Rozliczenie podatku VAT to dość skomplikowany mechanizm. Kwestie z tym związane od lat spędzają sen z powiek przedsiębiorcom, księgowym i doradcom podatkowym. Jednym z takich zagadnień jest VAT marża. Co warto wiedzieć na temat tego sposobu rozliczania podatku od towarów i usług? Jak wygląda sposób rozliczania VAT marża w przypadku samochodów osobowych?
Spis treści
Na czym polega procedura marży?
Procedura marży w podatku VAT to mało znana, ale ważna kwestia w zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie z artykułem 120 ust. 4 ustawy z dn. 21 marca 2004 r. od towarów i usług procedurę VAT marża stosuje się w sytuacji, gdy podatnik odsprzedaje takie przedmioty jak:
- towary używane,
- dzieła sztuki,
- przedmioty kolekcjonerskie,
- antyki.
Ważne jest przy tym, by podatnik nabył je wcześniej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu ich dalszej ODSPRZEDAŻY.
Jeśli chodzi o procedurę marży, podstawą opodatkowania VAT w tym przypadku jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia danego towaru (pomniejszona o kwotę podatku stanowiącą marżę sprzedaży). A zatem wygląda to nieco niż w przypadku „standardowych” transakcji, w przypadku których VAT należny ustala się na podstawie wartości netto sprzedaży.
Faktura marża to dokument, który informuje nas o tym, że sprzedawca płaci podatek od towarów i usług wyłącznie od wysokości tzw. marży. Ta jest różnicą między ceną zakupu towaru oraz kwotą wynikającą z dalszej odprzedaży.
W praktyce biznesowej dokumentem tym posługują się zatem takie podmioty jak np. właściciele antykwariatów czy komisów samochodowych, a także firmy świadczące usługi turystyczne (biura podróży). W kontekście procedury VAT marża warto pamiętać o sposobie naliczania podatku od towarów i usług. Generalnie, wariant ten jest korzystny dla sprzedającego, ponieważ uwzględnia poniesione przez niego koszty nabycia danego towaru handlowego. Jest to ważne, ponieważ w takich firmach cena każdego produktu jest ustalana w sposób indywidualny. |
Sprzedaż samochodu przez VAT marża – kiedy będzie możliwa?
Sprzedaż samochodu przez VAT marża to dość ciekawa kwestia z podatkowego punktu widzenia. Jeszcze kilka lat temu organy podatkowe stały na stanowisku, że nawet w sytuacji, gdy przedsiębiorca kupował samochody osobowe, następnie je odsprzedawał, nie mógł skorzystać z procedury opodatkowania VAT marża. Wyjątkiem od tego zakazu była sytuacja, w której podatnik prowadził działalność polegającą na sprzedaży używanych samochodów jako towarów handlowych.
Sprzedaż samochodu przez VAT marża
Procedura VAT marża może zostać zastosowana w sytuacji, gdy przedsiębiorca jako aktywny podatnik VAT kupuje samochód z zamiarem dalszej odsprzedaży. Po pewnym czasie wykorzystywania go w działalności gospodarczej sprzedaje on auto przez tę procedurę. Ważne jest, by w momencie odsprzedaży samochód był w dobrym stanie technicznym. |
Samochód używany, który wcześniej stanowił składnik majątku firmowego, obecnie może zostać sprzedany w ramach procedury VAT marża przez podatnika niezajmującego się na co dzień sprzedażą pojazdów. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy zostały spełnione następujące warunki:
- nabywca zamierza użytkować samochód w ramach prowadzonej przez siebie działalności biznesowej;
- samochód nabyto w celu jego dalszej odsprzedaży.
Warto przy tym mieć na uwadze, że nabywca, którym jest przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, powinien:
- wprowadzić samochód do prowadzonej w danej firmie ewidencji środków trwałych;
- użytkować go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
- odsprzedać go w ramach procedury VAT marża (samochód musi być w momencie sprzedaży: sprawny i nadawać się do dalszego użytkowania).
Czy wiesz, że…?
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Sprzedaż samochodu a zwolnienie z podatku od towarów i usług
Trzeba mieć także na uwadze, że możliwe jest skorzystanie z prawa do zwolnienia z VAT dla danego składnika majątku. Uniknięcie podatku VAT w odniesieniu w ramach procedury marży jest dopuszczalne w sytuacji, gdy:
- odsprzedawane składniki majątku były wykorzystywane tylko i wyłącznie w ramach prowadzenia działalności gospodarczej zwolnionej z podatku od towarów i usług;
- podczas zakupu/importu/wytworzenia danego składnika majątku nabywcy nie przysługiwała możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Sprzedaż samochodu a procedura VAT marża. Zmiana podejścia na przestrzeni lat
Ustawa o VAT nigdy nie zawierała jasnego, precyzyjnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby zastosowanie procedury VAT marża w przypadku odsprzedaży samochodów firmowych przez przedsiębiorstwa (jeśli nie zostali oni wpisani do CEIDG jako handlujący pojazdami). Takie podejście wynikało raczej z orzecznictwa sądów/organów podatkowych.
Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych w kwestii VAT marża uległo jednak liberalizacji. Taki stan rzeczy oznacza z punktu widzenia przynajmniej części przedsiębiorców nowe perspektywy. Umożliwia im korzystanie z korzystnych regulacji (oczywiście, jeśli zostaną spełnione ustawowe warunki).
Wśród podmiotów, które podzielają to stanowisko, znajduje się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Potwierdził on takie „złagodzone” stanowisko w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 stycznia 2015 roku (sygn. ITPP2/443-1250/14/KT).
Sprzedaż samochodu a procedura VAT marża. Co warto wiedzieć na temat faktury?
Jeśli przedsiębiorca dokona zakupu samochodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na podstawie procedury VAT marża, nie przysługuje mu prawo do odliczenia z faktury podatku od wartości dodanej. Standardowo na fakturze nie umieszcza się wartości podatku do odliczenia.
Na takim dokumencie umieszcza się jedynie końcową kwotę brutto, w której zawarto wartość pojazdu oraz podatek VAT.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.