Samodzielne prowadzenie księgowości – dlaczego warto?

Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości jest lepsze od pomocy biura rachunkowego? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, dlaczego samodzielna księgowość może się opłacać?

Wiele osób, które planują założenie działalności gospodarczej, bardzo boi się księgowości, prowadzenia rachunków i wielu kwestii związanych z rozliczeniami. Okazuje się jednak, że samodzielne prowadzenie księgowości może być świetną lekcją prowadzenia biznesu. Tak, prowadzenia biznesu. Jak to możliwe?

Księgowość nowej firmy

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Początkujący przedsiębiorca nawiązuje współpracę z biurem rachunkowym. Księgowy proponuje rozliczenia z urzędami w cyklu kwartalnym. Każdego miesiąca przedsiębiorca dostarcza faktury przychodowe i kosztowe, a na koniec kwartału otrzymuje rozliczenie.

CZYTAJ TAKŻE: Czy księgowa odpowiada za błędy?

Na koniec kwartału. Realnie dostanie rozliczenie pod koniec czwartego miesiąca. Co to oznacza? Że przez prawie cztery miesiące może nawet nie mieć informacji, w jakiej sytuacji finansowej jest firma. Nawet gdy wybierzemy rozliczenia miesięczne, też trudno będzie na bieżąco śledzić rozrachunki.

Warto też pamiętać, że księgowy rozlicza tylko te dokumenty i transakcje, które faktycznie zostały udokumentowane wyciągiem z konta lub fakturą albo rachunkiem.

Gdy nasza działalność jest specyficzna i zapomnimy dostarczyć jakiś dokument, może się okazać, że w ogóle nie będzie on uwzględniony w rozliczeniach.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Prowadzenie księgowości samemu pozwala dokładnie poznać schematy wyliczania podatków, zarówno dochodowego, jak i podatku VAT. Uczymy się, co to są środki trwałe i w jaki sposób je rozliczamy.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wybrać dobrego prawnika do firmy?

Jeśli jako przedsiębiorca masz bardzo dokładny ogląd sytuacji, a to pomaga zrozumieć biznes i kształtować go w taki sposób by był zyskowny. Przykład? Jeśli sam prowadzisz księgowość, będziesz musiał samodzielnie obliczać zaliczki na podatek.

Nie ma jednak powodów do obaw. Nowoczesne programy do księgowości wyliczają to bardzo dokładnie i – co najważniejsze – w każdym momencie wiadomo, ile podatku trzeba będzie zapłacić.

Samodzielne prowadzenie księgowości to również dobra kontrola nad przychodami i kosztami działalności. Nie bez znaczenia może być to, że tylko przedsiębiorca zna wyniki finansowe swojej firmy.

CZYTAJ TAKŻE: Usługi księgowe. Ile można na tym zarobić?

Skoro nie ma księgowego, to nikt inny nie wie jakie obroty i zyski osiąga przedsiębiorstwo. Co za tym idzie, daje też możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się przepisy prawa. Warto też pamiętać, że prowadząc samodzielnie księgowość, możemy sami kształtować poziom kosztów i przychodów.

Jeśli chcesz wykazać spore zyski, możesz przenieść koszty na kolejne miesiące i odwrotnie, jeśli chcesz mieć stratę, to wykazujesz stratę. Oczywiście samodzielne prowadzenie księgowości to też oszczędność na biurze księgowym.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej
Jeśli przedsiębiorca chce samodzielnie prowadzić księgowość, to naprawdę nie ma się czego obawiać. Na rynku są dostępne programy księgowe, które znacząco ułatwiają ten fakt.

Przeczytaj więcej w kategorii Biuro rachunkowe.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!