JPK_KR, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych

Już wkrótce najwięksi podatnicy, a później wszyscy przedsiębiorcy będą musieli generować i wysyłać organom skarbowym JPK_KR. Czym jest Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych, jaka jest jego struktura, co zawiera i kiedy zacznie obowiązywać – odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym przewodniku o JPK_KR.

JPK_KR – co to?

JPK_KR, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla ksiąg rachunkowych, to elektroniczny dokument służący do przekazywania do organów skarbowych danych związanych z zapisami księgowymi (dotyczącymi wyniku bilansowego i podatkowego).

Organ podatkowy może zażądać JPK_KR w przypadku kontroli podatkowej, celno-skarbowej, postępowania podatkowego, lub czynności sprawdzających.

Uwaga! Obowiązek przygotowania JPK_KR i wysłania na żądanie dotyczy obecnie tylko podatników prowadzących księgi podatkowe i wytwarzających dowody księgowe w formie elektronicznej.

Trzeba pamiętać, że JPK_KR jest generowany i wysłany tylko na żądanie organów skarbowych. Służą do tego programy księgowe oraz bezpłatne aplikacje Klient JPK WEB (podatki.gov.pl) i e-mikrofirma (opcja dla podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). Plik JPK na żądanie można przekazać również na fizycznych nośnikach danych (pendrive, karta pamięci, płyta CD/DVD). Niedopuszczalne jest wysyłanie dokumentu e-mailem.

Organy skarbowe wyznaczają w wezwaniu termin dostarczenia JPK_KR (to minimum 3 dni). Warto pamiętać, że podatnik może wnioskować o wydłużenie tego terminu ze względu na obiektywne okoliczności (np. odpowiedzialny pracownik jest nieobecny w pracy).

Formatem pliku JPK_KR jest .xml.

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl?

Struktura JPK KR

JPK_KR składa się z:

  • nagłówka – zawiera informacje identyfikujące plik (cel złożenia, okres sprawozdawczy, data wytworzenia JPK, kod urzędu skarbowego);
  • podmiotu1 – zawiera dane identyfikujące podmiot przekazujący JPK, w tym NIP, REGON, pełną nazwę oraz adres;
  • zestawienia obrotów i sald (ZOiS) – przedstawia zestawienie obrotów i sald, wynikające z ksiąg rachunkowych za dany okres;
  • dziennika – chronologiczne ujęcie zdarzeń gospodarczych, które zostały zarejestrowane w danym okresie sprawozdawczym;
  • dziennikaCtrl – zawiera sumy kontrolne dla sekcji Dziennik, w tym łączną ilość wierszy i sumę kwot operacji;
  • kontaZapisu – odzwierciedla szczegółowe zapisy na kontach księgi głównej i ksiąg pomocniczych;
  • kontaZapisuCtrl – zawiera pola kontrolne dla elementu KontoZapis, w tym łączną ilość wierszy i sumy kwot operacji po stronie Winien i Ma.

Co zawiera Jednolity Plik Kontrolny dla Ksiąg Rachunkowych?

JPK_KR zawiera informacje o zestawieniach obrotów i sald, dziennikach oraz zapisach na kontach księgi głównej i ksiąg pomocniczych.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Do kiedy JPK?
  2. Wysyłka JPK – instrukcja
  3. Korekta JPK, czyli jak skorygować Jednolity Plik Kontrolny?
  4. JPK_V7 – Jednolity Plik Kontrolny
  5. Jednolity Plik Kontrolny dla faktur VAT – JPK_FA

Kto ma obowiązek składania JPK KR?

Obowiązek składania JPK KR na żądanie organów skarbowych mają przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe w formie elektronicznej.

Ministerstwo Finansów stopniowo poszerza grupę podatników, którzy muszą przekazywać JPK_KR bez żądania organów skarbowych.

Od kiedy JPK_KR jest obowiązkowe?

JPK_KR wprowadzony został 1 lipca 2016 roku. Od 1 stycznia 2024 r. obowiązuje podatników grup kapitałowych i dużych podatników (przychody za poprzedni rok powyżej 50 mln zł) – jednolite pliki kontrolne wyślą do urzędów skarbowych w 2026 r. Od 1 stycznia 2025 r. regularne (bez wezwania) raportowanie ksiąg rachunkowych w formule JPK_KR ma dotyczyć wszystkich czynnych podatników VAT, którzy muszą składać JPK_VAT, a od 2026 r. pozostałych zobowiązanych. W praktyce oznacza to, że wszyscy przedsiębiorcy będą musieli prowadzić księgi rachunkowe, księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencje przychodów przy użyciu programów komputerowych.

Jak otworzyć JPK_KR?

Plik JPK_KR można otworzyć przy użyciu większości najbardziej popularnych programów księgowych lub przy użyciu bezpłatnych aplikacji udostępnionych przez Ministerstwo Finansów: e-mikrofirma (dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) lub Klient JPK WEB.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!