Czy najem nieruchomości przez firmę jest możliwy? Jak wygląda wynajem nieruchomości przez przedsiębiorstwo?

Czy możliwy jest najem nieruchomości przez firmę? Na czym polega? Dlaczego warto go rozważyć? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Wynajmowanie nieruchomości jest wciąż bardzo popularnym sposobem inwestowania albo przynajmniej bezpiecznego przechowania kapitału. Wynajmowanie nieruchomości nie wymaga założenia działalności gospodarczej i można to robić jako osoba prywatna. A gdybyśmy jednak chcieli wynajmować nieruchomość jako firma, to czy możemy to zrobić?

Wynajem nieruchomości

Nieruchomości wydają się wygodną formą bezpiecznego przechowania kapitału, a w określonych latach również daje możliwość zarabiania, czyli inwestowania. Konieczność poszukiwania najemców, rozliczeń, zajmowania się awariami lub remontami może zajmować sporo czasu. Wiele osób zarabia na wynajmie jako osoby prywatne. Czy można to zrobić, prowadząc firmę, jako działalność gospodarczą?

Właścicielem nieruchomości może być zarówno osoba prywatna, jak i firma. W związku z tym również firma może wynajmować nieruchomość. Rozpatrując więc wszystkie możliwości, mamy tutaj 4 warianty. Pierwszy, gdy osoba prywatna wynajmuje osobie prywatnej, druga, gdy osoba prywatna wynajmuje nieruchomość firmie, trzecia, gdy firma decyduje się wynająć nieruchomość osobie prywatnej i ostatni przypadek, gdy firma wynajmuje nieruchomość innej firmie.

Nie ma tu znaczenia czy wynajmujemy mieszkanie, czy lokal użytkowy. Jedyna różnica jest taka, że inaczej liczony jest podatek w zależności od tego, czy wynajmujemy nieruchomość jako osoba prywatna, czy firma.

Najem mieszkania przez osobę prywatną

Zacznijmy od sytuacji, gdy prywatny właściciel nieruchomości wynajmuje ją osobie prywatnej. W tym przypadku to właściciel odpowiada za znalezienie lokatora, jego weryfikację, a także za ewentualne naprawy. Nawet jeśli zleci to zewnętrznemu podmiotowi i tak właścicielem nieruchomości cały czas pozostanie on, osoba prywatna. Musi więc przestrzegać choćby ustawy o ochronie praw lokatorów. Taki najem nie wymaga zakładania działalności gospodarczej. Podatek rozliczamy od 2022 roku w formie ryczałtowej.

Trochę inaczej będzie w przypadku podnajmu. Jeśli zgodzimy się, by nasza nieruchomość była podnajmowana, to w tym przypadku sytuacja się trochę skomplikuje. Wszystko dlatego mamy tutaj jedną nieruchomość, ale dwa stosunki prawne. Jeden jest zawierany między właścicielem a najemcą, drugi między najemcą a podnajemcą. To istotne o tyle, że w przypadku podnajmu inaczej liczony jest podatek.

Żeby wynajmować swoją nieruchomość, nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej. W przypadku podnajmu – będziemy musieli dopełnić obowiązku zarejestrowana działalności. Jeśli zawrzemy umowę, w której wyrazimy zgodę na podnajem, to jako właściciele mieszkania podpisujemy umowę z firmą, a nie z osobą prywatną. Daje to taką korzyść, że nie trzeba stosować, chociażby przepisów o ochronie lokatorów.

Prywatny wynajem lokalu użytkowego

W przypadku gdy jesteśmy właścicielami lokalu użytkowego i chcemy wynająć go, to chociaż nie będzie to działalność gospodarcza, taki wynajem będzie obłożony podatkiem VAT. Do momentu osiągnięcia limitu 200 tys. zł można skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego albo zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.

W tym drugim przypadku nie jest konieczne nawet rejestrowanie działalności gospodarczej. 8% VAT zastosujemy w przypadku usług związanych z zakwaterowaniem, a 23% dla pozostałego wynajmu na cele użytkowe. Co do podatku dochodowego, to możemy rozliczać go ryczałtem.

Najem nieruchomości jako firma

Wynajmowanie nieruchomości przez firmę jest pod względem podatkowym bardzo łatwe. Stawka podatku VAT zależy w tym przypadku czy firma, która jest „właścicielem”, korzysta ze zwolnienia VAT, czy nie. W pierwszym przypadku, gdy lokal jest wynajmowany na cele mieszkaniowe albo firma stosuje zwolnienie podmiotowe, to VAT określany jest stawką zwolnioną. 8% stosujemy w sytuacji, gdy firma jest czynnym podatnikiem VAT, a nieruchomość wynajmowana jest w ramach usługi zakwaterowania. W każdym innym przypadku musimy doliczyć 23% VAT.

Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca jest zwolniony z podatku VAT, czy nie, niezależnie też od celu wynajmu, taki wynajem powinien wykazać w deklaracji VAT.

Umowa najmu nieruchomości

Niezależnie od tego, czy wynajmujesz nieruchomość jako osoba prywatna, czy firma, dobrze sporządzona umowa najmu to podstawa. Przykładową umowę najmu znajdziesz tutaj.

Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!