Wznowienie działalności a ZUS – wszystko, co musisz wiedzieć

ZUS automatycznie dokona formalności związanych z ponownym rozpoczęciem działalności gospodarczej. Przedsiębiorca musi sam zadbać o formalności, jeśli w trakcie zawieszenia np. zmienił się tytuł do ubezpieczenia społecznego. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak przedstawia się kwestia: wznowienie działalności a ZUS.

Wznowienie działalności gospodarczej jest prostym i szybkim procesem, szczególnie jeśli przeprowadzamy go online. O czym trzeba pamiętać w kwestii: wznowienie działalności a ZUS? Czy musisz złożyć dodatkowe dokumenty? O jakich formalnościach pamiętać? Odpowiadamy na te pytania poniżej.

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Aby wznowić działalność gospodarczą, trzeba dopełnić formalności w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Datą wznowienia działalności gospodarczej będzie ta wskazana we wniosku o zawieszenie (jeśli dzień ten został określony przez przedsiębiorcę) albo ta określona we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej.  

CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

W trakcie zawieszenia możesz zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Wznowienie działalności gospodarczej a ZUS

Wznowienie działalności a ZUS to dość prosta kwestia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie otrzyma informację z CEIDG o wznowieniu działalności gospodarczej. Nie trzeba do ZUS-u składać żadnych dodatkowych dokumentów. ZUS sam dokona zgłoszenia płatnika składek i zgłoszenia do ubezpieczeń na zasadach sprzed zawieszenia. 

ZUS sporządzi: 

  1. zgłoszenie jako płatnika składek ZUS ZFA;
  2. zgłoszenie do ubezpieczeń jako osoby prowadzącej działalność, odpowiednio na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA – zgodnie z ostatnim zgłoszeniem sprzed zawieszenia działalności.

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS i działalność gospodarcza na emeryturze

Wznowienie działalności a ZUS – kiedy trzeba podjąć dodatkowe kroki?

Trzeba pamiętać, że automatyczne zgłoszenie do ubezpieczeń w ZUS działa tylko wtedy, gdy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie nastąpiły zmiany, które mają wpływ na obowiązek ubezpieczeń lub wysokość składek.

W niektórych przypadkach przedsiębiorca musisz samodzielnie zarejestrować się w ZUS w ciągu 7 dni od wznowienia działalności gospodarczej. Musi użyć nowych kodów ubezpieczenia, jeśli w czasie zawieszenia biznesu:

  • zakończył się okres korzystania z tzw. ulgi na start albo preferencyjnych składek ZUS,
  • gdy ktoś zaczęła pracować na umowie o pracę,
  • gdy przedsiębiorca wznawiający działalność nabył prawo do emerytury,
    zmienił się tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca sam za siebie składa formularze wymagane przez ZUS, tylko gdy w czasie zawieszenia działalności gospodarczej nastąpiły zmiany mające wpływ na obowiązek ubezpieczeń.

Jakie dokumenty do ZUS-u po wznowieniu działalności gospodarczej?

Co z kwestią wznawiania działalności a ZUS, jeśli nasza działalności nie jest jednoosobowa? Gdy konieczne jest zatrudnienie  pracowników, to trzeba z nim podpisać umowy i zgłosić ich do ubezpieczeń w ZUS.

Trzeba ewentualnie też zgłosić osoby współpracujące lub członków rodziny, które zostały wcześniej wyrejestrowane z ZUS w związku z zawieszeniem działalności gospodarczej. Dokumenty zgłoszeniowe można złożyć w ZUS w formie papierowej albo elektronicznie. Zależy to od liczby osób, za które rozlicza się składki.

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS a zawieszenie działalności

W przypadku rozliczania składki za 5 osób lub mniej – można przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej. W przypadku rozliczania składek za więcej niż 5 osób, dokumenty ubezpieczeniowe trzeba przekazywać elektronicznie.

Wznowienie działalności a ZUS – zgłoszenie ZUA

W wyżej omówionych przypadkach do ZUS-u wznawiający działalność gospodarczą musi złożyć następujące formularze:

  • ZUS ZUA – zgłoszenie do ubezpieczeń lub ZUS ZZA – zgłoszenie tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, za osoby podlegające obowiązkowi ubezpieczeń, na przykład osoby współpracujące, zleceniobiorców,
  • ZUS ZCNA – zgłoszenie członków rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego.

Wznowienie działalności gospodarczej w połowie miesiąca a ZUS

Wznowić działalność gospodarczą można w każdym momencie, o którym zdecyduje przedsiębiorca. Ważne by nie nastąpiło to przed upływem 30 dni od dnia zawieszenia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Za co tak naprawdę płacisz składki?

Co, gdy wznowienie działalności gospodarczej nastąpi nie w pierwszym dniu miesiąca, ale np. w jego połowie? Trzeba pamiętać, że składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS-u trzeba opłacić proporcjonalnie do dni działania firmy po wznowieniu działalności gospodarczej, czyli np. od połowy danego miesiąca lub od 20 dnia miesiąca.

Inaczej jest ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Obecnie składki na ubezpieczenie zdrowotne obliczane są w zależności od formy opodatkowania.

Wznowienie działalności a ZUS – Ulga na start

Jeśli w okresie korzystania z Ulgi na start dojdzie do zawieszenia działalności gospodarczej, to okres zawieszenia nie przerwie biegu 6 miesięcy (czasu, w którym można korzystać z ulgi), czyli wlicza się do okresu, w którym można korzystać z ulgi. 

Ulga na start w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej się nie przedłuża. 

Przykładowo:

Jeśli ktoś rozpoczął działalność gospodarczą 1 stycznia 2018 r., a od 1 marca do 30 zawiesił działalność gospodarczą, to po wznowieniu działalności gospodarczej będzie można korzystać z ulgi na start jeszcze tylko przez dwa miesiące tj. do końca czerwca. 

CZYTAJ TAKŻE: Zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS

Wznowienie działalności gospodarczej a mały ZUS

Osoby rozpoczynające po raz pierwszy działalność gospodarczą mają również możliwość opłacania preferencyjnych składek ZUS przez 24 pierwsze miesiące prowadzenia firmy. Chodzi o tzw. mały ZUS. Tacy przedsiębiorcy też mogą zawiesić działalność gospodarczą, a następnie ją wznowić. 

Podczas zawieszenia działalności gospodarczej okres uprawniający do małego ZUS, tj. 24 miesiące nadal upływa. 

Przykład:

Jeśli np. ktoś rozpoczął działalność gospodarczą 1 stycznia 2023 r., to z małego ZUS będzie mógł korzystać maksymalnie do końca grudnia 2024 r. mimo zawieszenia w tym czasie działalności gospodarczej np. na trzy miesiące.

Jeżeli okres uprawniający do małego ZUS-u skończy się w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej, to nie trzeba o tym informować ZUS-u. Odpowiednie zgłoszenia do ZUS-u trzeba złożyć dopiero przy okazji wznowienia działalności gospodarczej. 

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!