Złożenie CIT-ST jest obowiązkowe dla podatników posiadających zakłady (oddziały) w innych gminach niż siedziba firmy. Oto przewodnik z najważniejszymi informacji dla podmiotów, które muszą składać CIT-ST.
Spis treści
CIT-ST – co to jest?
CIT-ST to informacja sporządzana przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, którzy posiadają zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby (art. 28 ust. 1 ustawy o CIT).
Informacja CIT-ST służy do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych.
Czy wiesz, że…
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl? |
Kto składa CIT-ST?
CIT-ST składają do urzędu skarbowego podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby. Informacja składana jest w terminie wpłat zaliczek miesięcznych lub kwartalnych. Należy ją dołączyć do zeznania o wysokości dochodu (straty). CIT-ST składają także podatnicy estońskiego CIT.
CIT-ST czy CIT-8ST
Formularz CIT-ST służy do przekazywania informacji do urzędów skarbowych w celu ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych. Z kolei formularz CIT-8ST jest wersją uproszczoną, przeznaczoną dla określonych podmiotów, które spełniają kryteria uproszczonego sposobu rozliczania podatku (np. mniejsza skala działalności lub brak konieczności szczegółowego wykazywania danych).
CIT-ST jako załącznik do CIT-8
CIT-8 składają podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych CIT. Robią to po zakończeniu roku podatkowego. W CIT-8 informują o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty. CIT-ST jest załącznikiem do CIT-8, który składają podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na terenie samorządu terytorialnego innego niż ten, gdzie ma siedzibę.
Kiedy trzeba złożyć CIT-ST?
Formularz CIT-ST należy złożyć tylko raz w roku, w terminie do 31 marca.
Jak złożyć CIT-ST?
CIT-ST, załącznik do CIT-8 składa się przez e-Deklaracje CIT, bezpośrednio lub przy użyciu programów komercyjnych. Deklarację podpisuje się wyłącznie podpisem kwalifikowanym.
Kary za niezłożenie CIT-ST
Niezłożenie deklaracji CIT-ST to wykroczenie skarbowe zagrożone mandatem karnym, grzywną lub wyrokiem nakazowym, a odpowiedzialność ponoszą osoby, które w przedsiębiorstwie zajmują się sprawami gospodarczymi, a w szczególności sprawami finansowymi (art. 9 ust. 3 Kodeksu karno-skarbowego).
Jaka jest wysokość kar? W przypadku grzywny to od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (chyba że kodeks stanowi inaczej), mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, a wyrokiem nakazowym wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (art. 48 Kodeksu karno-skarbowego).
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
- Wady i zalety estońskiego CIT-u
- Zeznania roczne CIT-8 do 30 czerwca 2024 roku
- Rozliczenie podatku u źródła. Kto musi złożyć deklarację CIT-10Z?
- Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024
CIT-ST a praca zdalna
Informację CIT-8ST muszą składać podatnicy posiadający zakłady (oddziały) położone na obszarze innej jednostki samorządu terytorialnego niż ta, która jest właściwa ze względu na ich siedzibę. Zgodnie z informacją Ministra Finansów, miejsca świadczenia pracy przez pracownika wykonującego pracę zdalną nie można uznać za zakład (oddział) położony w innej gminie lub mieście niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika.
CIT-ST – liczba zatrudnionych
W formularzu CIT-ST należy podać liczbę osób zatrudnionych w zakładach/oddziałach na podstawie umowy o pracę według stanu na ostatni dzień miesiąca lub kwartału kończącego okres, za który składana jest informacja, albo na dzień poprzedzający dzień wpłaty podatku płaconego w formie ryczałtu, lub na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.