PIT z giełdy – rozlicz podatek giełdowy w deklaracji PIT-38

Do rozliczenia dochodów z giełdy służy formularz PIT-38. Sprawdź, co trzeba o nim wiedzieć. Czy należy wykazać stratę? Jak obliczyć podatek do zapłacenia? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz w naszym przewodniku.

Kto składa PIT z giełdy?

Dochody z giełdy rozliczane są w deklaracji PIT-38. Wypełnioną deklarację składają podatnicy, którzy sprzedali akcje i uzyskali z tego tytułu dochód lub ponieśli stratę.

Na jakiej podstawie rozliczać PIT z giełdy? PIT-8c

Aby wypełnić formularz PIT-38 podatnik potrzebuje informacji o przychodach z kapitałów pieniężnych z PIT-8C, który otrzyma z biura maklerskiego oraz danych o przeprowadzonych transakcjach kupna i sprzedaży instrumentów finansowych (np. faktury za opłaty za transakcje).

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości? Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami.

Jak uzupełnić deklarację PIT-38?

W PIT-38 wykazuje się zyski i straty (o stratach więcej niżej). Wypełniając PIT 38, podajemy w części:

  • B – dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkani;
  • C – dochody/straty (art. 30b ust. 1 ustawy o PIT);
  • D – obliczenie zobowiązania podatkowego;
  • E – dochód/koszty;
  • F – obliczenie zobowiązania podatkowego;
  • G – podatek do zapłaty/nadpłata;
  • H – zryczałtowany podatek dochodowy, część wypełniana przez osoby niemające zamieszkania na terytorium RP (art. 44 ust. 1b ustawy o PIT).

Jak rozliczyć PIT z giełdy?

Deklarację należy złożyć – w formie papierowej lub elektronicznej – do właściwego urzędu skarbowego do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym dokonano transakcji. Jeśli z transakcji osiągnięto zysk, należy uiścić należny podatek.

PIT z giełdy rozliczysz online przez usługę Twój e-PIT lub formularz dla osób posiadających certyfikat kwalifikowany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak rozliczyć kryptowaluty w PIT 38 za 2023 rok? Rozlicz podatek dochodowy od sprzedaży kryptowalut
  2. Który PIT złożyć? Formularze online i do druku. Sprawdź, który wypełnić, w zależności od uzyskiwanego przychodu
  3. Do kiedy PIT za 2023 rok? Terminy rozliczania PIT 2024
  4. Co można odliczyć w PIT za 2023? Ulgi i odliczenia podatkowe dostępne dla podatnika w 2024 roku
  5. Złoż formularz SD-Z2 i zgłoś otrzymanie darowizny lub spadku

Ile wynosi podatek giełdowy?

Podatek od zysków giełdowych w Polsce to ryczałt w wysokości 19% od dochodu uzyskanego ze sprzedaży papierów wartościowych: akcji, obligacji, udziałów w funduszach inwestycyjnych, instrumentów pochodnych i kryptowalut.

Dochód ze sprzedaży akcji to różnica między przychodem (kwotą, za którą sprzedano instrument finansowy) a kosztami uzyskania przychodu (m.in. kwotą zakupu, opłatą za transakcję czy prowizją, wartością wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, przyjętą dla celów podatkowych wartością składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wydatkami poniesionymi przez spadkodawcę).

Kiedy powstają przychody w przypadku sprzedaży akcji?

Uwaga! Przychód powstaje w momencie przeniesienia własności akcji na kupującego. Sprzedaż należy rozliczyć nawet jeżeli sprzedający nie otrzymał jeszcze zapłaty.

Akcje otrzymane w spadku a PIT z giełdy

Jeżeli sprzedane zostały akcje otrzymane w darowiźnie, to cenę ich nabycia określa się jako 0 zł. Od podatku wolny jest dochód uzyskany z tej sprzedaży (w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn).

Jeśli koszty zakupu akcji są wyższe niż uzyskany przychód, oznacza to stratę i w takim przypadku nie zapłacimy podatku.

Dochody zwolnione z podatku giełdowego

Z podatku zwolnione są dochody osiągnięte ze sprzedaży akcji dopuszczonych do publicznego obrotu jeżeli zostały nabyte przez podatnika przed 1 stycznia 2004 r. na podstawie publicznej oferty, na giełdzie papierów wartościowych, w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym lub na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie określonym w art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi, a sprzedaż nie dokonała się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Czy trzeba rozliczyć stratę z giełdy?

Stratę z giełdy należy rozliczyć. Straty inwestycyjne można odliczać od dochodu z inwestycji na giełdzie papierów wartościowych, czyli obniżyć dochód uzyskany z tego samego źródła przychodów. 

Straty można rozliczyć tylko w przypadku, gdy zostały one poniesione w ciągu jednego roku podatkowego. Podatnik zrobi to jednorazowo (kwota nie może przekroczyć 5 mln zł) lub w ciągu pięciu kolejnych lat podatkowych (nie więcej niż 50% tej straty w jednym roku).

Złożenie zeznania rocznego PIT-38 jest obowiązkowe również w przypadku poniesienia straty.

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, lub ewidencję przychodów i VAT. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Więcej o rozliczaniu podatku dochodowego przeczytasz w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!