PIT-37, pozycja 118 – jak obliczyć przychód do formularza PIT?

Rozliczenie PIT to obowiązek każdego podatnika (osoby fizycznej). Jednym z najważniejszych elementów deklaracji PIT-37 jest prawidłowe obliczenie przychodu. W tym artykule wyjaśnimy, jak krok po kroku obliczyć przychód do formularza PIT-37, uwzględniając różne źródła dochodu i składki ubezpieczeniowe.

PIT-37: jak obliczyć przychód

Aby obliczyć przychód do formularza PIT-37, należy skorzystać z informacji zawartych w PIT-11, czyli informacji otrzymanych od pracodawcy czy innego płatnika.

Aby obliczyć przychód na potrzebę wypełnienia PIT-37 należy:

  1. Przygotować formularz PIT-11, który zawiera informacje o przychodach i kosztach uzyskania przychodu, a także o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy.
  2. Przenieść dane do PIT-37, czyli wprowadzić kwoty przychodu i kosztów uzyskania przychodu z PIT-11 do odpowiednich rubryk w formularzu PIT-37 i złożyć go w urzędzie skarbowym (dla osób wypełniających tradycyjną, czyli papierową wersję deklaracji).
  3. Złożyć formularz online korzystając np. z komercyjnego programu księgowego lub bezpłatnej usługi Twój e-PIT dostępnej na rządowej stronie podatki.gov.pl, która automatycznie wyliczy PIT-37 na podstawie danych z PIT-11.
  4. Uwzględnić ulgi podatkowe – jeżeli podatnikowi przysługują preferencje, np. ulga na dzieci, ulga internetowa czy ulga rehabilitacyjna, to warto o nich pamiętać, bo pozwalają na zmniejszenie podstawy opodatkowania lub wysokości podatku.
Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jakich przychodów nie uwzględniamy w PIT?

Należy przypomnieć, że część przychodów jest ustawowo zwolnionych z podatku. To przychody osób, które nie ukończyły 26 roku życia (zerowy PIT dla młodych). Jeżeli taki podatnik ma obowiązek złożyć PIT-37, to musi wykazać w nim także przychody objęte ulgą. Młody człowiek korzystający z tej ulgi może wypełniać PIT-37 jeżeli np. ma inne dochody, które należy opodatkować według skali podatkowej.

Kto składa PIT-37?

Zeznanie PIT-37 składa osoba fizyczna, która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych:

  • uzyskała przychody na skali podatkowej, m.in. z tytułu pracy na etacie, emerytury lub renty, świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego, stypendiów, praktyk absolwenckich, staży uczniowskich, działalności wykonywanej osobiście, praw autorskich i innych praw majątkowych, świadczeń wypłaconych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • źródła jego przychodów znajdują się w Polsce;
  • przychody pochodzą od podmiotu, który ma obowiązek wykazać je w imiennych formularzach PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, PIT-R lub IFT-1R sporządzanych dla podatnika oraz dla urzędu skarbowego;
  • nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem PIT na skali.

Jeżeli podatnik uzyskał przychody na skali, ale nie spełnia wymienionych warunków, to ma obowiązek złożyć zeznanie PIT-36. W przypadku małżonków, którzy chcą złożyć wspólne zeznanie PIT-37, wymienione warunki musi spełnić mąż i żona lub jeden z małżonków jeżeli drugi nie uzyskał przychodów rozliczanych na zasadach ogólnych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jak wypełnić formularz PIT-37 online? Instrukcja krok po kroku. Rozlicz PIT od umów pracowniczych za 2023 rok
  2. Kiedy następuje automatyczne rozliczenie PIT? Kto musi samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe?
  3. Który PIT złożyć? Formularze online i do druku. Sprawdź, który wypełnić, w zależności od uzyskiwanego przychodu
  4. PIT-11 za 2023 rok – co to jest, jak go rozliczyć?
  5. Przychód i dochód – czym się różnią?

Czym jest przychód i czym się różni od dochodu

Przychód to suma wszystkich wpływów finansowych, które podatnik otrzymuje z różnych źródeł, np. wynagrodzenie za pracę, dochody z działalności gospodarczej, odsetki bankowe czy dywidendy. To kwota brutto – przed odjęciem jakichkolwiek kosztów i podatków.

Dochód to kwota, która pozostaje po odjęciu od przychodu wszelkich kosztów uzyskania przychodu. 

W przypadku pracownika na etacie, koszty te mogą obejmować składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy. Dochód jest więc kwotą „na rękę”, którą pracownik otrzymuje i może wydać.

Weźmy osobę pracującą na etacie z wynagrodzeniem 5 000 zł brutto. To 3 738,19 zł na rękę, a pozostałe pieniądze to koszty, na które składa się ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotne oraz zaliczka na PIT.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej o rozliczaniu podatku dochodowego przeczytasz w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!