Sprzedaż samochodu przez VAT marża – obowiązujące zasady

Rozliczenie podatku VAT to dość skomplikowany mechanizm. Kwestie z tym związane od lat spędzają sen z powiek przedsiębiorcom, księgowym i doradcom podatkowym. Jednym z takich zagadnień jest VAT marża. Co warto wiedzieć na temat tego sposobu rozliczania podatku od towarów i usług? Jak wygląda sposób rozliczania VAT marża w przypadku samochodów osobowych?

Na czym polega procedura marży?

Procedura marży w podatku VAT to mało znana, ale ważna kwestia w zakresie podatku od towarów i usług. Zgodnie z artykułem 120 ust. 4 ustawy z dn. 21 marca 2004 r. od towarów i usług procedurę VAT marża stosuje się w sytuacji, gdy podatnik odsprzedaje takie przedmioty jak:

 • towary używane,
 • dzieła sztuki,
 • przedmioty kolekcjonerskie,
 • antyki.

Ważne jest przy tym, by podatnik nabył je wcześniej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w celu ich dalszej ODSPRZEDAŻY.

Jeśli chodzi o procedurę marży, podstawą opodatkowania VAT w tym przypadku jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży a ceną nabycia danego towaru (pomniejszona o kwotę podatku stanowiącą marżę sprzedaży). A zatem wygląda to nieco niż w przypadku „standardowych” transakcji, w przypadku których VAT należny ustala się na podstawie wartości netto sprzedaży.

Faktura marża to dokument, który informuje nas o tym, że sprzedawca płaci podatek od towarów i usług wyłącznie od wysokości tzw. marży. Ta jest różnicą między ceną zakupu towaru oraz kwotą wynikającą z dalszej odprzedaży.

W praktyce biznesowej dokumentem tym posługują się zatem takie podmioty jak np. właściciele antykwariatów czy komisów samochodowych, a także firmy świadczące usługi turystyczne (biura podróży).

W kontekście procedury VAT marża warto pamiętać o sposobie naliczania podatku od towarów i usług. Generalnie, wariant ten jest korzystny dla sprzedającego, ponieważ uwzględnia poniesione przez niego koszty nabycia danego towaru handlowego. Jest to ważne, ponieważ w takich firmach cena każdego produktu jest ustalana w sposób indywidualny.

Sprzedaż samochodu przez VAT marża – kiedy będzie możliwa?

Sprzedaż samochodu przez VAT marża to dość ciekawa kwestia z podatkowego punktu widzenia. Jeszcze kilka lat temu organy podatkowe stały na stanowisku, że nawet w sytuacji, gdy przedsiębiorca kupował samochody osobowe, następnie je odsprzedawał, nie mógł skorzystać z procedury opodatkowania VAT marża. Wyjątkiem od tego zakazu była sytuacja, w której podatnik prowadził działalność polegającą na sprzedaży używanych samochodów jako towarów handlowych.

Sprzedaż samochodu przez VAT marża

Procedura VAT marża może zostać zastosowana w sytuacji, gdy przedsiębiorca jako aktywny podatnik VAT kupuje samochód z zamiarem dalszej odsprzedaży. Po pewnym czasie wykorzystywania go w działalności gospodarczej sprzedaje on auto przez tę procedurę. Ważne jest, by w momencie odsprzedaży samochód był w dobrym stanie technicznym.

Samochód używany, który wcześniej stanowił składnik majątku firmowego, obecnie może zostać sprzedany w ramach procedury VAT marża przez podatnika niezajmującego się na co dzień sprzedażą pojazdów. Jest to dopuszczalne w sytuacji, gdy zostały spełnione następujące warunki:

 • nabywca zamierza użytkować samochód w ramach prowadzonej przez siebie działalności biznesowej;
 • samochód nabyto w celu jego dalszej odsprzedaży.

Warto przy tym mieć na uwadze, że nabywca, którym jest przedsiębiorca będący czynnym podatnikiem VAT, powinien:

 • wprowadzić samochód do prowadzonej w danej firmie ewidencji środków trwałych;
 • użytkować go w ramach prowadzonej działalności gospodarczej;
 • odsprzedać go w ramach procedury VAT marża (samochód musi być w momencie sprzedaży: sprawny i nadawać się do dalszego użytkowania).

Sprzedaż samochodu a zwolnienie z podatku od towarów i usług

Trzeba mieć także na uwadze, że możliwe jest skorzystanie z prawa do zwolnienia z VAT dla danego składnika majątku. Uniknięcie podatku VAT w odniesieniu w ramach procedury marży jest dopuszczalne w sytuacji, gdy:

 • odsprzedawane składniki majątku były wykorzystywane tylko i wyłącznie w ramach prowadzenia działalności gospodarczej zwolnionej z podatku od towarów i usług;
 • podczas zakupu/importu/wytworzenia danego składnika majątku nabywcy nie przysługiwała możliwość obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Sprzedaż samochodu a procedura VAT marża. Zmiana podejścia na przestrzeni lat

Ustawa o VAT nigdy nie zawierała jasnego, precyzyjnego ograniczenia, które uniemożliwiałoby zastosowanie procedury VAT marża w przypadku odsprzedaży samochodów firmowych przez przedsiębiorstwa (jeśli nie zostali oni wpisani do CEIDG jako handlujący pojazdami). Takie podejście wynikało raczej z orzecznictwa sądów/organów podatkowych.

Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych w kwestii VAT marża uległo jednak liberalizacji. Taki stan rzeczy oznacza z punktu widzenia przynajmniej części przedsiębiorców nowe perspektywy. Umożliwia im korzystanie z korzystnych regulacji (oczywiście, jeśli zostaną spełnione ustawowe warunki).

Wśród podmiotów, które podzielają to stanowisko, znajduje się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy. Potwierdził on takie „złagodzone” stanowisko w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 2 stycznia 2015 roku (sygn. ITPP2/443-1250/14/KT).

Sprzedaż samochodu a procedura VAT marża. Co warto wiedzieć na temat faktury?

Jeśli przedsiębiorca dokona zakupu samochodu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą na podstawie procedury VAT marża, nie przysługuje mu prawo do odliczenia z faktury podatku od wartości dodanej. Standardowo na fakturze nie umieszcza się wartości podatku do odliczenia.

Na takim dokumencie umieszcza się jedynie końcową kwotę brutto, w której zawarto wartość pojazdu oraz podatek VAT.

Emil Zelma
Emil Zelma
Ekonomista, wykładowca, autor wielu artykułów, znający w teorii i w praktyce zasady działalności przedsiębiorstw. Do jego zainteresowań należy szeroko pojęty biznes, w tym szczególnie obszary związane z zarządzaniem finansami firmy oraz księgowością.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Kiedy należy złożyć PCC-3A?

Formularz PCC-3A stosowany jest w niektórych przypadkach podczas zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, kiedy używa się go zamiast druku PCC-3. Jak go złożyć?...

Czym są niskocenne środki trwałe? Definicja, ewidencja i amortyzacja niskocennych składników majątku

W naszym artykule szczegółowo opiszemy, czym są tzw. niskocenne środki trwałe. Dowiesz się, jakie kryteria muszą spełnić, abyśmy mogli zaklasyfikować je do tej kategorii....

Jak rozliczyć darowiznę z budżetu firmy? Odliczenie darowizny od podatku

Darowiznę może przekazać nie tylko osoba fizyczna, takie prawo mają również przedsiębiorstwa. Sprawdzamy, o czym trzeba pamiętać, robiąc lub przyjmując darowiznę od firmy. Kto...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!