Pomysł na biznes – myjnia ręczna. Jak otworzyć myjnię samochodową?

Myjnia ręczna może być dobrym pomysłem na biznes. Zainteresowanie takim biznesem rośnie. I to nie tylko dlatego, że Polacy mają coraz więcej samochodów. Myjnia ręczna to ciekawy biznes nie tylko dla tych, którzy kochają samochody, ale także dla tych, którym zależy na stworzeniu biznesu pasywnego, który przynosi pieniądze nawet wtedy, gdy nas w nim nie ma. Sprawdź, jak otworzyć myjnię samochodową ręczną.

Pasjonaci samochodów przekonani są o tym, że myjnie automatyczne mogą uszkodzić delikatny lakier samochodu, a duże szczotki nie pomagają w utrzymaniu samochodu w należytej czystości. Właśnie dlatego decydują się skorzystać z myjni ręcznej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak otworzyć myjnię samochodową.

Jak otworzyć myjnię samochodową? Lokalizacja

Myjnia to ten z biznesów, dla których lokalizacja jest bardzo ważna. W ramach przygotowań do poprowadzenia tego biznesu dobrze jest sprawdzić konkurencję. Jednym z najprostszych sposobów na zrobienie badania rynku jest wypisanie wszystkich myjni w najbliższej okolicy.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysły na biznes 2023 – lista 10 pomysłów

Gdy to zrobimy, dobrze jest dokonać rozróżnienia na myjnie automatyczne, bezdotykowe i ręczne. Zobaczmy też, jaka jest charakterystyka naszej najbliższej okolicy. Ile jest domów jednorodzinnych, ile wielorodzinnych i bloków. Sporo bloków może sprawiać wrażenie, że możemy liczyć na dobre obroty. Warto jednak sprawdzić ilu mieszkańców ma samochody. Może ze względu na dobry dostęp do komunikacji zbiorowej wybierają miejski autobus?

Najlepsze obroty generują myjnie zlokalizowane w pobliżu dużych biurowców czy supermarketów. Klienci mogą bowiem zostawić samochodów na kilka godzin i odebrać go po pracy czy zakupach. Jak więc otworzyć myjnię samochodową, która będzie miała klientów? Pamiętaj o parkingu. W okresach wzmożonego ruchu kierowcy muszą mieć gdzie zaparkować, oczekując na swoją kolej.

Profesjonalna myjnia ręczna – wyposażenie

Nawet jeśli myjni ręcznych jest wiele, możemy podejść do tematu w sposób unikalny, proponując usługi, których nie ma konkurencja albo jeśli są one rzadko spotykane. Może to być np. czernidło do opon czy suszarka albo bardzo skutecznie działający odkurzacz.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes – jak otworzyć żłobek?

Myjnia ręczna – reklama

Najlepszą reklamą są usługi wysokiej jakości. Jeśli postawisz na fachowy personel, który jest w stanie wymyć samochód klientom, bardzo dobrze możesz liczyć na sporą grupę zadowolonych kierowców. Dobrze jest wysłać swoją ofertę do lokalnych przedsiębiorców, głównie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Jeśli lubią mieć czysty samochód (kto nie lubi), a nie mają zbyt dużo czasu, by o niego zadbać, chętnie skorzystają z usług myjni ręcznej. Szczególnie gdy zaproponujemy usługę door to door, która polega na odebraniu samochodu od klienta i odwiezienie go po zrealizowaniu usługi do wskazanego miejsca.

Lokalnie wciąż skuteczne okazują się ulotki, a także programy lojalnościowe dla klientów, którzy już skorzystali z usług.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na własny biznes w 2023 roku

Jak otworzyć myjnię samochodową? Inwestycja

Myjnia ręczna wymaga sporej inwestycji. Począwszy od przygotowania lokalu, poprzez regularny zakup chemii i sprzętu myjącego. Czynsz najmu odpowiedniego lokalu zależy oczywiście od miejsca, profesjonalna myjka wysokociśnieniowa to wydatek kilku tysięcy złotych.

Na separator, czyli urządzenie, które uniemożliwia wydostanie się substancji chemicznych do gruntu, wydamy ponad 10 tys. złotych. Urządzenie do ciśnieniowego mycia, tzw. karchera, oraz separatora – urządzenia, które nie pozwala na przedostanie się substancji chemicznych do gruntu. Konieczny będzie też odkurzacz. Jeśli planujemy kilka stanowisk mycia, dobrze jest urządzenia zduplikować. Szacunkowo można przyjąć, że na wyposażenie myjni wydamy ok. 40-50 tysięcy złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Jak szukać pomysłu na biznes?

Biznes sezonowy

Nie ma co kryć, że myjnia ręcznie boryka się z problemem sezonowości. Jesienią, gdy ciągle pada deszcz, a także zimą, gdy jest mróz, a także – o dziwo – gdy jest bardzo upalnie, klientów nie będzie dużo.

Jeśli bowiem jest zła pogoda, kierowcy wiedzą, że samochód szybko się ubrudzi, a to sprawia, że nie widzą sensu w myciu samochodu. Z drugiej strony wielu klientów pojawia się przed świętami. Ale i tu pogoda ma znaczenie. Jeśli trafi się deszcz, to spora grupa kierowców jest w stanie zrezygnować z usług.

CZYTAJ TAKŻE: Biznesplan do urzędu pracy. Jak go napisać?

Otwarcie myjni ręcznej – formalności

Stworzenie myjni wymaga spełnienia szeregu formalności. Jedną z najważniejszych jest tzw. decyzja środowiskowa. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej składamy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. We wniosku trzeba opisać sposoby, w jakie myjnia będzie zasilana w energię i wodę, a także jak będą odprowadzane ścieki. Trzeba też będzie uzyskać zezwolenie na wytwarzanie odpadów.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!