Sposoby opodatkowania działalności gospodarczej

Jakie podatki płaci przedsiębiorca? Jakie są sposoby opodatkowania działalności gospodarczej? Czy można zmienić system opodatkowania w trakcie roku podatkowego? Oto kilka podstawowych zasad.

Bycie przedsiębiorcą pozwala być bardziej niezależnym w porównaniu do pracy na etacie. Działalność gospodarcza może być też korzystniejsza ze względów podatkowych. Różne sposoby opodatkowania działalności gospodarczej powodują, że przy tych samych zarobkach, przedsiębiorcy zostaje w kieszeni więcej pieniędzy. Jak to możliwe?

Sposoby opodatkowania działalności gospodarczej – skala podatkowa

Etat

Pracownik etatowy lub ten zatrudniony na umowę zlecenie, lub o dzieło zawsze płaci podatek według jednego schematu. Dochody są opodatkowane według skali podatkowej. Przy dochodach rocznych nieprzekraczających 85528 zł, podatek wynosi 17%.

Gdy dochód jest wyższy, od nadwyżki trzeba zapłacić 32 proc. W przypadku dochodów wyższych niż 1 mln złotych rocznie płaci się dodatkowo daninę solidarnościową. To 4% nadwyżki ponad milion złotych. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę nie ma możliwości wyboru żadnej innej formy opodatkowania.

Przedsiębiorca

Przedsiębiorca, podobnie jak pracownik może rozliczać się według skali podatkowej. Wtedy dochód roczny, który nie przekracza 85528 zł, jest opodatkowany na 17%. Nadwyżka ponad tę kwotę wymaga opodatkowania kwotą 32%.

Występuje tutaj też danina solidarnościowa. Jednak przedsiębiorca w porównaniu do pracownika może wydatki związane z działalnością uznać za tzw. koszty uzyskania przychodu. Może to skutecznie obniżyć dochód, a przez to spowodować, że przedsiębiorca zapłaci niższy podatek.

Koszty uzyskania przychodu

Weźmy prosty przykład. Pracownik etatowy rocznie zarabia 85 000 zł. Może się zdarzyć, że kupuje od czasu do czasu bilet miesięczny, by dojechać do pracy, wlewa paliwo do samochodu, by dostać się z domu do biura, a raz kupił sobie nowy komputer, który też od czasu do czasu wykorzystuje do celów zawodowych. Rocznie te wydatki wyniosły 8 000 zł. Niezależnie od tego ile pracownik wyda na to uzyskać roczne wynagrodzenie, zawsze zapłaci podatek od pełnej wysokości dochodu.

W przypadku przedsiębiorcy sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli uda mu się wygenerować 85 000 zł obrotu, to ma prawo wliczyć w koszty wszystkie te wydatki, które poniósł w celu wygenerowania tego przychodu.

Jeśli kupi miesięczny bilet, zatankuje paliwo do samochodu, a także kupi komputer i podobnie jak w poprzednim przypadku będzie to kosztowało 8 000 zł, to roczny dochód wyniesie nie 85 000 zł (jak w przypadku pracownika), a będzie obniżony do 78 000 zł. I od tej właśnie kwoty, przedsiębiorca zapłaci podatek.

Warto wiedzieć, że przedsiębiorca może też rozliczać podatek na kilka innych sposobów.

Sposoby opodatkowania działalności – podatek liniowy

Jednym z popularniejszych, o ile nie najpopularniejszym jest podatek liniowy. Wybierają go zwykle przedsiębiorcy osiągający bardzo wysokie dochody. Zasada działania podatku liniowego jest prosta. Od każdego dochodu płacimy zawsze 19%. Co ważne, podatek liniowy nie może być wybrany przez tzw. samozatrudnionych, którzy świadczą usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Innymi słowy, jeśli ktoś pracuje na wysokim stanowisku na podstawie umowy o pracę, a jego dochody są na tyle wysokie, że płaciłby nawet 32% podatku (powyżej 85 528 zł rocznie), może pojawić się pokusa przejścia na formę umowy B2B (rozliczenia na działalności gospodarczej). Jeśli taki pracownik założy działalność gospodarczą i będzie robił to samo, co wcześniej robił na zasadzie umowy o pracę, nie będzie mógł wybrać do rozliczenia podatku liniowego.
Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Jak zgłosić chęć rozliczania się podatkiem liniowym?

Przedsiębiorca, który chce rozliczać się podatkiem liniowym, musi taki fakt zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego. Termin na takie zgłoszenie upływa 20. dnia miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód. Jeśli pierwszy przychód pojawił się w grudniu, to chęć rozliczania podatkiem liniowym trzeba zgłosić do końca grudnia.

