Jak wypełnić formularz PIT-37 online? Instrukcja krok po kroku. Rozlicz PIT od umów pracowniczych za 2023 rok

Choć rozliczenie deklaracji podatkowych jest coraz łatwiejsze, warto wiedzieć, jak taką deklarację wypełnić. Dla kogo jest PIT-37? Przeczytaj o tym w naszym artykule i poznaj najważniejsze informacje. 

Kto powinien wypełnić PIT-37? Jak to zrobić? Kiedy upływa termin składania deklaracji PIT-37? Co zrobić, jeśli nie otrzymałeś PIT-11? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Do kiedy rozliczyć PIT-37 w 2024 roku?

W tym roku ostatnim dniem na złożenie PIT-37 jest wtorek, 30 kwietnia 2024.

Kto wypełnia deklarację PIT 37 za 2023 rok?

Formularz PIT-37 przeznaczony jest dla wszystkich, którzy uzyskują przychody z umowy o pracę, umowy zlecenie, czy o dzieło, a także emerytury i renty lub świadczenia chorobowego.

PIT-37 dotyczy więc podatników rozliczających się na zasadach ogólnych. Jeśli dodatkowo podatnik uzyskuje przychody z najmu prywatnego lub prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem, to dodatkowo składa też PIT 28. 

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą opodatkowaną skalą podatkową, czyli rozlicza się na zasadach ogólnych, to składasz jedynie PIT-36. W nim ujmujesz również dochody z umowy pracowniczej. 

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i łatwo obliczysz należny podatek.

Jak rozliczyć PIT 37 online?

Cyfryzacja rozliczeń podatków spowodowała, że dla podatników, którzy uzyskują dochody z jednego tylko źródła, zeznania podatkowe jest już wypełnione przez system podatki.gov.pl na podstawie otrzymanego od pracodawcy formularza PIT-11 lub otrzymanego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych formularza PIT-11A lub/i PIT-40A.

Swój PIT znajdziesz na stronie e-Urzędu Skarbowego w usłudze Twój e-PIT.

Możesz zatwierdzić swoje zeznanie wcześniej lub nie podejmować żadnych działań – wówczas twój PIT zostanie automatycznie zaakceptowany przez Urząd Skarbowy 30 kwietnia. Jednak w takiej sytuacji dłużej będziesz oczekiwać na zwrot podatku. 

Zeznanie roczne, PIT-37 może być złożone samodzielnie przez płatnika, ale i wspólnie z małżonkiem. Tak jak wspomnieliśmy PIT-37 służy wyłącznie rozliczeniu się według skali podatkowej.

Podstawą wypełnienie PIT-37 jest uzyskany formularz PIT-11 (dostarczany przez pracodawcę) lub 11A (dostarczany przez ZUS) albo PIT-40A (dotyczy emerytów).

Jak uzupełnić PIT-37 krok po kroku?

  1. W polach 1 i 2 wpisuje się numery pesel. Jeśli podatnik rozlicza się sam, wypełnia tylko pole nr 1, jeśli razem z małżonkiem, w polu nr 2 wpisuje PESEL małżonka.
  2. Pole nr 5 służy do wpisania roku, którego dotyczy rozliczenie.
  3. W polu nr 6 oznaczamy czy jest to rozliczenie indywidualne, czy wspólnie z małżonkiem, a może też wdowców i wdów albo osób samotnie wychowujących dzieci.
  4. Pole 7 i 8 trzeba zaznaczyć, jeśli podatnik lub małżonek mają miejsce opodatkowania za granicą kraju, ale w danym roku osiągnął przychody opodatkowane na terytorium Polski.
  5. W kolejnych polach wskazujemy urząd skarbowy, do którego kierowane jest zeznanie. Urząd skarbowy określa się w zależności od miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku przeprowadzki obowiązuje zasada, że podatnik przynależy do urzędu zgodnie z miejscem zamieszkania w ostatnim dniu roku kalendarzowego.

Zaznacza się też, czy zeznanie jest składane po raz pierwszy, czy jest to korekta. Część B to miejsce do wpisania adresu.

W części C uzupełnia się rubryki dotyczące przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umów zlecenia otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia.

Część D służy wykazaniu przychodów lub straty łącznie z zaliczkami, które zostały odprowadzane. Odpowiednie wartości znajdują się w formularzach PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R.

W bloku E wpisujemy wszystkie możliwe odliczenia. Są to np. składki społeczne (tylko opłacone przez podatnika w roku, który podlega rozliczeniu – nie były ujęte w kosztach).

