Mikrorachunek ZUS – znajdź swój indywidualny numer rachunku składkowego!

Na indywidualny mikrorachunek ZUS przedsiębiorcy wpłacają wszystkie składki tytułem ubezpieczeń i składek na fundusze pracownicze. To rozwiązanie miało ułatwić i przyspieszyć proces rozliczeń oraz ułatwić walidację ich poprawności i terminowości.

Indywidualne numery rachunków składkowych funkcjonują już od początku 2018 roku. Pod koniec 2017 roku każdy przedsiębiorca otrzymał od ZUS-u list polecony z numerem mikrorachunku, na który powinien odprowadzać składki za siebie oraz swoich pracowników. Aktualne saldo środków przekazanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można łatwo kontrolować poprzez platformę PUE.

Jak wygenerować indywidualny numer rachunku składkowego?

Mikrorachunki ZUS obowiązują od 2018 roku. Przed tym czasem przedsiębiorcy składki na poszczególne rodzaje ubezpieczeń wpłacali na konkretne numery rachunków należących do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Te na początku 2018 roku zostały zamknięte, a każdy przedsiębiorca otrzymał własny Indywidualny numer rachunku składkowego.

Teraz przedsiębiorcy posiadają jeden rachunek, na który wpłacają składki tytułem każdego z ubezpieczeń, niezależnie od tego, czy zatrudniają pracowników, czy też nie. Przelane środki są rozdzielane proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, zgodnie z informacjami zawartymi w przekazanej deklaracji DRA. Takie rozwiązanie ma zmniejszyć problematyczność rozliczeń, a przez to zminimalizować ilość błędów.

Numery indywidualnych rachunków były rozsyłane od października 2017 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał je listem poleconym.

Gdzie znaleźć swój mikrorachunek ZUS?

Jeśli przedsiębiorca nie otrzymał listu ze swoim numerem mikrorachunku lub go zgubił, ma możliwość uzyskania tego numeru na 3 sposoby:

  1. osobiście w placówce ZUS;
  2. telefonicznie dzwoniąc do Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 022 560 16 00;
  3. internetowo na stronie: https://eskladka.pl/

Aby sprawdzić numer rachunku do rozliczeń z ZUS-em, konieczne będzie podanie dwóch identyfikatorów:

  1. pierwszy identyfikator to jeden z numerów: NIP, REGON, numer dowodu osobistego przedsiębiorcy, numer paszportu przedsiębiorcy;
  2. drugi identyfikator to jeden z numerów; REGON, PESEL, numer dowodu osobistego przedsiębiorcy, numer paszportu przedsiębiorcy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, nazwa skrócona płatnika.

Numer indywidualnego rachunku widoczny jest również w karcie płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Przedsiębiorcy, którzy posiadają tam swój profil, mogą bez problemu kontrolować rozliczenia oraz wpłaty dokonane na konto. Powstałe na koncie nadpłaty widoczne są w saldzie po stronie MA, a niedopłaty po stronie WN.

Jakie składki można zapłacić przelewem na swój rachunek ZUS?

Na jeden mikrorachunek wpłaca się środki tytułem wszystkich składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca powinien zapłacić całą należność jednym przelewem niezależnie od tego, czy zatrudnia pracowników, czy też nie.

Środki wpłacone na mikrorachunek są rozdzielane proporcjonalnie na poszczególne ubezpieczenia i fundusze, zgodnie z przekazaną deklaracją DRA. W pierwszej kolejności pokrywane są powstałe na koncie zaległości, kolejno opłacane są: ubezpieczenie zdrowotne, składka na Fundusz Pracy, składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz składka na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe pobierana jest na końcu. Jeśli zatem ubezpieczony przeleje na swój mikrorachunek niewystarczającą kwotę, to ubezpieczenie chorobowe ustanie, a przedsiębiorca utraci prawo do pobierania świadczeń w razie choroby czy macierzyństwa.

Podsumowując, każdy przedsiębiorca posiada swój indywidualny rachunek ZUS, na który powinien przekazywać wszystkie składki za siebie oraz swoich pracowników. Takie rozwiązanie miało za zadanie ułatwić rozliczenia z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz umożliwić szybkie i łatwe sprawdzenie poprawności i terminowości dokonanych rozliczeń.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Pomysł na biznes z małym wkładem własnym – 5 firm, które otworzysz z niskim kapitałem początkowym

Najlepszy pomysł na biznes z małym wkładem własnym to taki, który wykorzystuje inne z Twoich zasobów – Twoją wiedzę i kreatywność. Proponujemy listę 5...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...

Czym jest pomoc de minimis? Jak ubiegać się o pomoc publiczną?

Pomoc de minimis ma na celu wsparcie rozwoju przedsiębiorców funkcjonujących na terenie Unii Europejskiej w sposób, który nie zakłóca wolnej konkurencji oraz nie wpływa...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!