Osobowość prawna spółki cywilnej

Firmę można prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna), spółki osobowej (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) lub spółki cywilnej.

Spółkę cywilną łatwo założyć i rozwiązać, a koszty jej rejestracji są niskie. Jednak ta forma prowadzenia firmy ma też wady. Należy do nich solidarna i nieograniczona odpowiedzialność wspólników za długi i zobowiązania. Oto najważniejsze informacje na temat osobowości prawnej spółki cywilnej i co z nich wynika.

Czym wyróżnia się spółka cywilna? Nie przysługuje jej status przedsiębiorcy, a jej funkcjonowanie reguluje przede wszystkim Kodeks cywilny.

Spółka cywilna – czy ma osobowość prawną?

Nie, spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (Prawo Przedsiębiorców art. 4 ust. 2). Spółka cywilna nie występuje w obrocie gospodarczym jako osobny podmiot. Nie może zaciągać zobowiązań i występować przed sądem. Nie jest również podatnikiem – podatek płacą wspólnicy spółki cywilnej.

Osobowość prawną w imieniu spółki mają jej wspólnicy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne lub jednostki organizacyjne mające zdolność prawną (np. spółka jawna). Wspólnicy są podmiotem praw i obowiązków. Spółka cywilna nie podlega wpisom do KRS.

Czy wiesz, że…

Pieczęć kwalifikowana to niezastąpione narzędzie, w które powinna wyposażyć się każda spółka? 

Kupuję najtaniej na pieczeckwalifikowana.pl!

Spółka cywilna – kwestia odpowiedzialności majątkowej wspólników

W spółce cywilnej za zobowiązania firmy odpowiadają wspólnicy. To solidarna i nieograniczona odpowiedzialność, która obejmuje majątek powstały wskutek prowadzenia działalności oraz osobisty majątek (tzw. wspólność łączna). Trzeba pamiętać, że na odpowiedzialność nie wpływają okoliczności powstania długu, np. który ze wspólników doprowadził do jego powstania.

Pełna odpowiedzialność wspólników jest jedną z podstawowych cech spółki cywilnej.

Co ważne, wierzyciel może żądać uregulowania długu od wszystkich wspólników lub od jednego z nich. Jeżeli zobowiązanie zostanie spłacone przez jednego ze wspólników, to pozostali są zwolnieni z odpowiedzialności (wspólnik może później dochodzić od nich rekompensaty).

Wspólnik, który wystąpił ze spółki, nadal odpowiada za jej zobowiązania powstałe w czasie, kiedy był jej wspólnikiem.

PRZECZYTAJ TEŻ:

  1. Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?
  2. Spółka cywilna – poznaj spółki prawa cywilnego
  3. Spółka cywilna – wady i zalety
  4. Jak przebiega likwidacja spółki? Przepisy kodeksu spółek handlowych
  5. Prawa i obowiązki wspólników spółki wg. Kodeksu spółek handlowych

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!