Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestrowania firmy?

Działalność nierejestrowana to możliwość zarabiania pieniędzy, wypróbowania biznesu bez konieczności jego rejestracji, a co za tym idzie bez potrzeby ponoszenia kosztów np. składek ZUS.

Koszty początkowe działalności mogą być wysokie. Ci, którzy planują uruchomienie biznesu, często rozważają, w jaki sposób rozpocząć prowadzenie firmy, by ryzyko było jak najmniejsze. Jak sprawdzić, czy biznes ma szansę powodzenia i ile faktycznie przychodów jest w stanie wygenerować? Do tego celu najlepiej nadaje się działalność nierejestrowana.

Firma bez rejestracji, czyli działalność nierejestrowana

Konstytucja Biznesu, czyli zestaw aktów prawnych, które mają na celu promocję przedsiębiorczości, wprowadza instytucję działalności nierejestrowanej.

Działalność nierejestrowana w największym uproszczeniu dotyczy modelu, w którym zaczynamy dopiero swoją przygodę z biznesem. Działalność nierejestrowana polega na możliwości zarabiania jako przedsiębiorca bez rejestrowania działalności.

Żeby móc prowadzić działalność w tej formie, biznes nie może generować wyższych przychodów niż połowa najniższego wynagrodzenia. W 2022 jest to 1745 złotych miesięcznie. Co ważne, działalność nierejestrowana dotyczy tylko takich biznesów, które nie wymagają specjalistycznych koncesji czy zezwoleń. Innymi słowy, chodzi tu o proste działalności takie jak np. sprzedaż na targowisku czy rękodzieło.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Żeby móc prowadzić biznes w formie działalności nierejestrowanej oprócz tego, że nie można osiągnąć przychodu wyższego niż 1745 zł, to jeszcze przez ostatnie 5 lat nie wolno prowadzić innej „normalnej” działalności gospodarczej.

ZUS a działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana jest o tyle interesująca, że świetnie nadaje się do wypróbowania biznesu przez osoby, które już są zatrudnione na etacie. Wszystko dlatego, że przychód ograniczony do połowy najniższej pensji jest liczony niezależnie od innych dochodów.

W związku z tym głównym źródłem utrzymania może być np. etat, a niezależnie od niego jesteśmy w stanie próbować swoich sił w biznesie, sprzedając rękodzieło lub też prowadząc inną mało skomplikowaną działalność.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Nawet jeśli więc na etacie zarabiamy kilka tysięcy złotych miesięcznie, to bez kłopotu możemy swoich sił w działalności nierejestrowanej. Podstawową zaletą działalności nierejestrowanej jest to, że nie musimy jej zgłaszać do ZUS-u. Co za tym idzie, nie płacimy żadnych składek.

Warto jednak pamiętać, że musimy kontrolować wysokość przychodów uzyskiwanych z tytułu działalności nierejestrowanej. Dlaczego? Bo jeśli w którymś z miesięcy przekroczymy limit, w ciągu 7 dni trzeba będzie zarejestrować działalność gospodarczą.

Możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji nie oznacza, że w sposób kompletnie nieregulowany jesteśmy w stanie zarabiać pieniądze. Od dochodów uzyskanych w trakcie prowadzenia takiego biznesu musimy zapłacić podatek. Mało tego. Jeśli któryś z klientów poprosi nas o wystawienie dowodu zakupu, potwierdzenia zawarcia transakcji, to taki dokument trzeba będzie wystawić.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS – za co tak naprawdę płacisz składki. Jak działa ZUS?

Podatek dochodowy

A skoro już przy podatku jesteśmy. Dochody z działalności nierejestrowanej rozlicza się według tzw. skali podatkowej. Nie da się tu zastosować podatku liniowego albo np. ryczałtu.

Prawo nie reguluje kwestii rozliczania kosztów przy takiej działalności. O ile bowiem zarejestrowany przedsiębiorca może obniżyć sobie podstawę opodatkowania, wliczając np. w koszty paliwo do samochodu, czy zakup narzędzi, którymi wykonuje zlecenia, to w przypadku działalności nierejestrowanej, takiego odliczenia dokonać nie można. Dlaczego? Bo firma nie jest zarejestrowana.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Działalność nierejestrowana. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć działalność nierejestrowana ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie polega...

Czynny żal. Jak działa? Wzór czynnego żalu do pobrania

Czynny żal pozwala uniknąć odpowiedzialności jeśli nie przedsiębiorca dopuścił się nieprzepisowego zachowania np. w stosunku do urzędu skarbowego. Żeby jednak czynny żal był skuteczny...

Czy można mieć dwie działalności gospodarcze?

Czy można posiadać więcej niż jedną działalność gospodarczą? Czy działalność gospodarcza jest ograniczona w zakresie rodzaju wykonywanych usług lub sprzedaży danych produktów? Jednoosobowa działalność gospodarcza...
Mała Księgowość

Najnowsze

Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Działalność nierejestrowana to świetny sposób przetestowania biznesu. Nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Przeczytaj i sprawdź. Działalność nierejestrowana to forma aktywności...

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna

Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna to ważne zagadnienie dla przedsiębiorcy. Czy kasa fiskalna jest obowiązkowa w działalności nierejestrowanej? Czy trzeba wystawiać paragony z kasy...

Zastosowania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej i kwalifikowanego podpisu elektronicznego

W dobie Internetu i nowych technologii obrót dokumentami papierowymi powoli odchodzi w przeszłość. Ma to swoje dobre strony jak np. załatwianie spraw urzędowych bez...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!