Usługa Twój e-PIT – kiedy następuje automatyczne rozliczanie PIT?

Twój e-PIT to przygotowane przez urząd skarbowy roczne rozliczenie osób fizycznych. Kto może oszczędzić czas i zdecydować się na automatyczne rozliczenie, a w jakich sytuacjach lepiej wprowadzić zmiany i samodzielnie zatwierdzić PIT? Oto najważniejsze informacje dla osób, które rozważają skorzystanie z Twój e-PIT.   

Czym jest Twój e-PIT? To dostarczona przez Krajową Administrację Skarbową usługa, która pomaga osobom fizycznym rozliczyć się z podatku dochodowego – część z nich nie będzie musiała samodzielnie wypełniać zeznanie podatkowe. Dostępna jest na rządowej stronie podatki.gov.pl. W Twój e-PIT można od 15 lutego 2024 r. rozliczyć również przychody z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Aby skorzystać z tej usługi, należy zalogować się do e-Urzędu Skarbowego (najłatwiej korzystając z bankowości elektronicznej, aplikacji mObywatel, profilu zaufanego lub e-dowodu), wybrać zakładkę Twój e-PIT i złożyć zeznania PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ.

Twój e-PIT jest dostępny od 15 lutego do 30 kwietnia każdego roku. Usługa jest również świadczona w języku angielskim i ukraińskim. 

Spójrzmy na szczegóły, jak w praktyce działa usługa Twój e-PIT, a przede wszystkim automatyczne akceptacja rocznego rozliczenia.

Czy wiesz, że…

Mała Księgowość to program księgowy świetny zarówno dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy, jak i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Automatyczne rozliczanie PIT – kiedy Urząd Skarbowy sam rozliczy Twój podatek dochodowy?

Jeżeli podatnik nie zmieni i nie zatwierdzi samodzielnie rocznego zeznania przygotowanego przez służby skarbowe, to PIT zostanie automatycznie rozliczony 30 kwietnia.

Twój e-PIT może automatycznie zatwierdzić deklarację podatkową jeżeli podatnik:

  • jest osobą fizyczną, także prowadzącą działalność gospodarczą;
  • otrzymuje przychody z tytułu umów o pracę, emerytur, rent lub innych świadczeń z ZUS.

Należy pamiętać, że automatyczne rozliczenie może nie być dobrym rozwiązaniem dla części podatników. Dlaczego? Bo większość ulg nie będzie odliczona. Co np. z najpopularniejszą preferencją, czyli ulgą prorodzinną? W Twój e-PIT cała wartość ulgi na dzieci przypisana jest do rozliczającego zeznanie. To oznacza, że nie ma podziału na rodziców. 

W Twój e-PIT przygotowane jest indywidualne zeznanie podatkowe. Nie uwzględnia wspólnego rozliczenia z małżonkiem/małżonką oraz jako osoby samotnie wychowującej dzieci. Aby skorzystać z tej opcji, należy wprowadzić zmiany. Warto też pamiętać, że ze wspólnego rozliczenia skorzystają tylko osoby opodatkowane według zasad ogólnych (skalą podatkową).

Zmiana zeznania może też obejmować np. dodanie darowizny, wydatków na cele rehabilitacyjne, wpłaty na IKZE czy podanie danych uprawniających do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+.

Skorzystanie z automatycznego rozliczenie może też wiązać się z ryzykiem zatwierdzenia PIT z błędnymi danymi.

Podatnik może sprawdzić i zaakceptować lub zmodyfikować swoje zeznanie podatkowe online (np. uwzględnić ulgę lub wybrać inną OPP, na którą zostanie przekazane 1,5% podatku, poprawić ew. błędy). Jest też opcja odrzucenia automatycznie przygotowanego zeznania i samodzielne wypełnienie PIT. Usługa jest dostępna online 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.

Bez względu na to, czy podatnik zmieni zeznanie lub je zaakceptuje, powinien pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

  1. Rozlicz PIT-36. Jak wypełnić deklarację podatkową PIT dla osób prowadzących działalność gospodarczą za 2023 rok?
  2. Jak wypełnić formularz PIT-37 online? Instrukcja krok po kroku. Rozlicz PIT od umów pracowniczych za 2023 rok
  3. Jak przekazać 1,5% podatku na organizację pożytku publicznego? Rozlicz PIT za 2023 i przekaż podatek na rzecz OPP
  4. Zatrudnienie emeryta a składki ZUS
  5. Który PIT złożyć? Formularze online i do druku. Sprawdź, który wypełnić, w zależności od uzyskiwanego przychodu

Do kiedy nastąpi automatyczne rozliczenie PIT?

