Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS jest wydawane na wniosek płatnika. Wnioskować można o nie przez swój profil w systemie Płatnik, lub składając wniosek papierowy w placówce ZUS. Sprawdź, jak wygląda i jak złożyć formularz ZUS RWN.
Spis treści
Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS?
Niezaleganie w opłacaniu składek ZUS jest ważnym elementem świadczącym o stabilności przedsiębiorstwa. Z tego względu często wymagają go instytucje finansowe, przed zawarciem umowy z przedsiębiorcą. Wymagane będzie na przykład:
- podczas załatwiania kredytu na firmę;
- przed zawarciem umowy leasingowej;
- do wzięcia udziału w przetargu.
Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?
Zaświadczenie o niezaleganiu w ZUS może być konieczne w wielu sprawach urzędowych, ale przede wszystkim w przypadku starania się o finansowanie bankowe. Gdy przedsiębiorca zainteresowany jest wzięciem kredytu, musi przedstawić w banku zaświadczenie o niezaleganiu z płatnością składek ZUS. Nierzadko takie zaświadczenie wymagane jest także w przypadku starania się o leasing.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS można uzyskać online poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Posiadanie profilu PUE jest obowiązkowe od 1 stycznia 2023 roku dla każdego płatnika składek.
CZYTAJ TAKŻE: Przedawnienie składek ZUS
Profil taki można założyć na dwa sposoby – albo korzystać z podpisu kwalifikowanego, profilu zaufanego ePUAP albo podczas wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Złóż wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS
Wniosek elektroniczny w Płatnik ZUS
Zaświadczenie wydawane jest na wniosek zainteresowanego. Żeby uzyskać takie zaświadczenie, trzeba najpierw zalogować się do profilu PUE i przejść do zakładki Płatnik. Z katalogu dostępnych usług wybiera się usługę „Złożenie dokumentu ZUS-RWN”.
Do składania wniosku przejdziesz również ze strony biznes.gov.pl.
Po przejściu do formularza musisz wprowadzić swoje dane:
- NIP,
- REGON,
- PESEL,
- numer dowodu osobistego,
- datę urodzenia,
- imię,
- nazwisko,
- ulicę,
- numer domu,
- numer lokalu (jeśli dotyczy),
- kod pocztowy,
- nazwę państwa (jeśli inne niż Polska),
- numer telefonu (opcjonalnie),
- liczbę egzemplarzy zaświadczeń, które chcesz otrzymać.
Jeśli planujesz odebrać zaświadczenie elektronicznie, wystarczy Ci jeden egzemplarz. Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie w formie papierowej, najlepiej wybierz przynajmniej dwa, więcej jeśli potrzebujesz.
Następnie kliknij „Zapisz” i zamknij wniosek. Po zamknięciu wniosku zobaczysz opcję jego wysłania na dolnym menu. Kliknij „Wyślij”.
Następnie wybierz sposób, w jaki podpiszesz wniosek. Możesz zrobić to za pomocą:
- profilu PUE,
- profilu zaufanego ePUAP,
- podpisu osobistego,
- kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
Po podpisaniu, wniosek zostanie wysłany.
Papierowy wniosek o niezaleganiu w ZUS
Jeśli preferujesz złożyć wniosek RWN w wersji papierowej, również masz taką możliwość. Wystarczy go wydrukować, a następnie wysłać pocztą lub zanieść do placówki ZUS.
Nawet jeśli wniosek składamy w wersji papierowej, zamiast przez profil na PUE ZUS, zaświadczenie możemy odebrać drogą elektroniczną.
Wniosek RWN wypełnisz i wydrukujesz tutaj.
CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem
Odbiór zaświadczenia
Odpowiedź na wniosek płatnika składek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z ZUS wysłany drogą elektroniczną przez system PUE dostaniemy taką samą drogą. Wydane zaświadczenie lub informację o tym, że nie może zostać wydane, ze względu na zaległe składki znajdziesz w zakładce „Dokumenty i wiadomości”.
Jeśli składasz wniosek w formie papierowej, możesz wybrać, w jaki sposób dostaniesz odpowiedź. Do wyboru masz:
- odbiór w placówce ZUS (osobiście lub przez osobę upoważnioną);
- pocztą na adres wskazany we wniosku;
- na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).
Jeśli zaznaczyliśmy opcję, by zaświadczenie było wystawione w formie elektronicznej, powiadomienie o tym, że można je odebrać, dostępne będzie mailem lub SMS-em. Po pobraniu Urzędowego Poświadczenia Doręczenia (UPD), uzyskujemy dostęp do dokumentu elektronicznego.
Kiedy zaświadczenie zostanie wydane, wystarczy je odebrać. W tym celu:
- Zaloguj się na swoje konto w portalu ZUS.
- Otwórz swoją skrzynkę odbiorczą. Na liście odebranych wiadomość znajdziesz „Odpowiedź z ZUS” z zaświadczeniem (lub ewentualną odmową).
- Zapisz plik na swoim komputerze.
Odmowa zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami ZUS
W sytuacji, gdy przedsiębiorca zalega z płatnością składek ZUS, urząd nie będzie mógł wydać zaświadczenia o niezaleganiu. Na taką decyzję urzędników można złożyć odwołanie do sądu.
Termin wydania zaświadczenia o niezaleganiu ZUS
Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS wydawane jest bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W sprawach, które nie będą budziły wątpliwości, zaświadczenie wydawane jest „od ręki”.
CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Ubezpieczenia społeczne i emerytalne
Wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami
Po złożeniu wniosku o niezaleganiu urząd sprawdza stan rozliczeń. Jeśli nie ma żadnego zadłużenia w płatności składek, to ZUS wydaje zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek na:
- ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
- Fundusz Pracy,
- Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- Fundusz Emerytur Pomostowych.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS to informacja o tym, że wnioskujący ma opłacone wszystkie składki do momentu, w którym zaświadczenie zostało wydane. Jeśli masz na swoim koncie jakiekolwiek zaległości, nie otrzymasz zaświadczenia o niezaleganiu.
Zaświadczenie o niezaleganiu ZUS – często zadawane pytania
Jak wygenerować zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu?
Aby je uzyskać, należy wnioskować o nie za pomocą formularza ZUS RWA. Druk ten można wysłać pocztą lub złożyć elektronicznie przez swoje konto ZUS. Szczegółową instrukcję dotyczącą tego jak to zrobić, znajdziesz w artykule powyżej.
Jak pobrać dokument z PUE?
Aby pobrać dokument z Platformy Usług Elektronicznych:
- Zaloguj się na swoje konto.
- Wejdź w Skrzynkę odbiorczą.
- Otwórz wiadomość zawierająca dokument, który chcesz pobrać.
- Wybierz „Eksportuj” i zapisz dokument na swoim urządzeniu.
Czy zaświadczenie z ZUS można załatwić przez internet?
Tak, możesz je załatwić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.
Ile kosztuje zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?
Zaświadczenie w formie elektronicznej jest całkowicie darmowe. Jego wydanie nic nie kosztuje również w wersji papierowej, jednak w takim przypadku poniesiemy koszt związany z wysłaniem wniosku pocztą.
Ile czeka się na zaświadczenie z ZUS?
Zostanie wydane maksymalnie w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.