Limit przychodów dla nierejestrowanej działalności gospodarczej w 2024 roku

Działalność nierejestrowana pozwala zarabiać bez konieczności zakładania firmy. Jednym z wymagań jest to by nie przekroczyć określonego przychodu. Limit przychodów dla działalności nierejestrowanej wzrasta z każdą podwyżką płacy minimalnej. Sprawdź, ile możesz zarobić bez zgłaszania działalności do CEIDG.

Co to jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana pozwala zarabiać bez zakładania firmy. Można dzięki temu przetestować swój pomysł na biznes, sprawdzić, czy potrafimy sprzedawać albo po prostu dorobić więcej do pensji. To dobre rozwiązanie dla osób, które np. chcą sprzedawać rękodzieło, czy świadczyć usługi, z których nie osiągają wysokich dochodów. W ramach działalności nierejestrowej nie trzeba opłacać składek ZUS, a podatek dochodowy rozlicza się w ramach PIT-u 36, wraz z dochodami z pracy.

Działalności nie trzeba nigdzie zgłaszać. Obowiązkiem prowadzącego działalność nierejestrowaną jest jednak prowadzenie ewidencji przychodów. Trzeba po prostu zapisywać wszystkie przychody, które osiągamy w ramach tej działalności. W przypadku kontroli urzędu skarbowego trzeba przekazać te dane urzędnikom. Dzięki prowadzeniu ewidencji będziemy też natychmiast wiedzieć, jeśli przekroczymy limit i będziemy musieli zgłosić działalność do CEIDG.

Kto może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Żeby móc działać w ramach działalności nierejestrowanej trzeba spełnić łącznie kilka warunków. Po pierwsze nie można przez 5 ostatnich lat prowadzić innej działalności gospodarczej. Po drugie nie można uruchamiać działalności nierejestrowej jeśli aktywność, którą mamy zamiar prowadzić, wymaga otwarcia działalności gospodarczej na mocy przepisów prawa (np. agent ubezpieczeniowy). Po trzecie wreszcie, nie można przekroczyć limitu przychodów działalności nierejestrowanej. 

Działalność nierejestrowana jest przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych. Może z niej skorzystać bardzo szeroka grupa osób – osoby zatrudnione na umowie o pracę, albo umowach cywilnoprawnych, a nawet osoby niepełnoletnie (za zgodą opiekuna prawnego). Jeśli działalność ta opiera się wyłącznie na sprzedaży, może prowadzić ją również osoba bezrobotna, nie tracąc przy tym tego statusu.

Limit działalności nierejestrowanej 2024

Od 1 lipca 2024 roku limit działalności nierejestrowanej wynosi 3225 zł brutto, czyli 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznego.

Limit ten odnosi się do miesiąca. Jeśli w danym miesiącu zarobimy więcej, to w ciągu 7 dni trzeba działalność zarejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w naszym artykule Jak założyć działalność gospodarczą?

Działalność gospodarcza – czy rzeczywiście bez formalności?

Działalność taka nie wymaga rejestracji. Nie trzeba też ponosić kosztów takich jak w przypadku „zwykłej” działalności gospodarczej. Chodzi tu np. o ZUS, którego nie trzeba opłacać w ramach prowadzenia działalności nierejestrowej. 

Uwaga! Chociaż działalność nierejestrowa miała służyć temu, aby można było prowadzić „działalność na próbę”, wolną od składek. Jednak nie każda działalność nierejestrowana będzie rzeczywiście wolna od składek. Jeśli w jej ramach świadczysz usługi, zgodnie z Kodeksem cywilnym zawierane przez Ciebie umowy będą traktowane jako umowy-zlecenia. W związku z tym Twój kontrahent (jako zleceniodawca) będzie musiał opłacać za Ciebie składki.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DZIAŁALNOŚCI NIEREJESTROWANEJ:

  1. Pomysł na biznes w domu. Jak dorabiać bez wychodzenia?
  2. Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak sprzedawać produkty bez firmy?
  3. Działalność nierejestrowana a kasa fiskalna
  4. Działalność nierejestrowana – koszty. Co się do nich zalicza?
  5. Działalność nierejestrowana – jak założyć? Kiedy warto?

Zmiany w działalności nierejestrowej

W zeszłym roku dyskutowano dwie zmiany, które planowano wprowadzić w działalności nierejestrowanej. Po pierwsze, limit przychodów miał zostać określony w skali rocznej, zamiast miesięcznej. Ułatwiłoby to życie wszystkim tym, którzy zarabiają tylko sezonowo, lub w różnych miesiącach osiągają znacząco różne przychody.

Po drugie, planowano skrócenie czasu, który musi upłynąć od zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej, do rozpoczęcia prowadzenia działalności nierejestrowanej, z 60 do 24 miesięcy.

Zmiany te są częścią projektu Ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. W lipcu 2023 roku został on skierowany do opinii do organów samorządowych.

Działalność nierejestrowana rzeczywiście bez ZUS-u

Obecnie również na etapie opiniowania jest projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Zgodnie z nim, świadczenie drobnych usług w ramach działalności nierejestrowanej nie będzie objęte składkami ZUS.

Przekraczasz limit? Rozlicz handel z Małą Księgowością

Pamiętaj, że działalność nierejestrowaną możesz prowadzić tylko tak długo, jak długo nie przekroczysz miesięcznego limitu przychodu. Jeśli przekroczysz go chociaż o kilka złotych, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej.

Jeśli więc osiągasz na sprzedaży w Internecie przychody zbliżone do 75% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia, warto, żebyś przygotował się na sytuację, w której musisz zarejestrować działalność. Na taki wypadek dobrze też znaleźć zaufany program księgowy, który pomoże Ci w rozliczaniu się w przyszłości.

Sprawdź, czy Mała Księgowość jest wyborem dla Ciebie. Wejdź na mk.rp.pl i przez dwa tygodnie testuj go za darmo.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Podwyżki składek ZUS dla przedsiębiorców w 2025 – ile wyniosą składki w tym roku?

Podwyżki składek ZUS idą w parze ze wzrostem minimalnych wynagrodzeń. Dlatego też zawsze kiedy mówimy o jednym, nie możemy zapomnieć o drugim. Niezależnie od...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć roczne sprawozdanie finansowe za 2024 – terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Zarobki w samorządach w 2025: ile zarabia wójt, burmistrz i prezydent miasta? Czy może mieć własną firmę?

Wójt jest osobą, którą mieszkańcy wybrali, aby stał na czele gminy i odpowiadał za jej rozwój. Na jego barkach spoczywa duża odpowiedzialność. Ile zarabia...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!