Allegro jest pierwszym wyborem zakupowym dla 80% internautów w Polsce. To powoduje, że Allegro jest liderem, jeśli chodzi o zakupy internetowe. To również dobry sposób na biznes. Jak zacząć sprzedaż na Allegro? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?
Allegro to platforma, która notuje ponad 20 milionów odwiedzin miesięcznie. Na platformie zarejestrowanych jest ponad 120 tys. firm, co powoduje, że jest to świetny sposób na zarabianie. Allegro regularnie dodaje nowe funkcjonalności, które powodują, że sprzedaż staje się coraz mniej skomplikowana. Chcesz rozszerzyć sprzedaż na marketplace? Dopiero zaczynasz i zastanawiasz się, co jest lepsze: sklep internetowy czy Allegro? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi.
Spis treści
Sprzedaż na Allegro – lepsze Allegro czy własny sklep internetowy?
Wiele osób, które planują biznes w Internecie, zastanawiają się, czy bardziej opłaca się sprzedaż na Allegro, czy poprzez własny sklep internetowy? Eksperci twierdzą, że warto spróbować każdego sposobu. Mówi się jednak, że Allegro dobre jest dla towarów masowych, gdy mniej zależy nam na kreowaniu własnej marki.
W przypadku własnego sklepu internetowego łatwiej będzie budować kontakt z klientem. Na handel internetowy należy patrzeć z perspektywy klienta. Dla wielu Allegro jest pierwszą, jeśli nie podstawową platformą do dokonywania zakupów.
Sprzedaż na Allegro – co można sprzedawać na Allegro?
Jeśli decydujesz się na sprzedać internetową za pomocą zewnętrznej platformy e-commerce, musisz liczyć się z ograniczeniami, jakie nakłada. W przypadku niektórych przedmiotów należy spełnić określone wymagania, a innych nie można na Allegro sprzedawać w ogóle.
Oto lista towarów, których NIE możesz sprzedawać na platformie:
- alkohol;
- automaty do gier;
- bazy danych i usługi mailingu;
- broń, amunicja i wiatrówki;
- dekodery i karty dystrybuowane przez operatorów telewizji cyfrowej;
- dostęp do treści multimedialnych;
- dowody rejestracyjne oraz karty pojazdu;
- dostęp do płatnych kont z grami;
- strony WWW;
- udziały w spółkach, papiery wartościowe, akcje, obligacje, wierzytelności, jednostki uczestnictwa, polisy i produkty ubezpieczeniowe oraz inne instrumenty finansowe, które są oferowane jako forma inwestowania lub lokowania środków pieniężnych;
- kryptowaluty;
- procesory płatnicze Perfect Money;
- karty prepaid;
- zarejestrowane karty telefoniczne;
- katalogi wysyłkowe i sprzedaży bezpośredniej;
- kody kreskowe;
- konta w serwisach internetowych;
- kupony znizkowe;
- leki na receptę;
- materiały wybuchowe;
- narkotyki, środki psychotropowe i materiały zastępcze;
- oprogramowanie umożliwiające działanie prowadzące do naruszania prawa;
- organy ludzkie lub zwierzęce;
- pornografia;
- prace licenjackie, mogisterskie itd.;
- konta w programach partnerskich i lojalnościowych;
- podróbki;
- przedmioty propagujące ustrój totalitarny;
- niebezpieczne substancje chemiczne;
- systemy do gier liczbowych;
- telefony zablokowane przez operatora;
- wyroby tytoniowe i papierosy elektroniczne;
- używane artykuły higieniczne;
- vouchery do wykorzystania w kinie.
Pełną listę przedmiotów, których sprzedaż jest zakazana, a także wszystkie ograniczenia dotyczące sprzedaży znajdziesz na stronie Pomocy Allegro.pl.
Sprzedaż na Allegro – zalety sprzedawania na Allegro
Podstawową zaletą sprzedaży na Allegro jest dostęp do bardzo szerokiego grona potencjalnych klientów. Dla sprzedawcy z niewielkim doświadczeniem to duży atut. Obecnie zaletą jest też to, że bardzo łatwo założyć konto firmowe. Allegro nowym sprzedawcom oferuje pomoc w starcie.
Przez kilka miesięcy nie muszą oni płacić prowizji za sprzedawane produkty, a potem płacą trochę niższe prowizje niż inni. Dodatkowo Allegro pozwala na integrację wielu usług kurierskich. Szczególnie popularne jest także nadawanie paczek do paczkomatów. Ostatnio Allegro rozpoczęło również ustawianie własnych maszyn paczkomatowych.
