Sprzedaż samochodu przez VAT marża – obowiązujące zasady

Rozliczenie podatku VAT to dość skomplikowany mechanizm. Kwestie z tym związane od lat spędzają sen z powiek przedsiębiorcom, księgowym i doradcom podatkowym. Jednym z takich zagadnień jest VAT marża. Co warto wiedzieć na temat tego sposobu rozliczania podatku od towarów i usług? Jak wygląda sposób rozliczania VAT marża w przypadku samochodów osobowych?

Na czym polega procedura marży?

Procedura marży w podatku VAT to mało znana, ale ważna kwestia w zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie z artykułem 120 ust. 4 ustawy z dn. 21 marca 2004 r. od towarów i usług procedurę VAT marża stosuje się w sytuacji, gdy podatnik odsprzedaje takie przedmioty jak:

 • towary używane,
 • dzieła sztuki,
 • przedmioty kolekcjonerskie,
 • antyki.

Ważne jest przy tym, by podatnik nabył je wcześniej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu ich dalszej ODSPRZEDAŻY.

Jeśli chodzi o procedurę marży, podstawą opodatkowania VAT w tym przypadku jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia danego towaru (pomniejszona o kwotę podatku stanowiącą marżę sprzedaży). A zatem wygląda to nieco niż w przypadku „standardowych” transakcji, w przypadku których VAT należny ustala się na podstawie wartości netto sprzedaży.

Faktura marża to dokument, który informuje nas o tym, że sprzedawca płaci podatek od towarów i usług wyłącznie od wysokości tzw. marży. Ta jest różnicą między ceną zakupu towaru oraz kwotą wynikającą z dalszej odprzedaży.

W praktyce biznesowej dokumentem tym posługują się zatem takie podmioty jak np. właściciele antykwariatów czy komisów samochodowych, a także firmy świadczące usługi turystyczne (biura podróży).

W kontekście procedury VAT marża warto pamiętać o sposobie naliczania podatku od towarów i usług. Generalnie, wariant ten jest korzystny dla sprzedającego, ponieważ uwzględnia poniesione przez niego koszty nabycia danego towaru handlowego. Jest to ważne, ponieważ w takich firmach cena każdego produktu jest ustalana w sposób indywidualny.

Sprzedaż samochodu przez VAT marża – kiedy będzie możliwa?

Sprzedaż samochodu przez VAT marża to dość ciekawa kwestia z podatkowego punktu widzenia. Jeszcze kilka lat temu organy podatkowe stały na stanowisku, że nawet w sytuacji, gdy przedsiębiorca kupował samochody osobowe, następnie je odsprzedawał, nie mógł skorzystać z procedury opodatkowania VAT marża. Wyjątkiem od tego zakazu była sytuacja, w której podatnik prowadził działalność polegającą na sprzedaży używanych samochodów jako towarów handlowych.

Sprzedaż samochodu przez VAT marża

Procedura VAT marża może zostać zastosowana w sytuacji, gdy przedsiębiorca jako aktywny podatnik VAT kupuje samochód z zamiarem dalszej odsprzedaży. Po pewnym czasie wykorzystywania go w działalności gospodarczej sprzedaje on auto przez tę procedurę. Ważne jest, by w momencie odsprzedaży samochód był w dobrym stanie technicznym.

Samochód używany, który wcześniej stanowił składnik majątku firmowego, obecnie może zostać sprzedany w ramach procedury VAT marża przez podatnika niezajmującego się na co dzień sprzedażą pojazdów. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy zostały spełnione następujące warunki:

 • nabywca zamierza użytkować samochód w ramach prowadzonej przez siebie działalności biznesowej;
 • samochód nabyto w celu jego dalszej odsprzedaży.

Warto przy tym mieć na uwadze, że nabywca, którym jest przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, powinien:

 • wprowadzić samochód do prowadzonej w danej firmie ewidencji środków trwałych;
 • użytkować go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
 • odsprzedać go w ramach procedury VAT marża (samochód musi być w momencie sprzedaży: sprawny i nadawać się do dalszego użytkowania).
Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Sprzedaż samochodu a zwolnienie z podatku od towarów i usług

Trzeba mieć także na uwadze, że możliwe jest skorzystanie z prawa do zwolnienia z VAT dla danego składnika majątku. Uniknięcie podatku VAT w odniesieniu w ramach procedury marży jest dopuszczalne w sytuacji, gdy:

 • odsprzedawane składniki majątku były wykorzystywane tylko i wyłącznie w ramach prowadzenia działalności gospodarczej zwolnionej z podatku od towarów i usług;
 • podczas zakupu/importu/wytworzenia danego składnika majątku nabywcy nie przysługiwała możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Sprzedaż samochodu a procedura VAT marża. Zmiana podejścia na przestrzeni lat

Ustawa o VAT nigdy nie zawierała jasnego, precyzyjnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby zastosowanie procedury VAT marża w przypadku odsprzedaży samochodów firmowych przez przedsiębiorstwa (jeśli nie zostali oni wpisani do CEIDG jako handlujący pojazdami). Takie podejście wynikało raczej z orzecznictwa sądów/organów podatkowych.

Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych w kwestii VAT marża uległo jednak liberalizacji. Taki stan rzeczy oznacza z punktu widzenia przynajmniej części przedsiębiorców nowe perspektywy. Umożliwia im korzystanie z korzystnych regulacji (oczywiście, jeśli zostaną spełnione ustawowe warunki).

Wśród podmiotów, które podzielają to stanowisko, znajduje się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Potwierdził on takie „złagodzone” stanowisko w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 stycznia 2015 roku (sygn. ITPP2/443-1250/14/KT).

Sprzedaż samochodu a procedura VAT marża. Co warto wiedzieć na temat faktury?

Jeśli przedsiębiorca dokona zakupu samochodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na podstawie procedury VAT marża, nie przysługuje mu prawo do odliczenia z faktury podatku od wartości dodanej. Standardowo na fakturze nie umieszcza się wartości podatku do odliczenia.

Na takim dokumencie umieszcza się jedynie końcową kwotę brutto, w której zawarto wartość pojazdu oraz podatek VAT.

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Kod zawodu ZUS pracownika biurowego

Pracownik biurowy pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu firmy. Główny kod tego zawodu to 41: „Sekretarki, operatorzy urządzeń biurowych i pokrewni”.  Czym się zajmuje pracownik biurowy? Do...

Kod zawodu ZUS sprzedawcy

Kod zawodu sprzedawcy zależy od branży, w której pracuje oraz zakresu jego obowiązków. Główny kod to 52, który oznacza „Sprzedawcy i pokrewni”. Sprzedawca – kod...

Kod zawodu ZUS robotnika gospodarczego i czym się zajmuje

Zadaniem robotnika gospodarczego jest m.in. utrzymanie porządku w budynkach i na terenie posesji. Jaki jest jego kod zawodu? Do obowiązków robotnika gospodarczego należy utrzymywanie czystości,...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!