Pomysł na biznes – firma sprzątająca. Jak założyć firmę sprzątającą?

Czy prowadzenie firmy sprzątającej się opłaca? Jaka jest stawka za godzinę sprzątania? Ile zarabia właściciel firmy sprzątającej? Jak może się nazywać firma sprzątająca? Jak zacząć w tej branży? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

W tym zakresie wiele przedsiębiorstw, instytucji i osób prywatnych potrzebuje wsparcia. Rzetelna i dyspozycyjna firma sprzątająca nigdy nie będzie narzekała na brak zleceń. Niezależnie od tego, czy planujemy dziać w pojedynkę, czy całym zespołem, do takiego biznesu musimy się przygotować. 

Jak założyć firmę sprzątającą?

Samo założenie firmy nie jest skomplikowane. Wystarczy skorzystać z rządowego portalu biznes.gov.pl i za pomocą specjalnych kreatorów utworzyć wniosek o wpis do CEIDG. Całość trwa mniej niż godzinę. Jednak zanim dokonamy formalności, dobrze jest przygotować się, by nasza firma sprzątająca, mogła szybko zacząć zarabiać.

Po pierwsze warto przeanalizować rynek. Z jednej strony ocenić możliwy popyt, z drugiej zaś sprawdzić z jak silną konkurencją przyjdzie się nam zmierzyć. Paradoksalnie są w Polsce miejsca, gdzie znalezienie firmy sprzątającej nie jest wcale takie proste. 

Ta analiza pozwoli nam przygotować się do konkretnych inwestycji lub specjalizacji. Wiadomo, że musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Konieczny będzie zakup niezbędnego sprzętu, który pozwoli nam zadbać o różne powierzchnie – panele, wykładziny, dywany, płytki, a także tereny zewnętrzne jak np. podjazdy, wiatrołapy, chodniki, a nawet skwery, czy trawniki. 

CZYTAJ TAKŻE: Opinie o firmie w internecie. Jak je zdobywać?

Trzeba pamiętać, że profesjonalny sprzęt np. odkurzacz, kosztuje więcej niż standardowe urządzenia AGD w elektromarkecie. Wyposażenie jednego stanowiska pracy może sięgać kilku tysięcy złotych.

Jeśli planujemy skompletowanie zespołu do usług sprzątających, musimy pamiętać, że w wielu miejscach, szczególnie dużych miastach, minimalna krajowa może nie wystarczyć, by przyciągnąć do siebie pracownika. Dość powiedzieć, że cała branża utrzymania czystości zatrudnia już ponad 700 tys. osób – twierdzi Polska Izba Gospodarcza Czystości. Około 100 tys. pracuje w sektorze specjalizującym się w sprzątaniu prywatnych domów. 

Czy firma sprzątająca się opłaca?

Najważniejsze, aby nasza firma sprzątająca między konkurencyjnością oferowanych cen a komfortem, że nasza działalność przynosi konkretne pieniądze. Warto jednak wiedzieć, że w wielu miastach oraz „biurowych zagłębiach” możemy zderzyć się z doświadczoną i prężnie działającą konkurencją, która może się pochwalić wypracowanym modelem rekomendacyjnym. 

Polskie firmy i gospodarstwa domowe, najczęściej wykupują takie usługi, opierając się na opinii „sprawdzonych” przedsiębiorstw. Jeśli zaczynamy od zera, nie możemy liczyć na taką przewagę. Nie ma co ukrywać, może być na początku trudno i konieczne będą działania marketingowe. 

CZYTAJ TAKŻE: 9 pomysłów na marketing internetowy małej firmy

Z drugiej strony wartość rynku usług utrzymania czystości w Polsce szacowana jest w okolicach 20 mld złotych, a zatem tort do podziału jest całkiem imponujący. Miejsca na nowe podmioty w tym obszarze z pewnością jest jeszcze trochę. 

Jak może nazywać się firma sprzątająca?

Od humorystycznych, po całkiem poważne – w Polsce firmy zajmujące się sprzątaniem przyjmują różne nazwy. Najczęściej są one pochodnymi od rzeczowników (i to w różnych językach) takich jak błysk, porządek, ład, przestrzeń lub przymiotników np. „czysto”, „komfortowo” etc. Zanim damy się porwać kreatywności, pamiętajmy, by nazwa naszego biznesu jasno wskazywała, że jest to firma sprzątająca.

W ostatnim czasie obserwujemy modę na nadawanie nazw od pełnej nazwy nazwiska np. „Kowalski – usługi sprzątające” lub „Nowak – czyste biuro”. W tej branży nie jest to jednak mocno zakotwiczony trend. Zresztą, pamiętajmy, że zgodnie z polskim prawem, w przypadku jednoosobowych działalności, każda nawet najbardziej finezyjna nazwa musi być uzupełniona nazwiskiem właściciela w pełnym brzmieniu.  

Jaka jest stawka za godzinę sprzątania?

Skończyły się czasy, w których osoba sprzątająca zadowoliła się najniższą stawką. Obecnie firma sprzątająca powinna oferować widełki na poziomie przynajmniej 25-40 złotych. Szczególnie jeśli w grę wchodzi np. oczyszczenie wykładzin lub dywanów z użyciem profesjonalnego sprzętu i środków piorących. 

Są firmy, które odchodzą od godzinowego rozliczania tego typu usług i wyceniają swoje usługi np. z metra, czy zakresu czynności. 

CZYTAJ TAKŻE: Skuteczna reklama w Internecie

Są także usługi abonamentowe, gdzie bazując na efekcie skali, właściciele oferują naprawdę atrakcyjne stawki, jednak każdorazowo wszystko zależy od zakresu usługi. Inaczej wycenione zostaną „weekendowe” porządki, a inaczej przygotowanie mieszkania do sprzedaży po wyprowadzce. 

Ile zarabia właściciel firmy sprzątającej?

Wszystko zależy od wielkości firmy i zakresu usług. Coraz więcej jest firm, których właściciele mogą pochwalić się pięciocyfrowym zarobkiem na czysto. Na początku jednak może być to bardzo trudne. Na początek, kilka tysięcy złotych na plusie to dobry wynik, jednak pewnie nie każdego zadowoli. 

Firma sprzątająca – jak zacząć?

Jak zacząć działalności firmy sprzątającej? Napisaliśmy o tym na samym początku. Nie obejdzie się bez dokładnego rozeznania rynku, biznesplanu i skalkulowania niezbędnych inwestycji. Komplet ścierek z mikrofibry i zestaw detergentów, to zdecydowanie za mały kapitał na start.  

Warto przemyśleć kwestie związane z marketingiem, założenie strony internetowej i obecność na social mediach. Nic jednak nie zastąpi dobrej opinii, która będzie się niosła po rynku i pozwoli nam na osiągnięcie sukcesu. 

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!