Oto kilka innych zalet sprzedawania na Allegro:
- Szeroki wybór kategorii i produktów: Allegro oferuje sprzedawcom szeroki wybór kategorii i produktów, co oznacza, że można sprzedawać prawie wszystko, od ubrań po elektronikę i artykuły spożywcze.
- Możliwość sprzedaży za granicą: Allegro oferuje sprzedawcom możliwość sprzedaży za granicą, dzięki czemu można dotrzeć do jeszcze większej liczby klientów.
- Wysoka jakość usług: Allegro dba o jakość usług, co oznacza, że sprzedawcy muszą spełniać wysokie standardy, aby zachować swoją reputację.
- Możliwość negocjacji cen: Allegro pozwala klientom na negocjowanie cen ze sprzedawcami, co może pomóc w przyciągnięciu nowych klientów i zwiększeniu sprzedaży.
- Dobra ochrona kupujących: Allegro oferuje kupującym ochronę, co oznacza, że jeśli kupujący nie otrzyma towaru, to Allegro zwraca mu pieniądze.
- Integracja z systemami płatności: Allegro oferuje sprzedawcom integrację z różnymi systemami płatności, co ułatwia przetwarzanie transakcji i pobieranie płatności.
Sprzedaż na Allegro – wady sprzedawania na Allegro
Wciąż zastanawiasz się, czy otworzyć sklep na platformie Allegro? Znasz już zalety takiego rozwiązania, ale nie da się ukryć, że zarabianie na Allegro może wiązać się też z pewnymi wadami. Po pierwsze, wystawianie aukcji na Allegro wiąże się z koniecznością odstąpienia prowizji platformie. Jej wysokość zależy od ceny przedmiotu, ilości sprzedanego towaru, tego, czy pokrywasz koszt przesyłki, a także kategorii, w jakiej wystawiasz aukcje na Allegro. Jej wysokość waha się od 4 do 17% netto.
Rozwijanie sprzedaży na Allegro, a nie we własnym sklepie internetowym utrudnia również rozwijanie własnej marki. Klienci będą kojarzyć nas jedynie z tą platformą.
Jeśli zdecydujemy się prowadzić sprzedaż na Allegro, musimy mieć także świadomość, że cała nasza komunikacja z klientem będzie odbywała się przez tego pośrednika, a co za tym idzie – będziemy musieli dostosować się do ich wymagań.
Sprzedaż na Allegro – jak założyć konto na Allegro?
Najpierw zakładamy działalność gospodarczą. Od kilku lat Allegro koncentruje się na umożliwieniu sprzedaży przedsiębiorcom. Jeśli chcesz sprzedawać tylko sporadycznie, a nie w celach zarobkowych, możesz skorzystać z platformy Allegro Lokalnie.
Żeby sprzedawać na Allegro jako firma, musisz założyć konto firmowe. Można to zrobić poprzez formularz w panelu do rejestracji.
Trzeba w nim podać następujące dane:
- login,
- hasło,
- numer telefonu,
- informacje o firmie: kraj i NIP.
Po rejestracji otrzymujemy maila z systemu, w którym potwierdzamy dane firmowe. Potem potrzeba jeszcze wykonać przelew weryfikacyjny, konieczny do aktywacji konta. Uwaga, bo ten proces weryfikacji może zajmie do 3 dni roboczych.
Aktywacja konta polega na zrobieniu przelewu na 1,01 zł za pomocą szybkiej wpłaty online lub przelewu elektronicznego.
Ponadto, jako przedsiębiorca możesz zostać poproszony o przesłanie dodatkowo zdjęć dokumentów potwierdzających Twoją tożsamość. Będą one musiały zostać zweryfikowane przez pracowników serwisu. Po ich weryfikacji dostaniesz maila z informacją o tym, że możesz już zaczynać sprzedaż.
Sprzedaż na Allegro – jak sprzedawać na Allegro bez działalności?
Jeśli nie planujesz na Allegro sprzedawać na większą skalę, możesz zrobić to za pomocą konta zwykłego, co oznacza, że nie potrzebujesz do tego firmy. Podczas rejestracji wystarczy wybrać odpowiednią opcję dla klientów indywidualnych w panelu rejestracji.
Jedyne dane, które trzeba podać to:
- email i hasło albo numer telefonu;
- zakres wiekowy (mniej lub więcej niż 18 lat);
i zaznaczyć zgody.
Allegro nie umożliwia osobom nieposiadającym zarejestrowanej działalności prowadzenia sprzedaży na większą skalę. Jeśli chcesz więc np. zajmować się dropshippingiem w ramach działalności nierejestrowanej, lepiej nie robić tego przez platformę Allegro, ponieważ Twoje konto może zostać zablokowane.
Sprzedaż na Allegro – na czym polega Allegro Lokalnie?