Jeśli wybierzemy rozliczanie się według skali podatkowej, to trzeba będzie się tak rozliczać do końca roku podatkowego. W kolejnym nie trzeba będzie już zgłaszać chęci rozliczania się w ten sposób. Zgłoszenie do urzędu skarbowego składa się, dopiero gdy przedsiębiorca zdecyduje się zmienić sposób opodatkowania.

CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

Sposoby opodatkowania działalności – karta podatkowa

Specyficznym sposobem rozliczania podatków jest karta podatkowa. Jet to zdecydowanie najprostsza forma rozliczania działalności gospodarczej. Może być wybrana jedynie dla określonych rodzajów działalności. W przypadku karty podatkowej nie trzeba prowadzić księgowości.

Wszystko dlatego, że wysokość podatku wcale nie zależy od dochodu. Jest to stała kwota zależna np. od rodzaju prowadzonego biznesu, a także miejsca jego prowadzenia. Kartą podatkową mogą rozliczać się np. przedsiębiorcy, którzy handlują detalicznie żywnością albo kwiatami, prowadzą działalność gastronomiczną lub usługi transportowe, ale przy użyciu jednego pojazdu (np. kurierzy).

Karta podatkowa ma wiele zalet. Podstawową wadą jest jednak to, że karta podatkowa dotyczy wyłącznie tych firm, w których przedsiębiorca pracuje sam lub zatrudnia innych na umowę o pracę. Jeśli chce współpracować z kimś na podstawie umowy cywilno-prawnej, nie może rozliczać się na karcie podatkowej.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w materiale o karcie podatkowej, który zamieściliśmy już wcześniej na naszym blogu.
Zobacz również: Opinie na temat oprogramowania Małej Księgowości

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Wybrane rodzaje działalności mogą rozliczać się ryczałtem. W największym skrócie oznacza to tyle, że niezależnie od tego, jakie koszty przedsiębiorca poniósł, by zrealizować przychód, płaci określoną stawkę procentową podatku.

Wysokość stawki procentowej ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Podstawowym kryterium jest obrót. Ryczałtem można się rozliczać tylko wtedy, gdy w poprzednim roku przedsiębiorca nie przekroczył 2 mln euro obrotu.

Tak jak w przypadku karty podatkowej, podatku liniowego, tak i tu, przy ryczałcie, chęć rozliczania się w ten sposób trzeba zgłosić do urzędu skarbowego.

Stawki ryczałtu w 2021 roku dla działalności gospodarczej wynoszą: 17%, 15%, 12,5%, 10%, 8,5%, 5,5%, 3% i 2%. Kto może zapłacić jaki podatek, znajdziesz w materiale o rozliczaniu ryczałtem.

Jak wybrać najlepszy sposób opodatkowania?

Jak wybrać najlepszy sposób opodatkowania? Trzeba policzyć, co będzie nam się bardziej opłacało. Na sposób opodatkowania może mieć wpływ rodzaj działalność, szacowane przychody i dochody, a co za tym idzie marżowość biznesu.

Warto też przeanalizować, w jakiej jesteśmy sytuacji prywatnej, czy rozliczamy się z partnerem, jak bardzo zależy nam na rozliczaniu standardowych ulg (nie możemy z nich skorzystać, wybierając np. podatek liniowy).

W wyborze sposobu opodatkowania może pomóc księgowy, ale najlepiej będzie skorzystać z pomocy doradcy podatkowego.

Warto pamiętać, że prawo podatkowe często w naszym kraju się zmienia i pewne sposoby rozliczeń mogą nie być dostępne, gdy zechcemy z nich skorzystać.

Przy tych rozważaniach należy również zastanowić nad kosztami funkcjonowania. Mogą to być takie koszty jak wynajem biura, zakup komputera, czy też program do księgowości.

Mała Księgowość – prosty program do księgowości

Mała Księgowość Rzeczpospolitej to prosty w obsłudze program dla biur rachunkowych, obsługujących małe i średnie firmy oraz osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Umożliwia sprawne wprowadzanie danych księgowych, rozliczenia podatku dochodowego, prowadzenie ewidencji oraz bezpieczne przechowywanie wszystkich dokumentów.

Dlaczego warto wybrać Małą Księgowość Rzeczpospolitej?

  • Rzetelna firma – na rynku od 2002 roku
    • Zaufało nam ponad 60 000 przedsiębiorców
    • Do obsługi programu nie potrzebujesz internetu
    • Cena od 149 złotych brutto za rok – to mniej niż 13 zł/mies
    • Program rekomendowany przez dziennik Rzeczpospolita

Zobacz również: Wszystkie funkcjonalności oprogramowania Małej Księgowości

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!