Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego? Rozlicz PIT za 2023 i przekaż podatek na rzecz OPP

Jednym ze sposobów na wspieranie ważnych społecznie celów jest przekazanie 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). To działanie, które jest proste i nic nie kosztuje, a może mieć ogromne znaczenie dla wielu potrzebujących. Wyjaśniamy, jak krok po kroku przekazać 1,5% podatku na OPP podczas rozliczania PIT za 2023 rok. 

Każdy podatnik może wesprzeć wybraną przez siebie organizację charytatywną ujętą w rejestrze organizacji pożytku publicznego, bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

W praktyce oznacza to, że podczas wypełniania rocznego zeznania podatkowego (PIT), podatnik wskazuje konkretną organizację, wpisując jej numer KRS i określając kwotę, jaką chce przekazać, nie przekraczającą 1,5% należnego podatku. Ta kwota jest następnie przekazywana przez urząd skarbowy bezpośrednio na konto wskazanej organizacji.

Czego potrzebujesz, żeby przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP?

Aby przekazać 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, potrzebujemy przede wszystkim numer KRS wybranej OPP. Każda organizacja ma przypisany unikalny numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, który podatnik musi wpisać w zeznaniu podatkowym.

Numer KRS należy wpisać w odpowiedniej rubryce formularza PIT 37 (część K, pozycja 147) i określić kwotę, jaką chcemy przekazać (pozycja 148). Opcjonalnie można też podać informacje uzupełniające w części L czyli wskazać cel szczegółowy.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak przekazać 1,5 procent podatku PIT na OPP?

Aby przekazać 1,5% swojego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) należy:

  1. Wybrać OPP: znajdziemy ją w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku. Wykaz jest tworzony na 30 listopada danego roku podatkowego i publikowany do 15 grudnia – lista dostępna na niw.gov.pl/.
  2. Wypełnić zeznanie podatkowe: w rocznym zeznaniu podatkowym PIT wpisujemy numer KRS wybranej organizacji oraz kwotę, którą chcemy przekazać. Kwota ta nie może przekraczać 1,5% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
  3. Określić cel szczegółowy (opcjonalnie): jeżeli chcemy, by nasze wsparcie zostało przeznaczone na konkretny cel szczegółowy, możemy go określić w przewidzianej do tego rubryce w zeznaniu podatkowym.
  4. Zapłacić podatek: urząd skarbowy przekaże środki OPP tylko wtedy, gdy zostanie zapłacony podatek należny wynikający z PIT za 2023 r. (w pełnej wysokości) do 30 czerwca 2024 r

Najłatwiej przekazać 1,5% korzystając z serwisu Twój e-PIT. Osoby, które po raz pierwszy rozliczają się elektronicznie powinny wybrać z listy numer KRS interesującej ich organizacji pożytku publicznego. Można też zmienić OPP lub/i cel szczegółowy.

Podatnicy, którzy przekazują 1,5% podatku mogą też zaznaczyć zgodę na podanie OPP swojego imienia, nazwiska i adresu oraz informacji o ofiarowanej kwocie.

Przekazanie podatku a darowizna

Przekazanie 1,5% podatku na rzecz OPP i darowizna to dwa różne sposoby wsparcia organizacji społecznych. Spójrzmy czym się różnią.

W przypadku 1,5% podatku, podatnik (osoba fizyczna) może zdecydować o przeznaczeniu części jego daniny na cele społeczne realizowane przez organizacja pożytku publicznego. Kwota ta jest wyliczana z należnego podatku dochodowego i nie obciąża podatnika.

Darowizna, to natomiast bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego, którym nie musi być OPP. Darowiznę można odliczyć od podstawy opodatkowania, co zmniejsza kwotę odprowadzanego podatku dochodowego. W przeciwieństwie do przekazania 1,5% podatku, darowizna bezpośrednio zmniejsza podatek dochodowy płacony przez podatnika.

Darowiznę przekazujemy bezpośrednio na konto organizacji, a 1,5% trafia na konto OPP za pośrednictwem urzędu skarbowego.