Allegro Lokalnie to platforma, na której możemy kupić rzeczy używane. Jest dedykowana osobom fizycznym, jednak może sprzedawać na niej każda osoba, która posiada zarejestrowane konto na Allegro. Ponadto można na niej sprzedawać bez opłat (poza ogłoszeniami z opcją Kup Teraz i Licytacjami).
Sprzedaż na Allegro – prowizja za sprzedaż na Allegro
Utarło się przekonanie, że prowizje na Allegro są bardzo wysokie i skutecznie ograniczają opłacalność sprzedaży. Każdy nowy sprzedawca otrzymuje specjalną ofertę zniżek, co pomaga w sprzedaży.
Docelowo i tak zapłacimy prowizję za sprzedaż. Jej wysokość zależy od kategorii sprzedawanego produktu. Wynosi ona od 5% do ponad 10%. Dodatkowo płaci się za utrzymywanie konkretnych ofert, za ich promowanie i reklamę.
Szczegółową listę kategorii z wysokościami prowizji znajdziesz w regulaminie Allegro.
Sprzedaż na Allegro – jak ją rozpocząć? Tworzenie aukcji i licytacji
Po aktywacji konta możesz wystawić przedmioty na sprzedaż. Aby to zrobić:
- Zaloguj się na swoje konto na Allegro.
- Rozwiń listę menu w prawym górnym rogu pod swoim loginem i wybierz zakładkę 'Sprzedaż’.
- Wybierz opcję 'Wystaw przez formularz’.
- Zostaniesz przeniesiony do formularza wystawiania.
- Pod 'Wybierz produkt z katalogu Allegro’ wpisz nazwę poduktu, który chcesz sprzedać. Jeśli produkt jest w bazie, wybierz przedmiot i kliknij 'Wybierz’. Część parametów zostanie uzupełniona, wraz z kategorią.
- Jeśli nie chcesz łączyć swojej aukcji z produktem, kliknij 'Kontynuuj bez wybierania produktu’ i przejdź dalej.
- Jeśli produktu nie ma w bazie, lub postanowiłeś nie łączyć z nim swojej oferty, zostaniesz przeniesiony do sekcji wyboru kategorii.
- Wybierz kategorię.
- Nadaj tytuł ofercie.
- Uzupełnij wszystkie cechy poduktu, które nie są oznaczone jako opcjonalne. Im więcej opcjonalnych cech dodasz, tym łatwiej kupującym będzie znaleźć Twój produkt.
- Kliknij 'Kontynuuj z 1 produktem’ lub dodaj kolejny produkt do zestawu.
- Dodaj zdjęcie i opis przedmiotu.
- Jeśli masz jakieś, dodaj załączniki w formacie PDF. Może to być np. instrukcja obsługi przedmiotu, regulamin usługi.
- Wybierz format sprzedaży: Kup Teraz lub Licytacja.
- Podaj: cenę, liczbę oferowanych sztuk i czas trwania oferty.
- Określ czy wystawiasz faktury.
- Wybierz cennik dostawy, czas wysyłki i formę płatności. Podaj skąd wysyłasz przedmiot.
- Uzupełnij warunki zwrotów i gwarancji. Opcjonalnie dodaj informacje o reklamacjach i zaoferuj usługi dodatkowe.
- Wybierz opcje promowania.
- Wybierz, kiedy aukcja ma się pojawić – natychmiast czy w późniejszym, określonym czasie.
- Kliknij 'Zobacz podgląd oferty’, aby sprawdzić, czy wszystkie dane są prawidłowe. Jeśli chcesz coś poprawić wybierz 'Wróć do wstawiania’. Aby opublikować aukcję kliknij 'Wystaw przedmiot’.
Sprzedaż na Allegro – jak osiągać sukcesy na Allegro?
W internecie sprzedaje się głównie obrazem Ważne więc by wykonać dobre, profesjonalne zdjęcia. Dodatkowo przygotuje dobre opisy produktowe. Użyj ciekawego nagłówka, a potem wymień zalety danego produktu. Oferta wystawiona na Allegro będzie widoczna w ciągu kilku chwil.
Oprócz dobrych zdjęć i opisów produktowych istotne jest także zadbanie o odpowiednią cenę. Powinna ona być konkurencyjna i adekwatna do wartości oferowanego produktu.
Warto także zwrócić uwagę na politykę wysyłki i zwrotów. Dla klientów ważne jest, aby dostawa była szybka i bezpieczna, a ewentualne zwroty były łatwe i bezproblemowe.
Komunikacja z klientami również ma kluczowe znaczenie. Warto szybko odpowiadać na pytania i informować o statusie realizacji zamówienia. Po zakończonej transakcji warto poprosić klienta o wystawienie pozytywnej opinii i przypomnieć o ewentualnej gwarancji lub możliwości zwrotu.
