Rejestracja CEIDG – wznowienie działalności gospodarczej 

Nie tylko rozpoczęcie firmy wymaga od nas rejestracji w CEIDG. Wznowienie działalności gospodarczej w niektórych przypadkach również wymaga wniosku do tej instytucji. Kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba wnioskować o odwieszenie działalności gospodarczej?

Wznowić biznes można w odrębnym wniosku o ponowne otworzenie firmy lub już w dzień jego zawieszenia. Jak wygląda wniosek do CEIDG o wznowienie działalności gospodarczej? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Przypomnijmy, że zawieszenie działalności gospodarczej oznacza przerwę w jej prowadzeniu. Firmę wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Różnice między działalnością jednoosobową a spółką

W przypadku zawieszenia działalności firmy nie opłaca się składek na ZUS i podatku dochodowego. Nie trzeba też składać deklaracji ZUS ani VAT. Zawiesić działalność gospodarczą można na ile razy się chce, na dowolny czas, ale nie krótszy niż 30 dni.

CEIDG – wznowienie działalności

Jeśli już miną powody, które były przyczyną zawieszenia biznesu lub sytuacja na rynku się poprawiła, można wznowić działalność gospodarczą. W CEIDG wznowienie działalności możemy zgłosić w każdym momencie. Wraz ze wznowieniem działalności zostają przywrócone obowiązki, które firma ma wobec ZUS-u i skarbówki.

Tak jak wspomnieliśmy, działalność zostać odwieszona każdym momencie, nie wcześniej jednak niż 30 dni po zawieszeniu. To oznacza, że zawieszenie działalności musi trwać co najmniej 30 dni. Przed upływem tego czasu nie możesz wznowić działalności gospodarczej. 

W CEIDG wznowienie działalności możemy zgłosić przed upływem 30 dni, musimy jednak zaznaczyć we wniosku odpowiednio późniejszą datę, od której nasza firma zacznie znowu działać.

CZYTAJ TAKŻE: Jak otworzyć działalność gospodarczą przez Internet?

Przykładowo:

Pani Sylwia zawiesiła swoją działalność 1 kwietnia. 15 kwietnia jej sytuacja się zmieniła i chce wznowić działanie swojej firmy. Zalogowała się do CEIDG i uzupełnia wniosek 16 kwietnia. Może to zrobić już w tym momencie, chociaż nie upłynęło jeszcze 30 dni. Jednak najwcześniejsza data, jaką może wskazać ze wniosku, od której jej firma będzie znowu działać to 30 kwietnia. Od dnia złożenia wniosku będzie musiała więc odczekać dwa tygodnie, zanim jej działalność zostanie odwieszona.

Wniosek o wznowienie działalności gospodarczej CEIDG

Wznawiając działalność gospodarczą i składając wniosek w tej sprawie do CEIDG, można wybrać i podać datę wznowienia działalności gospodarczej. 

Datę tą można wskazać już na etapie składania wniosku o zawieszenie działalności. W takim wypadku działalność zostanie wznowiona automatycznie w terminie wskazanym przez przedsiębiorcę.

A co w sytuacji, w której w międzyczasie przedsiębiorca zmienieni zdanie i postanowi wznowić działalność gospodarczą w innym terminie, niż wskazywał to początkowo? Konieczne jest złożenie osobnego wniosku, w którym wskaże się inną datę wznowienia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Nierejestrowana działalność gospodarcza

Jeżeli we wniosku o zawieszenie działalności gospodarczej nie zostanie wskazana data jej wznowienia, to zawieszenie jest bezterminowe. To oznacza, że działalność pozostanie zawieszona tak długo, jak długo nie złożymy wniosku o wznowienie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę.

Wzór wniosku CEIDG-1 służącego do wznowienia działalności gospodarczej.

CEIDG – wznowienie działalności online

Sprawę wniosku o wznowienie działalności gospodarczej można załatwić w urzędzie, listownie lub najwygodniej drogą elektroniczną. W CEIDG wznowienie działalności jest możliwe m.in. przez profil zaufany.

Informacja o wznowieniu działalności gospodarczej w CEIDG, niezależnie od tego, czy wynika z daty wpisanej we wniosku o zawieszenie, czy ze złożenia wniosku o wznowienie działalności gospodarczej, zostaje przekazana przez CEIDG do ZUS-u i urzędu skarbowego.

CZYTAJ TAKŻE: Zawieszenie działalności – wszystko, co musisz wiedzieć

Działalność gospodarcza po jej wznowieniu uruchomiona zostanie z danymi m.in. nazwą i zakresem biznesu, takimi, jakie były wpisane w CEIDG przed zawieszeniem.

Po wznowieniu zawieszonej działalności gospodarczej możesz ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu działalności gospodarczej obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!