Kolejna część przeznaczona jest wpisanie składki zdrowotnej, a w części H wskazywana jest kwota do zapłaty lub zwrotu z tytułu podatku dochodowego po wcześniejszym uwzględnieniu stosownych odliczeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

  1. Mikrorachunek podatkowy. Jak działa?
  2. Korekta PIT. Jak poprawić zeznanie podatkowe?
  3. Zaliczka na podatek dochodowy 
  4. Czy PIT-2 jest obowiązkowy?
  5. Poznaj Małą Księgowość Rzeczpospolitej

Nie dostałem PIT-11. Co robić?

Obowiązkiem pracodawcy jest przekazanie pracownikowi deklaracji PIT 11. Jeśli tego nie dopełni, to pracownik musi samodzielnie rozliczyć podatek. Pracownik powinien na piśmie ponaglić pracodawcę albo zgłosić to do urzędu skarbowego.

Ponieważ pracownik musi złożyć deklarację podatkową, to nawet jeśli nie ma PIT-11, powinien w dokumencie wpisać szacunkowe wartości i w uwagach dopisać, że nie otrzymał PIT-11.

Formularz PIT do druku

Druk PIT-37 za 2023 rok znajdziesz tutaj.

PIT-37 – często zadawane pytania

Kto się rozlicza na PIT-37?

Deklaracją PIT-37 rozliczają się osoby osiągające dochody opodatkowane na zasadach ogólnych z umów pracowniczych (o pracę, dzieło i zlecenie), emerytury i renty lub świadczenia chorobowego.

Jak się rozliczyć PIT-37?

Najłatwiejszym sposobem na rozliczenie PIT-37 jest zaakceptowanie zeznania przygotowanego przez Urząd Skarbowy w programie Twój e-PIT.

Czy Urząd Skarbowy rozliczy za nas PIT-37?

Tak, Urząd Skarbowy automatycznie rozliczy PIT-37.

Co jeśli nie złożę PIT-37?

Jeśli nie zaakceptujesz PIT-37 przygotowanego dla Ciebie przez Urząd Skarbowy, US zrobi to za Ciebie 30 kwietnia. W związku z tym, że Twoje zeznanie zostanie złożone, nie poniesiesz żadnych konsekwencji.

Gdzie w PIT-37 jest kwota zwrotu podatku?

Aby dowiedzieć się, ile masz zwrotu z PIT-37 sprawdź rubrykę I.

Kto nie musi składać PIT-37?

Deklaracji PIT-37 nie muszą składać osoby, które osiągnęły wyłącznie dochody zwolnione z opodatkowania. Zaliczają się do nich między innymi osoby korzystające z ulg: dla młodych, dla pracujących emerytów, na powrót oraz dla rodzin z przynajmniej czwórką dzieci.

Pełną listę dochodów zwolnionych z PIT znajdziesz w art. 21 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwaga! Dotyczy do dochodów nieprzekraczających pierwszego progu podatkowej. W przypadku jego przekroczenia, trzeba będzie zapłacić 32% od nadwyżki powyżej 120 tysięcy.

Kiedy trzeba rozliczyć PIT-37?

PIT-37 za 2023 rok musisz rozliczyć do 30 kwietnia 2024 roku.

Czym się różni PIT-11 od 37?

PIT-11 to deklaracja, którą składa pracodawca. Na jej podstawie Urząd Skarbowy przygotowuje Twój PIT-37, który następnie Ty zatwierdzasz. Więcej o PIT-11 możesz przeczytać w naszym artykule PIT-11 – co to jest, jak go wypełnić, jak rozliczyć?

Czy trzeba składać PIT-37 do 26 roku życia?

Osoby do 26 roku życia objęte ulgą dla młodych nie muszą składać PIT-37. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie przekroczyły pierwszego progu podatkowego.

Jaki PIT-36 czy 37?

PIT-36 przeznaczony jest dla przedsiębiorców objętych skalą podatkową. Jeśli rozliczasz przychody z takiej działalności, nie składasz dodatkowo PIT-37, a dochód z umowy pracowniczej, emerytury, czy ZUS ujmujesz w PIT-36.

Jeśli nie prowadzisz działalności, lub prowadzisz działalność opodatkowaną podatkiem liniowym (PIT-37L) lub ryczałtem (PIT-28) ujmujesz je w osobnej deklaracji i składasz również PIT-37.

Do jakiej kwoty nie trzeba płacić podatku z PIT-37?

Kwota wolna od podatku wynosi 30 000 złotych.

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Szymon Ostrowski
Szymon Ostrowski
Dziennikarz ekonomiczny, bloger, konsultant w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, marketingu dla biur księgowych, prawnych i doradztwa finansowego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!