Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy. Zapraszamy do przewodnika dla przedsiębiorców, którzy mają obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe.
Sprawozdanie finansowe składa się zawsze w formie elektronicznej (w pliku XML zgodnym ze schematem XSD). Należy opatrzeć je podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Do składania sprawozdań można użyć bezpłatnej aplikacji udostępnionej przez Ministerstwo Finansów, czyli e-Sprawozdania Finansowe.
Spis treści
Składanie sprawozdania finansowego przez RDF
Procedura składania sprawozdania finansowego przez Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) polega na:
- Wyszukaniu podmiotu – należy znaleźć swoją jednostkę za pomocą numeru KRS. Kontynuacja będzie możliwa jeśli system zidentyfikuje osoby uprawnione do reprezentacji.
- Dołączeniu dokumentów – trzeba wskazać okres, za który zgłaszane są dokumenty finansowe, rodzaj zgłoszenia, a następnie wybrać „Dodaj dokument” i „Plik dokumentu”.
- Złożeniu oświadczenia – składający uzupełnia oświadczenie o podpisaniu oryginałów załączonych dokumentów przez kierownika jednostki i osobę prowadzącą księgi rachunkowe. Może się zdarzyć, że nie wszystkie podpisy zostaną złożone, w takiej sytuacji trzeba wypełnić pola „Kto nie podpisał” oraz „Powód braku podpisu”.
- Weryfikacji i wysyłki – ostatni krok polega na sprawdzeniu poprawności zgłoszenia („Pokaż zgłoszenie” i „Weryfikuj zgłoszenie”), podpisania go kwalifikowanym podpisem elektronicznym/profilem zaufanym oraz wysłaniu do RDF („Wyślij zgłoszenie do repozytorium”). Status sprawozdania można sprawdzić w zakładce „Powiadomienia”.
Sprawozdanie finansowe powinno zawierać wszystkie wymagane elementy (bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową) i być zgodne ze strukturą XSD.
Czy wiesz, że…?
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Jak złożyć sprawozdanie do KRS przez S24
Aby złożyć sprawozdanie finansowe do KRS przez S24, należy:
- Utworzyć konto w portalu eKRS lub się zalogować.
- Przejść do zakładki „Bezpłatne zgłaszanie dokumentów finansowych”.
- Wybrać sekcję „Przygotowanie i składanie zgłoszeń”.
- Kliknąć przycisk „Dodaj nowe zgłoszenie”.
- Wskazać numer KRS podmiotu, dla którego chce się złożyć sprawozdanie.
- Sprawozdanie finansowe składane do KRS musi być przygotowane w postaci elektronicznej, w pliku XML (zgodnie ze schematem XSD) i zawierać wszystkie elementy sprawozdania (bilans, rachunek zysków i strat oraz informację dodatkową). Plik wygenerowany niezgodnie z opublikowanymi strukturami nie zostanie przyjęty przez system.
- Sprawozdanie finansowe musi być podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
CZYTAJ TAKŻE:
- Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy
- Elementy sprawozdania finansowego – z czego składa się sprawozdanie finansowe?
- Jak otworzyć elektroniczne sprawozdanie finansowe XML?
- Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym?
- Jak wygląda sprawozdanie finansowe osoby fizycznej? Kiedy przedsiębiorca musi składać sprawozdanie finansowe?
Złożenie sprawozdania finansowego do KRS po terminie
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, roczne sprawozdanie finansowe powinno zostać zatwierdzone w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego, a następnie złożone w KRS w ciągu 15 dni od zatwierdzenia, czyli do 15 lipca danego roku (jeżeli rok kalendarzowy pokrywał się z rokiem bilansowym).
Co jednak zrobić, jeśli termin został przekroczony? Nadal należy złożyć sprawozdanie w ciągu 15 dni od upływu terminu. Potem należy je złożyć ponownie, w ciągu 15 dni od zatwierdzenia, wraz z dokumentami potwierdzającymi zatwierdzenie (art. 69 ustawy o rachunkowości). Należy pamiętać, że za naruszenie przepisów dotyczących składania sprawozdania finansowego grozi kara grzywny, kara pozbawienie wolności do 2 lat lub obie kary łącznie.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.