin automatycznie zostaje przeniesiony na następny, pierwszy dzień roboczy.

Płatnik składek nie musi sporządzać ZUS IMIR, jeśli co miesiąc informował ubezpieczonego o składkach, chyba że ubezpieczony zażąda rocznej informacji.

Jak wygenerować ZUS IMIR z płatnika?

Pracodawca może wygenerować ZUS IMIR korzystając z aplikacji ePłatnik. Warunkiem jest zarejestrowanie profilu na PUE z dostępem do ePłatnika. Dostęp do programu jest bezpłatny. Warto pamiętać, że przy jego użyciu można również tworzyć, weryfikować i wysłać do ZUS różne dokumenty ubezpieczeniowe.

Do skorzystania z ePłatnika potrzebny jest certyfikat kwalifikowany lub login i hasło do profilu zaufanego ePUAP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak wzrośnie płaca minimalna w 2024 roku?
  2. Ile wyniosą składki ZUS w 2024 roku?
  3. Ile wynosi ryczałt na pracę zdalną dla pracownika? Jak go wyliczyć?
  4. Doba pracownicza – jak ją liczyć? Czym skutkuje naruszenie doby pracowniczej? Jak ma się do tego ruchomy czas pracy i nadgodziny?
  5. Wymiar czasu pracy 2024  

ZUS IMIR jak wydrukować z Płatnika

Aby przejrzeć i/lub wydrukować raport trzeba wybrać pozycję na liście i wybrać przycisk 'Podgląd’, lub 'Drukuj’. Plik zostanie wygenerowany w formacie PDF. ePłatnik umożliwia grupowe drukowanie raportów.

ZUS IMIR a PIT-37

ZUS IMIR i PIT-37 to dwa różne dokumenty, które mają odmienne cele i są składane w różnych celach:

  • ZUS IMIR jest rocznym zestawieniem informacji o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które płatnik składek (pracodawca) przekazuje ubezpieczonym (pracownikom). Jest to potwierdzenie odprowadzonych składek i zawiera szczegółowe dane (numery identyfikacyjne ubezpieczonego, wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na poszczególne ubezpieczenia, informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy);
  • PIT-37 to zeznanie podatkowe, w którym osoba fizyczna rozlicza się z uzyskanych dochodów za dany rok podatkowy. Do zeznania mogą być dołączone różne załączniki, takie jak PIT/D, PIT/O, PIT-2K oraz certyfikat rezydencji. PIT-37 składa osoba fizyczna, która osiągała m.in. przychody z pracy, emerytur, umów zlecenie i umów o dzieło i nie prowadzi działalności gospodarczej.

ZUS IMIR i PIT-37 łączy to, że oba dokumenty są obowiązkowe i muszą być składane oddzielnie w wyznaczonych terminach.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!