E-faktury od 2022 r. Jak to działa?

Sejm przegłosował ustawę wprowadzającą e-faktury. Podpis prezydenta wystarczy, by e-faktury zaczęły funkcjonować. Zmiany wchodzą w życie od 1 stycznia 2022.

Czy e-faktury są obowiązkowe?

Przepisy zakładają, że e-faktury będą obowiązywały od stycznia 2022. Dopiero od 2024 roku trzeba będzie z nich korzystać obligatoryjnie. Co dają e-faktury? Ten, kto będzie korzystał z e-faktur, ma mieć szansę na szybszy zwrot VAT. Korzyść będzie spora. Do tej pory zwrot następował po 60 dniach.

W przypadku stosowania e-faktur będzie to 40 dni. Co ważne, od momentu jej wystawienia faktura będzie funkcjonowała w bazie Ministerstwa Finansów. Nie trzeba więc będzie wydawać duplikatu faktury, bo ta się nie zgubi.

E-faktura to nie nowość w Europie. Z takiego rozwiązania korzystają już Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Duplikat e-faktury

Po wejściu w życie przepisów o e-fakturze zniknie konieczność wystawiania duplikatów dokumentów. Nie trzeba będzie też stosować na fakturze opisów faktura korygująca, jeśli będziemy na niej wprowadzać zmiany. Wszystko przez SLIM VAT 2, czyli pakiet uproszczeń w rozliczaniu podatku VAT.

Krajowy System E-Faktur

E-faktury to tak naprawdę system, w którym będą zgromadzone wszystkie faktury wystawione przez przedsiębiorców. E-faktury wymagają zmian w systemach księgowych, a także procedurach rozliczania dokumentów.

System e-faktur ma skutecznie ograniczać wyłudzanie podatku VAT. Dzięki specjalnemu algorytmowi, który opiera się na big data (analizowanie ogromnej liczby danych), będzie można wykryć przestępstwa podatkowe. W założeniu tzw. luka VAT ma spaść do poziomu 5%.

E-faktura, a faktura elektroniczna

Czy e-faktura jest tym samym co faktura elektroniczna? Może się wydawać, że tak, skoro przecież od kilku lat przedsiębiorcy wymieniają między sobą dokumenty w wersji elektronicznej, a wiele firm promuje takie rozwiązania. Wystarczy przypomnieć choćby branżę telekomunikacyjną, która oferuje zniżki w opłatach za skorzystanie z opcji dokumentu elektronicznego.

Czym więc dokument w wersji elektronicznej różni się od e-faktury, która funkcjonowanie rozpoczyna w styczniu 2022 r.? Różnica jest zasadnicza. Przede wszystkim chodzi o fakt, że e-faktura jest w rzeczywistości tylko podglądem elektronicznym faktury. System e-faktur, a dokładnie Krajowy System E-Faktur to coś w rodzaju rejestru faktur. Dokumenty będą zebrane na serwerach Ministerstwa Finansów i w każdym momencie będzie można pobrać dokument, który wcześniej zgubiliśmy.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Choroba a urlop. Czy zwolnienie lekarskie (L4) uzyskane w trakcie urlopu przerwie urlop wypoczynkowy pracownika?

Urlop wypoczynkowy to jeden z ważnych przywilejów, które zapewnia osobom zatrudnionym na umowę o pracę prawo pracy. Kodeks pracy szeroko opisuje zasady korzystania z...

L4 a pobyt w szpitalu. Który lekarz wystawia zwolnienie lekarskie pracownikowi za okres pobytu w szpitalu? Czy za L4 ze szpitala przysługują świadczenia chorobowe?

Zwolnienie lekarskie, zwane często L4, od druku, na którym kiedyś lekarze te zwolnienia wystawiali, jest doskonale każdemu z nas. Nie ma takiej osoby, która...

Odstąpienie od umowy – wzór. Odstąpienie umowne a ustawowe w terminie 14 dni. Prawa konsumenta i przedsiębiorcy

Chociaż nie zawsze myślimy o tym w ten sposób, każdego dnia zawieramy wiele umów. Drobne zakupy, przedłużenie subskrypcji na platformie internetowej – to wszystko...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!