Kto podpisuje sprawozdanie finansowe za 2023 rok w spółce?

Sporządzenie rzetelnego sprawozdania finansowego za 2023 rok to obowiązek każdego przedsiębiorcy czy spółki. Kto powinien podpisać taki dokument? Co zrobić, jeżeli jeden lub wielu członków zarządu firmy nie może tego zrobić? Czy podpis księgowej musi znaleźć się na sprawozdaniu finansowym? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania dotyczące podpisania sprawozdania przedstawiamy poniżej.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe – podstawa prawna

Sprawozdanie finansowe podpisuje kierownik jednostki oraz osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych (najczęściej to główny księgowy). Ten obowiązek wynika z art. 52 ust 2 ustawy o rachunkowości.

Przypomnijmy, że kierownikiem jest osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą, wspólnicy prowadzący sprawy spółki jawnej i spółki cywilnej oraz komplementariusze prowadzący sprawy spółki (spółka komandytowa) czy zarząd spółki z o.o. (wtedy mówimy o kierownictwie wieloosobowym).

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Czy wszyscy członkowie zarządu muszą podpisać sprawozdanie?

Sprawozdanie musi podpisać kierownik jednostki, a w przypadku zarządu spółki wszyscy członkowie zarządu, czyli wieloosobowego kierownictwa. 

Czasem jest to jednak trudne ze względów praktycznych. Dobrym przykładem są zarządy, w skład których wchodzą obcokrajowcy – nie zawsze mogą przyjechać lub przylecieć na podpisanie dokumentu.

Z tego powodu sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład kierownictwa po złożeniu przez pozostałe osoby oświadczeń, że dokument spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości, lub o odmowie złożenia takich oświadczeń (art. 52 ust. 2 ustawy). 

W tym miejscu warto przypomnieć, że członkowie zarządu mogą odmówić podpisania sprawozdania finansowego. Mają jednak obowiązek złożyć pisemne uzasadnienie.

Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat sprawozdań finansowych? Zapisz się do naszego newslettera!

Czy sprawozdanie finansowe może podpisać jeden członek zarządu?

Tak, sprawozdanie może podpisać jeden – co najmniej – członek zarządu spółki. Zgodnie z art. 52 ust 2b ustawy, warunkiem jest, że pozostali członkowie kierownictwa złożą lub odmówią złożenia oświadczeń, że dokument spełnia ustawowe wymagania.

Co jeśli członek zarządu nie może podpisać sprawozdania finansowego?

Jeżeli członek wieloosobowego kierownictwa jednostki nie może podpisać sprawozdania finansowego, to wystarczy, że złoży oświadczenie, w którym potwierdza, że dokument spełnia wymagania nałożone ustawą o rachunkowości. Jest jednak warunek. Na sprawozdaniu musi się znaleźć podpis przynajmniej jednego członka zarządu.

Kto podpisuje sprawozdanie finansowe zarząd czy wspólnicy?

Czasem pojawia się wątpliwość, kto powinien złożyć swój podpis na sprawozdaniu, członkowie zarządu czy wspólnicy. Ustawa o rachunkowości jest w tym względzie precyzyjna. To obowiązek zarządu spółki. Sprawozdanie finansowe będzie kompletne i skutecznie sporządzone jeżeli znajdą się na nim podpisy członków zarządu (co najmniej jednego), którzy pełnili swoją funkcję w dniu sporządzenia dokumentu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odmowa podpisania sprawozdania finansowego przez księgowego
  2. Kara za niezłożenie sprawozdania finansowego
  3. Sprawozdanie finansowe – jak je przygotować? Co musi zawierać?
  4. Czym jest bilans w rachunkowości?
  5. Kwalifikowany podpis elektroniczny – jak go zdobyć?

Czy sprawozdanie finansowe musi być podpisane przez księgową?

Zgodnie z ustawą o rachunkowości sprawozdanie finansowe „podpisują – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu (art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości)”.

Czy sprawozdanie finansowe może podpisać tylko prezes?

Podpis może złożyć jeden członek zarządu, np. prezes. Trzeba jednak pamiętać, że pozostali członkowie wieloosobowego kierownictwa jednostki muszą przygotować oświadczenia o spełnianiu przez sprawozdanie ustawowych wymagań.

Gdy tylko jeden członek wieloosobowego zarządu podpisuje sprawozdanie – oświadczenie, że sprawozdanie jest zgodnie z ustawą

Oświadczenia o zgodności sprawozdania z ustawą o rachunkowości mogą złożyć członkowie wieloosobowego kierownictwa jednostki jeżeli nie mogą podpisać sprawozdania. 

Taką opcję wprowadziła ustawa  z 14 października 2021 o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Warto jednak przypomnieć, że na sprawozdania musi widnieć podpis przynajmniej jednego członka zarządu (oprócz osoby, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych). Zasady te reguluje art. 52 ust. 2b ustawy. 

Członkowie kierownictwa mogą też odmówić podpisania sprawozdania lub odmówić złożenia wspomnianego oświadczenia. Odmowa wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia.

Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego.

Jak podpisać sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe (także oświadczenie członków zarządu) sporządza się w formie elektronicznej lub papierowej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej o sprawozdaniach finansowych przeczytasz w kategorii Biuro rachunkowe.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!