Jeśli podatnik nie dokona żadnych zmian ani nie złoży własnego zeznania, wstępnie wypełniony PIT zostanie automatycznie zaakceptowany. 

Automatyczne rozliczenie PIT nastąpi 30 kwietnia. Do tego dnia podatnicy mogą zmodyfikować zeznanie podatkowe dostępne w Twój e-PIT.

Kiedy musisz samodzielnie rozliczyć swój PIT?

Przedsiębiorcy musieli samodzielnie rozliczyć PIT za 2022 rok, jednak teraz usługa Twój e-PIT jest też dostępna dla osób rozliczających przychody z działalności gospodarczej i z działów specjalnych produkcji rolnej (PIT-36, PIT-36L, PIT-28).

Jednak przedsiębiorcy muszą pamiętać, że PIT-36, PIT-36L i PIT-28 nie zostaną rozliczone automatycznie. W deklaracjach znajdą m.in. dane z ubiegłorocznych zeznań, dane o wpłaconych zaliczkach na podatek czy dotyczące organizacji pożytku publicznego. To oznacza, że muszą uzupełnić swoje rozliczenie m.in. o informacje dotyczące przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej oraz poniesione w 2023 roku kosztach uzyskania przychodów. Dopiero później mogą zaakceptować i wysłać uzupełniony PIT.

Jak sprawdzić, czy PIT jest rozliczony?

Aby sprawdzić, czy PIT został rozliczony, należy zalogować się do swojego konta na e-Urząd Skarbowy (podatki.gov.pl) i sprawdzić informacje o statusie swojego zeznania podatkowego. To najprostsza metoda, wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. 

Do zalogowania się na e-Urząd Skarbowy trzeba użyć profil zaufany, bankowość elektroniczną, e-dowód lub aplikację mObywatel, lub dane autoryzujące, czyli PESEL/NIP i kwotę przychodu z zeznania za 2022 r., jedną z kwot z dowolnej informacji od płatnika za 2023 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) oraz kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty z zeznania za 2022 r.

Podatnik może też skontaktować się z Urzędem Skarbowym telefonicznie lub osobiście, aby uzyskać informacje o statusie rozliczenia PIT.

Automatyczne rozliczenie PIT, a zwrot podatku

Rozliczając PIT poprzez usługę Twój e-PIT możesz liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. 

Jeśli zeznanie podatkowe przygotowane przez urząd skarbowy jest zaakceptowane przez podatnika, zwrot nadpłaty nastąpi maksymalnie w ciągu 45 dni od zaakceptowania rozliczenia (wysyłki przez internet). W praktyce pieniądze szybciej trafiają na konto podane przez podatnika.

Jeżeli podatnik nie zaakceptuje osobiście zeznania podatkowego i zostanie ono zatwierdzone automatycznie, to termin do zwrotu nadpłaty zacznie biec od 1 maja.

Warto pamiętać, że niski zwrot nadpłaty (do 5 tys. zł) jest wysyłany automatycznie, za sprawą systemu Auto zwrot, często w ciągu 6-10 dni.

Najkrócej czekają na zwrot podatku posiadacze Karty Dużej Rodziny – maksymalnie 30 dni. 

Jak długo będzie czekał na zwrot podatnik, który złoży papierowy PIT? Zgodnie z przepisami skarbówka ma 3 miesiące na przesłanie pieniędzy od daty złożenia papierowego formularza.

Co w przypadku korekty deklaracji PIT? Korekta oznacza, że pieniądze z nadpłaty podatku trafią na konto podatnika po 2 miesiącach od korekty, nie wcześniej niż 3 miesiące od daty pierwotnego rozliczenia.

Program Mała Księgowość

Program Mała Księgowość ma wszystkie funkcje potrzebne do prowadzenia księgowości małej lub średniej firmy. Możesz skorzystać z niego niezależnie od wybranej formy opodatkowania. Wystawisz dzięki niemu faktury, zapłacisz podatek dochodowy i VAT, będziesz mógł zarządzać listą płac, kontrolować zobowiązania, amortyzować środki trwałe i korzystać z wielu, wielu innych funkcjonalności, których pełną listę znajdziesz na mk.rp.pl.

Więcej o rozliczeniu podatku dochodowego przeczytasz w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Jaki PIT do rozliczenia działalności nierejestrowanej?

Działalność nierejestrowana to każda działalność zarobkowa, z której przychody nie przekraczają 75% kwoty minimalnego wynagrodzenie. W pierwszej połowie 2024 roku to aż 3181,50 złotych...

Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?

Większość jednostek ma czas do końca czerwca na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2023 r. Jak zatwierdzić ten dokument? Kto zatwierdza sprawozdanie finansowe? Czy trzeba...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!