Firmę można prowadzić w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki kapitałowej (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna), spółki osobowej (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna) lub spółki cywilnej.
Spółkę cywilną łatwo założyć i rozwiązać, a koszty jej rejestracji są niskie. Jednak ta forma prowadzenia firmy ma też wady. Należy do nich solidarna i nieograniczona odpowiedzialność wspólników za długi i zobowiązania. Oto najważniejsze informacje na temat osobowości prawnej spółki cywilnej i co z nich wynika.
Czym wyróżnia się spółka cywilna? Nie przysługuje jej status przedsiębiorcy, a jej funkcjonowanie reguluje przede wszystkim Kodeks cywilny.
Spis treści
Spółka cywilna – czy ma osobowość prawną?
Nie, spółka cywilna nie ma osobowości prawnej. Przedsiębiorcami są wspólnicy spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej (Prawo Przedsiębiorców art. 4 ust. 2). Spółka cywilna nie występuje w obrocie gospodarczym jako osobny podmiot. Nie może zaciągać zobowiązań i występować przed sądem. Nie jest również podatnikiem – podatek płacą wspólnicy spółki cywilnej.
Osobowość prawną w imieniu spółki mają jej wspólnicy, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne lub jednostki organizacyjne mające zdolność prawną (np. spółka jawna). Wspólnicy są podmiotem praw i obowiązków. Spółka cywilna nie podlega wpisom do KRS.
Czy wiesz, że…
Pieczęć kwalifikowana to niezastąpione narzędzie, w które powinna wyposażyć się każda spółka? |
Spółka cywilna – kwestia odpowiedzialności majątkowej wspólników
W spółce cywilnej za zobowiązania firmy odpowiadają wspólnicy. To solidarna i nieograniczona odpowiedzialność, która obejmuje majątek powstały wskutek prowadzenia działalności oraz osobisty majątek (tzw. wspólność łączna). Trzeba pamiętać, że na odpowiedzialność nie wpływają okoliczności powstania długu, np. który ze wspólników doprowadził do jego powstania.
Pełna odpowiedzialność wspólników jest jedną z podstawowych cech spółki cywilnej.
Co ważne, wierzyciel może żądać uregulowania długu od wszystkich wspólników lub od jednego z nich. Jeżeli zobowiązanie zostanie spłacone przez jednego ze wspólników, to pozostali są zwolnieni z odpowiedzialności (wspólnik może później dochodzić od nich rekompensaty).
Wspólnik, który wystąpił ze spółki, nadal odpowiada za jej zobowiązania powstałe w czasie, kiedy był jej wspólnikiem.
PRZECZYTAJ TEŻ:
- Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?
- Spółka cywilna – poznaj spółki prawa cywilnego
- Spółka cywilna – wady i zalety
- Jak przebiega likwidacja spółki? Przepisy kodeksu spółek handlowych
- Prawa i obowiązki wspólników spółki wg. Kodeksu spółek handlowych
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.