Stawka CIT (9%) dla małych podatników od stycznia 2024

Kto może zapłacić preferencyjny podatek CIT 9%? Jakie warunki należy spełnić w 2024 roku? Kto straci prawo do tej preferencji i będzie musiał zapłacić 19% podatek? Oto przewodnik z najważniejszymi informacjami dla małych podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Mały podatnik w 2024 roku

Mały podatnik, to podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro. Kwoty wyrażone w euro przeliczane są według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego (w zaokrągleniu do 1000 zł).

Biorąc pod uwagę ten zapis ustawy o CIT, małym podatnikiem jest w 2024 roku podmiot, którego przychody ze sprzedaży za 2023 rok nie przekroczyły kwoty 9 218 000 zł brutto wraz z należnym VAT (średni kursu euro na pierwszy dzień roboczy października 2023 roku wynosił 4,6091 zł za euro).

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl?

Kiedy mały podatnik skorzysta z 9% stawki CIT?

Mały podatnik może skorzystać z 9% stawki CIT jeżeli jego bieżące przychody w roku podatkowym 2024 nie przekraczają 2 mln euro, czyli 8 687 000 zł netto, bez należnego VAT, (art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT). Limit ten jest przeliczany według średniego kursu euro na pierwszy dzień roboczy stycznia 2024 roku, który wyniósł 4,3434 zł za euro.

To oznacza, że prawo do 9% CIT stracą w 2024 roku firmy, których przychody przekroczą 8 687 000 zł netto.

Trzeba pamiętać, że ze stawki 9% nie mogą skorzystać:

 • firmy, które powstały poprzez restrukturyzację;
 • firmy, które powstały przez przekształcenie firmy osoby fizycznej lub spółki niebędącej osobą prawną w inny rodzaj działalności;
 • firmy, do których wniesiono przedsiębiorstwo (jego część albo składniki majątku) o wartości powyżej 10 tys. euro.

Prawo do stosowania obniżonej 9% stawki CIT nie przysługuje też podatnikom będącym podatkową grupą kapitałową lub fundacją rodzinną (art. 19 ust. 1b ustawy o CIT).

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z 9% CIT?

Osoba prawna, która chce skorzystać z obniżonej 9% stawki podatku CIT, musi spełnić następujące warunki:

 1. Posiadać status małego podatnika – w 2024 roku oznacza to, że przychody ze sprzedaży za rok 2023 nie przekroczyły 2 mln euro, czyli 9 218 000 zł brutto.
 2. Nie przekroczyć limitu bieżącego przychodu, który w 2024 roku wynosi 8 687 000 zł netto (bez należnego VAT).
 3. Rozpocząć działalność w 2024 roku, niezależnie od osiągniętych przychodów, o ile podatnik nie powstał na skutek przekształcenia z innej spółki lub w wyniku restrukturyzacji.

Kiedy CIT 9%, a kiedy 19%?

CIT 19% i 9% to dwie podstawowe stawki podatku dochodowego od osób prawnych. Stawka 9%, to stawka preferencyjna, z której może skorzystać część podmiotów po spełnieniu określonych warunków. Oto kiedy można zastosować CIT 9%, a kiedy obowiązuje standardowa stawka 19%:

 • CIT 9%:
  • dla nowych podatników w pierwszym roku prowadzenia działalności gospodarczej;
  • dla małych podatników, których wartość przychodu ze sprzedaży brutto (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 2 mln euro.
  • dla większych przedsiębiorstw, które przekroczyły limit 2 mln euro przychodu;
  • podatnicy, którzy powstali w wyniku restrukturyzacji, przekształcenia firmy osoby fizycznej, połączenia lub podziału;
  • firmy, do których wniesiono przedsiębiorstwo (jego część albo składniki majątku) o wartości powyżej 10 tys. euro;CIT 19%:
  • inni podatnicy niespełniający warunków do skorzystania z preferencyjnej stawki CIT 9%.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

 1. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
 2. Wady i zalety estońskiego CIT-u
 3. Zeznania roczne CIT-8 do 30 czerwca 2024 roku
 4. Rozliczenie podatku u źródła. Kto musi złożyć deklarację CIT-10Z?
 5. Stawki CIT

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o a CIT 9%

Jednoosobową działalność gospodarczą można przekształcić w spółkę z o.o. Czy nowy podmiot będzie mógł skorzystać z preferencyjnej stawki CIT (9%)?

Nie. Podatek wynoszący 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych nie dotyczy m.in. podatników utworzonych w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą. 

Preferencyjnej stawki nie można stosować w roku podatkowym, w którym nowy podmiot rozpoczął działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym. Dopiero od trzeciego roku prowadzenia działalności sp. z o.o. może potencjalnie skorzystać z 9% stawki CIT, o ile spełnia warunki małego podatnika.

CIT 9% dla nowej spółki

Każda nowa spółka z o.o. może skorzystać z CIT 9% w pierwszym roku podatkowym. Poziom dochodu (przychodu) nie ma znaczenia, czyli nie obowiązuje limit 2 mln euro.

Uwaga! Preferencyjna stawka dotyczy przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca na targowisku...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Czym zajmuje się robotnik gospodarczy? Do obowiązków robotnika...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!