Mikrorachunek ZUS – znajdź swój indywidualny numer rachunku składkowego!

Na indywidualny mikrorachunek ZUS przedsiębiorcy wpłacają wszystkie składki tytułem ubezpieczeń i składek na fundusze pracownicze. To rozwiązanie miało ułatwić i przyspieszyć proces rozliczeń oraz ułatwić walidację ich poprawności i terminowości.

Indywidualne numery rachunków składkowych funkcjonują już od początku 2018 roku. Pod koniec 2017 roku każdy przedsiębiorca otrzymał od ZUS-u list polecony z numerem mikrorachunku, na który powinien odprowadzać składki za siebie oraz swoich pracowników. Aktualne saldo środków przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można łatwo kontrolować poprzez platformę PUE.

Jak wygenerować indywidualny numer rachunku składkowego?

Mikrorachunki ZUS obowiązują od 2018 roku. Przed tym czasem przedsiębiorcy składki na poszczególne rodzaje ubezpieczeń wpłacali na konkretne numery rachunków należących do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te na początku 2018 roku zostały zamknięte, a każdy przedsiębiorca otrzymał własny Indywidualny numer rachunku składkowego.

Teraz przedsiębiorcy posiadają jeden rachunek, na który wpłacają składki tytułem każdego z ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników, czy też nie. Przelane środki są rozdzielane proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, zgodnie z informacjami zawartymi w przekazanej deklaracji DRA. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć problematyczność rozliczeń, a przez to zminimalizować ilość błędów.

Numery indywidualnych rachunków były rozsyłane od października 2017 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał je listem poleconym.

Gdzie znaleźć swój mikrorachunek ZUS?

Jeśli przedsiębiorca nie otrzymał listu ze swoim numerem mikrorachunku lub go zgubił, ma możliwość uzyskania tego numeru na 3 sposoby:

  1. osobiście w placówce ZUS;
  2. telefonicznie dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 022 560 16 00;
  3. internetowo na stronie: https://eskladka.pl/

Aby sprawdzić numer rachunku do rozliczeń z ZUS-em, konieczne będzie podanie dwóch identyfikatorów:

  1. pierwszy identyfikator to jeden z numerów: NIP, REGON, numer dowodu osobistego przedsiębiorcy, numer paszportu przedsiębiorcy;
  2. drugi identyfikator to jeden z numerów; REGON, PESEL, numer dowodu osobistego przedsiębiorcy, numer paszportu przedsiębiorcy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwa skrócona płatnika.

Numer indywidualnego rachunku widoczny jest również w karcie płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Przedsiębiorcy, którzy posiadają tam swój profil, mogą bez problemu kontrolować rozliczenia oraz wpłaty dokonane na konto. Powstałe na koncie nadpłaty widoczne są w saldzie po stronie MA, a niedopłaty po stronie WN.

Jakie składki można zapłacić przelewem na swój rachunek ZUS?

Na jeden mikrorachunek wpłaca się środki tytułem wszystkich składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca powinien zapłacić całą należność jednym przelewem niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników, czy też nie.

Środki wpłacone na mikrorachunek są rozdzielane proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, zgodnie z przekazaną deklaracją DRA. W pierwszej kolejności pokrywane są powstałe na koncie zaległości, kolejno opłacane są: ubezpieczenie zdrowotne, składka na Fundusz Pracy, składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz składka na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe pobierana jest na końcu. Jeśli zatem ubezpieczony przeleje na swój mikrorachunek niewystarczającą kwotę, to ubezpieczenie chorobowe ustanie, a przedsiębiorca utraci prawo do pobierania świadczeń w razie choroby czy macierzyństwa.

Podsumowując, każdy przedsiębiorca posiada swój indywidualny rachunek ZUS, na który powinien przekazywać wszystkie składki za siebie oraz swoich pracowników. Takie rozwiązanie miało za zadanie ułatwić rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz umożliwić szybkie i łatwe sprawdzenie poprawności i terminowości dokonanych rozliczeń.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kiedy będzie kwota wolna od podatku 60 tys. zł? Czy będzie obowiązywać z datą wsteczną od 1 stycznia 2024 roku?

Jeżeli kwota wolna od podatku wzrośnie do 60 000 zł, znacznie zwiększy się liczba osób, które w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Sprawdź, kiedy...

Jak rozliczyć PIT z ZUS za zwolnienie lekarskie? Zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS w deklaracji rocznej PIT

PIT-11A otrzymała każda osoba, która pobierała zasiłek macierzyński lub chorobowy od ZUS. Sprawdzamy, co z nimi zrobić. Jak rozliczyć PIT z ZUS? Czy za...

PIT 36L – jak rozliczyć podatek liniowy za rok podatkowy 2023? Rozliczenie PIT online i wzór formularza

PIT-36L to deklaracja, którą składają przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą podatku liniowego, czyli płacący podatek w wysokości 19%, niezależnie od wysokości dochodów. Jak wypełnić...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!