Franczyza Żabka – jak zostać franczyzobiorcą Żabki?

Franczyza Żabka jest jednym z popularniejszych sposobów na biznes. Co zrobić, by prowadzić sklep pod szyldem Żabki? Jakie wymagania trzeba spełnić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź.

Franczyza Żabki co roku zwiększa liczbę sklepów. To lider segmentu convience, czyli formatu sklepu zlokalizowanego blisko miejsca zamieszkania lub pracy klienta. To sklep niewielkich rozmiarów gdzie można kupić podstawowe produkty żywnościowe, a także skorzystać z wybranych drobnych usług (np. odebrać paczkę).

Jak działa franczyza Żabki?

Model biznesowy Żabki polega na rozwijaniu sieci we franczyzie. W największym uproszczeniu osoba zainteresowana współpracą z siecią otrzymuje do zarządzania w pełni wyposażony i umeblowany sklep. Franczyza Żabki sprawia, że przedsiębiorca nie musi inwestować w wystrój, czy zatowarowanie sklepu. Zamiast tego zobowiązana jest do efektywnego zarządzania sklepem. Musi też wnieść wkład własny w wysokości 5 tys. złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa franczyza?

Co to jest franczyza?

Jak już wspomnieliśmy, Żabka rozwija się tylko dzięki franczyzie. Franczyza jest porozumieniem o współpracy między dwoma przedsiębiorcami. Właściciel marki, w tym przypadku Żabka, przekazuje franczyzobiorcy do prowadzenia sklep. Franczyzobiorca ma prawo posługiwać się nazwą i znakiem towarowym, a także wykorzystywać know-how. W przypadku Żabki franczyzobiorca otrzyma również w pełni zatowarowany sklep oraz wsparcie marketingowe ze strony sieci.

W zamian za to płaci właścicielowi marki stałe opłaty.

Cały proces zaczyna się od pozytywnego przejścia rekrutacji i szkolenia. Dopiero po nim podpisywana jest umowa prowadzenia sklepu.

Pomysł na biznes. Kto może otworzyć sklep sieci Żabka?

Do franczyzy Żabki może dołączyć każda osoba, która ma predyspozycje do pracy w handlu i jest przedsiębiorcza. Dodatkowo powinna też mieć duże umiejętności interpersonalne. Po przesłaniu zgłoszenia rekrutacyjnego kandydat odbywa dwa spotkania.

CZYTAJ TAKŻE: Jak znaleźć pomysł na biznes?

Pierwsze z nich obejmuje zapoznanie się z franczyzodawcą, podczas drugiego omawiane są szczegółowe zasady współpracy. Kandydat musi być wiarygodny finansowo. Sprawdzany jest np. jego rating w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli ten etap przejdzie pozytywnie, zostaje skierowany na szkolenie przed otwarciem sklepu.

Franczyza Żabki – szkolenia

Szkolenie odbywa się w tzw. sklepie trenerskim. Jest on zlokalizowany blisko miejsca zamieszkania kandydata. To szkolenie jest w całości praktyczne i trwa ok. dwóch tygodni. Podczas szkolenia kandydat na franczyzobiorcę uczy się prowadzenia finansów sklepu, tego, jak działają poszczególne narzędzia wykorzystywane w Żabce.

Franczyza Żabka a formalności

Żeby prowadzić sklep Żabki, trzeba prowadzić działalność gospodarczą. Po podpisaniu umowy, franczyzobiorca otrzymuje do prowadzenia wybrany sklep. Franczyzobiorca musi dysponować wkładem własnym, który pozwoli pokryć koszty w pierwszym miesiącu prowadzenia sklepu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Chodzi tu przede wszystkim o zakup kasy fiskalnej, a także lokalnych produktów, które nie są dostarczane z magazynu centralnego. Dodatkową zaletą jest to, że cały proces od momentu zgłoszenia do przejęcia sklepu zajmuje niewiele czasu.

Co dostaje franczyzobiorca? Do dyspozycji dostaje wyposażony i zatowarowany sklep. Żabka wspiera też marketingowo i realizuje dostawy.

Ile trzeba mieć pieniędzy, żeby otworzyć Żabkę?

Żeby móc dołączyć do franczyzy Żabki należy pokryć wkład własny, który wynosi 5 tysięcy złotych. Te środki zostaną przeznaczone na zakup kasy fiskalnej oraz opłaty związane ze zdobyciem koncesji.

Franczyza Żabka – zarobki

Nowi franczyzobiorcy dostają też gwarancje miesięcznego przychodu w pierwszym roku działalności. W 2023 roku jest to 22 tys. złotych (stan na kwiecień).

CZYTAJ TAKŻE: Biznes z małym wkładem finansowym – 9 pomysłów

Jak wygląda proces rekrutacji na stanowisko franczyzobiorcy?

Aby otworzyć własny lokal Żabki, potencjalny franczyzobiorca musi przejść przez pięć kroków wyszczególnionych przez franczyzę. Są to:

  1. Wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie. Podajemy w nim: imię, nazwisko, e-mail, telefon i miasto.
  2. Kontakt z przedstawicielem Żabki. Przedstawi on nam ofertę, a także zweryfikuje naszą historię kredytową.
  3. Spotkanie z managerem ds. sprzedaży i omówienie zasad współpracy w ramach franczyzy.
  4. Szkolenia praktyczne i teoretyczne, zakończone egzaminem, a także dokończenie formalności.
  5. Otwarcie własnego biznesu. Na tym etapie dostaniesz klucze do sklepu, wyposażonego już w towar.

Ryzyko prowadzenia Żabki

Choć Żabka to rozpoznawalna marka, która daje możliwość obsługiwania dużej rzeszy klientów, nie można zapominać o tym, że prowadzenie sklepu we franczyzie nie zwalnia z odpowiedzialności za wynik finansowy. I właśnie dlatego wymaga to całkowitego zaangażowania właściciela.

To on odpowiada za pracowników, za ewentualne niezgodności. Jeśli biznes nie pójdzie po myśli franczyzobiorcy, to może on na koniec zostać z długami.

Warunkiem umowy franczyzowej Żabki jest również obowiązek przestrzegania wszystkich zasad sieci. Choćby ten dotyczący otwierania sklepu w każdy dzień miesiąca, a nawet w niehandlowe niedziele. W dzień powszedni Żabki czynne są od 6 do 23. Sklepy mogą nie pracować jedynie 25 grudnia i w Niedzielę Wielkanocną.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Często zadawane pytania – franczyza Żabka

Ile kosztuje Franczyza Żabka?

Aby zostać franczyzobiorcą Żabki, trzeba wnieść wkład własny w wysokości 5 tysięcy złotych. Pozostałe koszty związane z otwarciem sklepu ponosi franczyzodawca.

Ile zarabia jedna Żabka?

Żabka jako franczyza gwarantuje ajentom 20 tysięcy przychodu w pierwszym roku. Natomiast według podawanych przez franczyzę danych, zdecydowana większość franczyzobiorców osiąga przychód na poziomie nawet 22 tysięcy złotych.

Kto może otworzyć Żabkę?

Żabkę może otworzyć każdy przedsiębiorca, który nie miał w przeszłości brak problemów z prawem oraz nie zalega z podatkami czy kredytami.

Czy na franczyzę można dostać dofinansowanie?

Zazwyczaj na franczyzę nie można dostać dofinansowania. Na stronie swojego lokalnego Urzędu Pracy możesz sprawdzić, kto wyłączony jest z możliwości otrzymania dotacji.

Kto płaci za prąd w Żabce?

Za prąd w sklepach Żabka płaci franczyzodawca, czyli sieć Żabka.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!