Nie należy też zapominać o marketingu. Na Allegro można skorzystać z różnych narzędzi promocyjnych, takich jak promowanie aukcji czy programy lojalnościowe, które pomogą zwiększyć widoczność oferty i przyciągnąć więcej klientów.
Ostatecznie, aby sprzedawać skutecznie, należy być uczciwym i profesjonalnym sprzedawcą, dbać o jakość oferowanych produktów i starać się zaspokoić potrzeby klientów.
Gdy uda ci się sprzedać jakiś produkt, należy wystawić paragon lub fakturę, a potem rozliczyć podatek od sprzedaży. Na pewno pomoże w tym dobry program do faktur. Jak go wybrać możesz zobaczyć w jednym z naszych materiałów.
Sprzedaż na Allegro – Allegro Smart
Kupujący na Allegro chętniej wybierają przedmioty oznaczone jako Allegro Smart. Według platformy, zwiększa ono sprzedaż nawet o 20%. Co zrobić, aby je uzyskać? Wystarczy, że spełnisz kilka warunków. Musisz:
- mieć przynajmniej 5 pozytywnych ocen w ciągu 12 miesięcy;
- mieć wskaźnik poleceń na poziomie conajmniej 98% lub być Super Sprzedawcą;
- udostępniać w ofertach 1 metodę dostawy na adres i 2 metody dostawy do punktu odbioru lub paczkomatu;
- utworzyć dla swoich ofert warunki zwrotów.
Po spełnieniu tych warunków Twoje oferty automatycznie otrzymają oznaczenie Allegro Smart.
Sprzedaż na Allegro – promowanie aukcji
Aby skutecznie sprzedawać na Allegro, możesz także skorzystać z promowania aukcji. Dzięki temu Twoje oferty będą lepiej widoczne wśród innych. Jeśli chcesz promować swoje aukcje, włącz odpowiednią funkcję podczas wystawiania przedmiotu lub w zakładce Mój asortyment. Dostępne opcje to:
- Wyróżnienie;
- Wyróżnienie Elastyczne;
- Pakiet Promo;
- promowanie na stronie działu.
Sprzedaż na Allegro – jak warto sprzedawać przez Internet?
Handel na Allegro ma wiele zalet, takich jak dostęp do szerokiego grona potencjalnych klientów, łatwość założenia konta firmowego, niskie koszty startowe i łatwa integracja usług kurierskich, a także integracja płatnicza. Allegro oferuje także wiele narzędzi marketingowych i promocyjnych, które pomagają w zwiększeniu sprzedaży, jak promowanie produktów. A przede wszystkim korzystanie z marketplace pozwala nam sprzedawać bez inwestycji we własny sklep.
Jednakże sprzedaż przez Internet za pośrednictwem własnego sklepu internetowego również ma swoje zalety. Możliwość bardziej dopasowania oferty do własnych potrzeb, większa kontrola nad procesem sprzedaży oraz brak prowizji, jakie pobiera Allegro, co pozwala na oszczędność na dłuższą metę.
Ostatecznie decyzja zależy od preferencji i potrzeb sprzedawcy, a także od rodzaju sprzedawanych produktów, poziomu sprzedaży i kosztów, jakie są związane z prowadzeniem własnego sklepu internetowego. Warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości, a także porównać koszty i korzyści obu opcji przed podjęciem decyzji.
Gdy wiesz już, jak postawić pierwsze kroki na Allegro, pora życzyć powodzenia w sprzedaży i wysokich zysków.
Sprzedaż na Allegro – podsumowanie
Po założeniu i aktywowaniu konta firmowego na Allegro możesz utworzyć swoje pierwsze oferty sprzedaży. Ważne jest, aby przed dodaniem oferty dokładnie zapoznać się z zasadami handlu na Allegro oraz przestrzegać ich. Należy dokładnie opisać oferowany produkt, dodać zdjęcia i ustawić cenę oraz koszt wysyłki. Warto także zapoznać się z konkurencją i dostosować swoje oferty, aby były konkurencyjne.
Po dodaniu oferty sprzedaży warto monitorować jej wyniki i dostosowywać ją, aby przyciągała jak najwięcej klientów. Allegro oferuje także różne narzędzia marketingowe, takie jak reklamy czy programy lojalnościowe, które mogą pomóc w zwiększeniu sprzedaży.
Warto pamiętać, że dobry kontakt z klientami jest kluczem do sukcesu w sprzedaży na Allegro. Należy szybko odpowiadać na pytania klientów, dokładnie informować o statusie zamówienia i realizować transakcje w terminie.
Szukasz pomysłu na biznes? Zainspiruj się naszymi propozycjami.