Jak rozliczyć kryptowaluty w PIT 38 za 2023 rok? Rozlicz podatek dochodowy od sprzedaży kryptowalut

Jeżeli uzyskamy dochód z tytułu zbycia kryptowalut, to musimy zapłacić podatek dochodowy. W jakiej wysokości, jak go rozliczyć w zeznaniu rocznym i kto musi to zrobić? Co zrobić z darowizną i spadkiem? Oto najważniejsze informacje dla osób, które kupują i sprzedają kryptowaluty.

Jak rozliczyć PIT 38 od kryptowalut?

Aby rozliczyć PIT-38 od kryptowalut za 2023 r. należy wziąć pod uwagę:

  1. Przychód – powstaje, gdy podatnik sprzedaje kryptowaluty na giełdzie, w kantorze lub na wolnym rynku (to wymiana e-waluty na prawny środek płatniczy – walutę fiducjarną, czyli np. PLN, USD czy EUR). Przychód powstaje również, gdy płacimy walutami wirtualnymi za towar, usługę lub prawo majątkowe niebędące walutą wirtualną, lub regulujemy inne zobowiązania.
  2. Koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych – to udokumentowane wydatki, jakie podatnik bezpośrednio poniósł, nabywając kryptowaluty i koszty związane z ich zbyciem. To będą m.in. opłaty za transakcje kryptowalutowe czy prowizje naliczane przez giełdy.
  3. Dochód, czyli przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania  – to dochód jest podstawą opodatkowania. Podatek od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych wynosi 19% (został wprowadzony w 2019 r.).

Jeżeli podatnik uzyskał przychody z odpłatnego zbycia kryptowalut, to musi złożyć zeznanie roczne PIT-38, w formie papierowej lub elektronicznej (np. w aplikacji Twój e-PIT). Wszystkie transakcje kupna i sprzedaży kryptowalut należy wykazać w sekcji E tej deklaracji. PIT-38 trzeba złożyć do 30 kwietnia 2024 roku. 

Deklarację podatkową muszą wypełnić wszystkie osoby, które uzyskały przychód z tytułu zbycia kryptowalut, bez względu na to, czy osiągnęły zysk, czy poniosły stratę. PIT-38 wypełniają również podatnicy ponoszący koszty związane z zakupem wirtualnych walut (nawet jeżeli ich nie sprzedały). Nie ma natomiast obowiązku uiszczania zaliczek na podatek w trakcie roku.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

 

Warto pamiętać, że wymiana pomiędzy walutami wirtualnymi jest obojętna w podatku dochodowym. Nie ma znaczenia, gdzie odbywa się ta wymiana (np. na giełdzie lub między osobami).

Uwaga! Wydatki poniesione na zakup sprzętu do kopania kryptowalut oraz zakup energii elektrycznej nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Do kosztów nie zalicza się również wydatków poniesionych podczas zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę czy kosztów finansowania zakupu e-walut (np. kredytu bankowego).

Od jakiej kwoty trzeba płacić podatek od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut jest naliczany od całkowitego dochodu uzyskanego z transakcji kryptowalutowych, bez względu na jego wysokość.

To znaczy, że nie ma określonej minimalnej kwoty wolnej od podatku dla transakcji kryptowalutowych – każda transakcja podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od kryptowalut?

Właściciel kryptowalut nie musi płacić podatku dochodowego, gdy dokonuje wymiany jednej e-waluty na inną. Wymiana między kryptowalutami, czyli jedna z form tzw. crypto trading, nie generuje przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Samo posiadanie kryptowalut nie generuje obowiązku podatkowego. Powstaje on tylko po wymianie waluty wirtualnej na walutę fiducjarną (czyli np. PLN czy EUR), towar, usługę lub inne prawo majątkowe. Podatek zapłacimy, o ile przychód ze sprzedaży przewyższa koszty (powstaje dochód).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Który PIT złożyć? Formularze online i do druku. Sprawdź, który wypełnić, w zależności od uzyskiwanego przychodu
  2. Do kiedy PIT za 2023 rok? Terminy rozliczania PIT 2024
  3. Co można odliczyć w PIT za 2023? Ulgi i odliczenia podatkowe dostępne dla podatnika w 2024 roku
  4. Złoż formularz SD-Z2 i zgłoś otrzymanie darowizny lub spadku

Kryptowaluty w darowiźnie i spadku. Czy trzeba płacić podatek?

Co z kryptowalutami otrzymanymi w spadku lub w darowiźnie? Czy trzeba w takiej sytuacji płacić podatek?

Tak, jednak będzie to podatek od spadku i darowizn, a nie podatek dochodowy PIT. 

Kryptowaluty należy traktować, jak każdą inną darowiznę. Jeśli wartość otrzymanej kryptowaluty przekracza określone kwoty wolne od podatku, wówczas należy uiścić podatek. Kwoty wolne od podatku różnią się w zależności od stopnia pokrewieństwa z darczyńcą lub spadkodawcą.

Podatek oblicza się od wartości nabytego majątku ponad kwotę wolną. Kwoty wolne od podatku:

  • 36 120 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej (małżonek, wstępni – rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, zstępni – dzieci, wnuki, prawnuki – pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa);
  • 27 090 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do drugiej grupy podatkowej (zstępni rodzeństwa, np. dzieci siostry, wnuki brata; rodzeństwo rodziców np. ciotki, wujowie; zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych (np. mąż wnuczki);
  • 5733 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do trzeciej grupy podatkowej (pozostałe osoby).

Podatek wynosi od 3% do 7% dla pierwszej grupy podatkowej, 7%-12% dla drugiej grupy podatkowej i 12%-20% dla trzeciej grupy podatkowej.

Czy trzeba zgłosić zakup kryptowalut?

W Polsce nie ma obowiązku zgłaszania zakupu kryptowalut do urzędu skarbowego lub innych instytucji publicznych. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie sprzedaży kryptowalut, a nie w momencie ich zakupu. Należy wtedy wypełnić i złożyć PIT-38. To zeznanie składają także podatnicy, którzy uzyskują przychody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (z wyjątkiem działalności wymienionej w art. 2 ust. 1 pkt 12 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu).

Uwaga! Zeznanie PIT-38 składa się również, kiedy podatnik nie uzyskał przychodów z odpłatnego zbycia e-walut, ale poniósł wydatki na ich nabycie (w danym roku kalendarzowym).

Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów powiększy koszty z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych w następnym roku podatkowym. Tak będzie również jeżeli podatnik nie uzyskał żadnych przychodów ze sprzedaży kryptowalut.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!