Czym jest Google AdSense? Jak można na nim zarobić? Definicja i zasady

Co to AdSense? Jak działa? Ile można na tym zarobić i kto może skorzystać z tego narzędzia Google? W jakich przypadkach warto się nim w ogóle zainteresować? Sprawdź, kiedy warto korzystać z Google AdSesne, żeby zarabiać na treściach na stronach www.

Czym jest Google AdSense?

Google AdSense to program partnerski, który pozwala zarabiać na wyświetlaniu reklam na stronie internetowej. To narzędzie firmy Google. Strony, które są chętnie odwiedzane przez użytkowników, mogą za jego pomocą zarabiać, udostępniając przestrzeń reklamową na swoich stronach.

Za każde kliknięcie reklamy Google AdSense właściciel strony internetowej, który ją wyświetla, otrzymuje wynagrodzenie. Żeby jednak wypłacić te pieniądze, na koncie musi zebrać się odpowiednia kwota. Obecnie najniższy próg wypłaty to 300 zł.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Jak zarabiać na AdSense?

AdSense jest darmowym programem używanym w marketingu, którego właścicielem jest Google. Wysokość zarobków zależy przede wszystkim od popularności strony, na której reklamy się wyświetlają, a co za tym idzie od liczby kliknięć.

Google udostępnia reklamy w formie tekstowej, graficznej, video i multimedialnej. Właściciel strony internetowej może zablokować reklamy, których nie chce wyświetlać. Program płaci za kliknięcia, ale i za konwersję, czyli np. za sprzedaż wygenerowaną z reklamy.

Zasady Google AdSense

Aby zostać wydawcą reklam Google, należy publikować odpowiednie treści. Żeby dołączyć do programu reklamowego Google, należy zadbać o to, by kierować się zasadami Google AdSense dotyczącymi treści strony internetowej.

Poniżej przedstawiamy treści, których NIE możesz publikować na swojej stronie, jeśli chcesz dołączyć do AdSense Google:

  • niezgodne z prawe,
  • naruszające cudzą własność intelektualną,
  • niebezpieczne lub obraźliwe,
  • przedstawiające okrucieństwo wobec zwierząt,
  • wprowadzające w błąd,
  • umożliwiające nieuczciwe postępowanie,
  • jednoznacznie seksualne lub oferujące usługi seksualne za opłatą,
  • oferujące międzynarodowe usługi matrymonialne,
  • zawierające tematykę tylko dla dorosłych w treściach dla całej rodziny,
  • wykorzystywanie seksualne dzieci i naruszanie ich praw.

Poza treściami zgodnymi z zasadami Google AdSense należy się kierować również zasadami programu Google dotyczącymi naszego zachowania. Program ten pozwala właścicielom stron zarabiać na wyświetlaniu reklam, bardzo ważne dla Googla jest więc to, by nie generować sztucznego ruchu związanego z tymi reklamami.

Google prezentuje następujące zasady dotyczące zachowania właściciela strony internetowej, który chce skutecznie wykorzystać Google AdSense na swojej witrynie. Aby korzystać z usług Google AdSense:

  1. Nie klikaj własnych reklam Google.
  2. Nie proś nikogo o klikanie twoich reklam.
  3. Starannie wybierz lokalizację dla swoich reklam. Należy zadbać, by nie znajdowały się one w miejscach wprowadzających w błąd. Nie mogą na przykład być łatwo pomylone z elementami twojej strony, takimi jak menu.
  4. Kontroluj metody używane do promocji strony.
  5. Korzystaj z usługi Google Analytics.
  6. Przestrzegaj zasad dotyczących niedozwolonej treści.
  7. Twórz witryny z unikatową i trafną treścią.
  8. Nie modyfikuj kodu reklam AdSense.
  9. Nie używaj wyskakujących okienek z monitami ani funkcji automatycznej instalacji oprogramowania.
  10. Szanuj znaki towarowe Google.

Kto może zarabiać na reklamach AdSense na stronach internetowych?

Żeby zarabiać na AdSense witryna, na której wyświetlają się reklamy, musi być bardzo wysokiej jakości. Korzyści z wyświetlania reklam Google ma właściciel witryny. Reklamy, które wyświetlają się na stronie, są prezentowane przez specjalny algorytm.