Warto pamiętać, że obie formy wsparcia są niezależne i podatnik ma prawo realizować je równocześnie w ramach jednego rozliczenia podatkowego. Przekazanie 1,5% podatku nie wpływa na limit odliczeń z tytułu darowizn, który wynosi 6% dochodu.

Na co przekazać 1,5% podatku?

To osobista decyzja każdego podatnika. Ramy wyznacza lista z organizacjami pożytku publicznego. W wykazie znajdziemy stowarzyszenia czy fundacje, które działają na różnych polach, wspierając m.in. edukację i rozwój młodzieży (podatek trafi na stypendia czy warsztaty edukacyjne), pomoc społeczną (domy dziecka, schroniska dla bezdomnych), ochronę praw człowieka, ochronę środowiska (działania proekologiczne, schroniska dla zwierząt), kulturę i sztukę (festiwale, pomoc artystom) czy wsparcie nauki (granty badawcze, rozwój innowacji) i promocję zdrowia (leczenie, rehabilitację, zakup sprzętu medycznego).

  1. Rozlicz PIT-36. Jak wypełnić deklarację podatkową PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą za 2023 rok?
  2. Jak wypełnić formularz PIT-37 online? Instrukcja krok po kroku. Rozlicz PIT od umów pracowniczych za 2023 rok
  3. Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego? Rozlicz PIT za 2023 i przekaż podatek na rzecz OPP
  4. Zatrudnienie emeryta a składki ZUS
  5. Który PIT złożyć? Formularze online i do druku. Sprawdź, który wypełnić, w zależności od uzyskiwanego przychodu

Gdzie znaleźć wykaz organizacji pożytku publicznego, na rzecz których można przekazać podatek?

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego wraz z numerami KRS, na rzecz których można przekazać 1,5% podatku, znajdziemy na stronie Narodowego Instytutu Wolności: www.niw.gov.pl/opp/wykaz-opp

Dlaczego nie mogę przekazać 1,5% podatku?

Oto kilka powodów problemów z przekazaniem 1,5% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego:

  • brak zapłaty podatku dochodowego w pełnej wysokości w wyznaczonym terminie czyli do 30 czerwca 2024 roku,
  • uzyskanie dochodu poniżej określonego progu (30 000 zł) i niepłacenie podatku dochodowego,
  • poniesienie straty z działalności gospodarczej, 
  • nieaktualny numer KRS (OPP nie zgłosiła aktualnego numeru KRS do urzędu skarbowego),
  • organizacja nie znajduje się w aktualnym wykazie OPP uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku.

Co oznacza komunikat „wysokość twojego podatku nie pozwala na przekazanie 1,5%”?

Jeżeli podatnik widzi taki komunikat, to oznacza to, że uzyskał dochód poniżej 30 000 zł i nie zapłaci podatku do urzędu skarbowego.

Czy każdy może oddać 1,5% podatku?

Nie każdy podatnik może przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP. Spójrzmy na konkrety. Taką możliwość mają osoby fizyczne, także przedsiębiorcy, bez względu na formę rozliczenia (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), o ile płacą podatek dochodowy.

Wsparcia dla OPP nie przekażą natomiast osoby prawne czyli np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółki akcyjne.

Czy przekazanie 1,5% podatku jest obowiązkowe?

Nie, każdy podatnik samodzielnie decyduje czy chce przekazać 1,5% podatku na OPP i na jaką organizację go przekaże.

Czy 1,5% podatku pochodzi z Twojego zwrotu?

Nie, 1,5% podatku, które można przekazać na rzecz organizację pożytku publicznego, nie pochodzi z kwoty zwrotu podatku dla podatnika. To część należnego podatku dochodowego, którą podatnik może przekazać na wybraną organizację. Przekazanie tej kwoty nie zmniejsza zwrotu podatku, który podatnik mógłby otrzymać.

Czy przekazanie 1,5% podatku jest anonimowe?

Z zasady tak, przekazanie 1,5% podatku jest anonimowe, jednak każdy podatnik ma prawo dobrowolnie podać w części L (informacje uzupełniające) PIT 37 swoje imię, nazwisko, adres i kwotę przekazaną na OPP. 

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!