Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości to dokument, często załączany do sprawozdań spółek.

  • Czemu służy?
  • W jakiej formie je sporządzić? 
  • Jak podpisać oświadczenie do sprawozdania?
  • Jak wygląda wzór oświadczenia?
  • Czy można odmówić złożenia oświadczenia?

Odpowiadamy na te pytania.

Po co załącza się oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie do sprawozdania?

Podpisywanie sprawozdańSprawozdanie finansowe podpisuje, zgodnie z ustawą o rachunkowości, kierownik jednostki i osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, czyli najczęściej główny księgowy lub przedsiębiorca świadczący takie usługi. Jeżeli firmą kieruje organ wieloosobowy (zarząd), to sprawozdanie powinien podpisać każda z tworzących go osób.

Kierownikiem jednostki jest osoba fizyczna prowadząca JDG, wspólnicy prowadzący sprawy spółki (w spółce jawnej i cywilnej), wspólnicy prowadzący sprawy spółki lub zarząd (w spółce partnerskiej) oraz zarząd w spółce z o.o.

Co zrobić, jeżeli nie wszyscy członkowie zarządu/wspólnicy mogą podpisać sprawozdanie?

Załóżmy, że wśród członków zarządu spółki znajdują się obcokrajowcy, którzy nie mogą przylecieć do Polski, aby podpisać sprawozdanie lub nie można zgromadzić wszystkich z licznych wspólników, a z jakiegokolwiek powodu nie mogą oni użyć podpisu elektronicznego. Jest wyjście z takiej sytuacji i polega na złożeniu specjalnego oświadczenia.

Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu (art. 52. ust. 2b ustawy o rachunkowości). 

Warunkiem jest, że pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu złożą oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmówią złożenia takich oświadczeń. 

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego.

Potrzebujesz usług zaufania? Wykup niezawodną kwalifikowaną pieczęć elektroniczną na pieczeckwalifikowana.pl.

Kto musi podpisać oświadczenie?

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, muszą podpisać członkowie wieloosobowego kierownictwa jednostki, którzy nie podpisują sprawozdania. 

Jak podpisać oświadczenie? Podpis odręczny czy elektroniczny?

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania, należy podpisać podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Składając własnoręczny podpis na papierowym oświadczeniu, należy pamiętać, że należy je zeskanować, i dołączyć elektroniczną kopię do e-sprawozdania.

Odmowa złożenia oświadczenia

Uwaga!

Odmowa złożenia oświadczenia, że sprawozdanie spełnia wymagania ustawy o rachunkowości, jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego.

Osoby, które mają obowiązek podpisania sprawozdania finansowego, mogą odmówić złożenia podpisu. Powinny zrobić tak jeżeli ich zdaniem dokument nie spełnia wymogów ustawy o rachunkowości.

Odmówić podpisania sprawozdania finansowego może też osoba, która nie ma możliwości zweryfikowanie informacji zawartych w sprawozdaniu (np. dlatego że weszła do zarządu spółki w nowym roku, po dniu bilansowym).

Osoba, która odmówi podpisania sprawozdania/złożenia oświadczenia, musi uzasadnić to pisemnie. W uzasadnieniu wskazuje sprawozdanie finansowe, którego ten dokument dotyczy, podając datę i godzinę podpisania sprawozdania finansowego przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (art. 52 ust. 2c ustawy).

Odmowa podpisania sprawozdania/złożenia oświadczenia, musi być sporządzona w formie elektronicznej i podpisana kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym albo sporządzona w formie papierowej, podpisana osobiście i zeskanowana.

Odmowę złożenia oświadczenia należy dołączyć do sprawozdania finansowego.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Kto podpisuje sprawozdanie finansowe za 2023 rok w spółce?
  2. Jak podpisać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym?
  3. Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?
  4. Jak wygląda sprawozdanie finansowe osoby fizycznej? Kiedy przedsiębiorca musi składać sprawozdanie finansowe?
  5. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie – wzór

Ustawa o rachunkowości wskazuje, co powinno zawierać oświadczenie do sprawozdania. Musi się w nim znaleźć informacja, że sprawozdanie spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. 

W oświadczeniu należy podać:

  • miejscowość i datę sporządzenia dokumentu;
  • imię i nazwisko składającego oświadczenie;
  • nazwę podmiotu, którego dotyczy sprawozdanie finansowe;
  • dzień, na który zostało sporządzone sprawozdanie;
  • dzień i godzinę podpisania sprawozdania finansowego;
  • imię i nazwisko osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych jednostki;
  • datę i podpis składającego oświadczenie.

Oświadczenie należy przygotować w formie elektronicznej (podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym).

Jeśli przygotowujesz oświadczenie w formie papierowej (podpisanej własnoręcznie), musisz je zeskanować i dołączyć do e-sprawozdania.

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości – podsumowanie

W skrócie, oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie to dokument, który składają ci członkowie zarządu, którzy nie podpisują sprawozdania.

Należy sporządzić je w formie elektronicznej i podpisać podpisem kwalifikowanym lub zaufanym. Można również sporządzić je w wersji papierowej i podpisać podpisem elektronicznym, ale w takim przypadku należy je zeskanować i dołączyć do e-sprawozdania.

Można odmówić złożenia oświadczenia, jeśli sprawozdanie finansowe nie spełnia wymagań ustawy. Ma to taki sam skutek jak odmowa podpisania sprawozdania. Należy wówczas do sprawozdania załączyć odmowę z uzasadnieniem.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!