Dobiera on je pod względem atrakcyjności dla konkretnego odbiorcy. Żeby można było emitować reklamę, witryna musi przejść przez proces weryfikacji. Dopiero po spełnieniu wymagań Google, strona będzie mogła wyświetlać reklamy. Jeśli witryna nie przejdzie weryfikacji, reklamy nie będą wyświetlane, póki strona nie będzie poprawnie zweryfikowana.

Google AdSense dostępny jest dla wszystkich wydawców, nie tylko dla dużych domów mediowych. Na reklamach Google może zarabiać zarówno pojedynczy serwis, grupa lokalnych serwisów, jak i kanał na YouTube czy blog.

Zarobki w AdSense Google

To ile będziemy w stanie zarabiać na AdSense zależy od jakości witryny, a także rodzaju reklam, które są wyświetlane na stronie. Dobra strona dla tego narzędzia to taka, która ma dobry poziom techniczny, a także ma wartościową treść. Strona musi być łatwo dostępna i unikalna. Chodzi o to, by użytkownicy otrzymywali na bieżąco aktualizowane treści.

Świetnie nadają się do tego celu poradniki, czy artykuły wyjaśniające określone treści. Warto też pomyśleć nad tym, by wypromować stronę, na której pojawiają się reklamy. Im więcej ruchu na stronie, tym więcej bardziej jakościowych reklam. Wysokość dochodów zależy od tego, jaką tematykę podejmuje strona internetowa.

Co oczywiste, pełna kwota, którą reklamodawca płaci do Google za to, że może się on reklamować na różnych stronach, nie trafia wyłącznie do wydawców. Podział to ok. 70%/30% lub 51%/49% z większościowym udziałem wydawcy.

Od czego zależą stawki AdSense?

Stawki AdSense są zróżnicowane. Zależą przede wszystkim od budżetu reklamodawców. Właściciel witryny dostaje pieniądze za płatne kliknięcia lub wyświetlenia. Jednak to od nas w dużym stopniu zależy, ile będziemy zarabiać dzięki programowi Google AdSense. Czynniki, dzięki którym możemy uzyskać większe zyski z reklam AdSense to:

  1. Wartościowa treść. Zarówno czytelnicy, jak i reklamodawcy, preferują strony internetowe, które wyczerpująco poruszają wybrany temat. Na stronach z dobrymi treściami użytkownicy pozostają dłużej, co kieruje więcej oczu również na wyświetlane reklamy.
  2. Dobrze wypozycjonowana treść. Chcesz więcej zarabiać za pomocą narzędzia Google AdSense? Zadbaj o to, by na twojej stronie znalazły się dobrze dobrane słowa kluczowe, a ona sama wyświetlała się jak najwyżej w przeglądarce.
  3. Popularność. Im więcej kliknięć ma twoja strona, tym wyższe zarobki osiągniesz dzięki Google AdSense. W końcu, jak już wspomnieliśmy powyżej – im więcej oczu skierowanych na reklamy, które wyświetlasz, tym chętniej reklamodawca za nie zapłaci.

Oczywiście, ostatecznie na to, ile zarobisz dzięki wyświetlaniu reklam kontekstowych na swojej stronie, wpłynie zainteresowanie samą reklamą. O ile za samo wyświetlenie reklamy przez użytkownika na twoje konto AdSense wpadnie może kilka groszy, to już za jej kliknięcie będzie to kilkanaście groszy.

Google AdSense pozwala zarabiać na YouTubie

Dzięki systemowi Google AdSense mogą zarabiać właściciele stron internetowych, wyświetlając reklamy w różnej formie. Jednak podczas gdy większość użytkowników Internetu cierpi na „banerową ślepotę”, reklamy wideo są już częścią naszej codzienności. Dlatego, mówiąc o koncie AdSense, nie można nie wspomnieć o YouTubie.

Po utworzeniu konta AdSense i aktywowaniu monetyzacji na YouTube, reklamy wyświetlane będą przed naszymi wideo na tej platformie. Jak więc widać, aby zarabiać dzięki Google AdSense, nie musimy nawet mieć swojej strony internetowej. Wystarczy konto na YouTube i pomysł na ciekawe treści.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!