Wniosek o zwrot składki zdrowotnej

Co zrobić jeżeli okaże się, że przedsiębiorca zapłacił składkę zdrowotną w wyższej kwocie, niż była ustalona? Może wystąpić z wnioskiem o zwrot. Sprawdzamy, kto ma prawo złożyć taki wniosek, kiedy i w jaki sposób.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Po reformie Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek składać roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Robią to na druku ZUS DRA składanym za kwiecień danego roku i wysyłanym w terminie od 1 do 22 maja bieżącego roku.

Nie każdy przedsiębiorca musi rozliczać składkę zdrowotną za dany rok. Do grona zobowiązanych należą osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i korzystały z formy opodatkowania, która uzależniała wysokość składki zdrowotnej od ilości uzyskanego przychodu (skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).

Kto może składać wniosek o zwrot składki zdrowotnej?

Jak już stwierdziliśmy, wniosek o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne przysługuje płatnikom, którzy wpłacili kwotę wyższą niż ustalona. Nadpłata wynika z rocznego rozliczenia składki.

Kiedy konkretnie przedsiębiorcy przysługuje zwrot nadpłaconej składki? W sytuacji kiedy suma składek na ubezpieczenie zdrowotne wpłaconych w ciągu roku, jest wyższa od rocznej podstawy wymiaru składki ustalonej (w zależności od formy opodatkowania stosowanej przez podatnika).

Gdzie znaleźć wniosek o zwrot składki zdrowotnej?

Może okazać się, że kwota opłaconej składki była wyższa niż jej wartość widniejąca w rozliczeniu rocznym. Płatnicy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji – nadpłacili składkę zdrowotną – dostaną na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS komunikat o przygotowanym wniosku o zwrot nadpłaty na ubezpieczenie zdrowotne.

Komunikat zostanie przygotowany przez system. Informacja znajduje się w obszarze „Moje dane” w sekcji „Wnioski o zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne”.  

Warto dodać, że od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek ma obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS. Profil zakłada się przy użyciu certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP (ewentualnie osobiście w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych).

Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej?

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej składa się poprzez system PUE ZUS. Należy zweryfikować wniosek RZS-R wystawiony w sytuacji nadpłaty na ubezpieczenie zdrowotne. Po przejrzeniu i weryfikacji wniosku wystarczy go podpisać i wysłać do ZUS (wszystko dzieje się poprzez PUE ZUS, czyli online).

Przed podpisaniem wniosku warto potwierdzić rachunek bankowy, na który ZUS przekaże nadpłatę. Jeżeli przedsiębiorca chce zmienić lub dodać rachunek, to musi złożyć formularz ZUS ZBA. Dokument można złożyć w oddziale ZUS lub w formie elektronicznej poprzez PUE ZUS.

Wniosek o zwrot składki zdrowotnej – do kiedy?

Wniosek o zwrot składki zdrowotnej można złożyć do 1 czerwca danego roku. Zwrot zostanie przekazany na konto bankowe w terminie do 3 miesięcy od ostatniego dnia na złożenie zeznania podatkowego PIT-36 lub PIT-36L (czyli 30 kwietnia). 

Warto pamiętać, że ZUS może odmówić zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej. Płatnik dostanie wówczas decyzję w formie elektronicznej. Może odwołać się od tej decyzji do sądu zgodnie z zasadami zawartymi w Kodeksie postępowania cywilnego (dla postępowań w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych).

Co się stanie z nadpłaconą składką gdy nie złożysz wniosku RZS-R?

Może się zdarzyć, że płatnik nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty rocznej do 1 czerwca. Nic straconego. Jeżeli taka osoba nie ma zaległości z tytułu składek lub nienależnie pobranych świadczeń, nadpłata zostanie rozliczona do końca danego roku. Zgodnie z art. 81 ust. 2qa ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych składek. 

Co się stanie jeżeli płatnik ma zaległości? W takim przypadku kwota nadpłaty najpierw jest zaliczana na poczet ich pokrycia, a pozostała suma zostanie przekazana na konto płatnika.

Uwaga! Możliwy jest jeszcze zwrot nienależnie opłaconych składek. Aby otrzymać pieniądze, należy wypełnić i złożyć wniosek RZS-P, przez internet (PUE ZUS), osobiście lub wysyłając go pocztą.

Podatnik powinien złożyć RZS-P zaraz po tym, jak stwierdzi, że opłacił składkę w zawyżonej wysokości. ZUS zwróci nadpłatę w ciągu 30 dni od dnia wpłynięcia wniosku (za opóźnienie będą naliczone odsetki jak od zaległości podatkowych).

ZUS może odmówić zwrotu. W takiej sytuacji podatnik ma prawo wystąpić o wydanie decyzji w tej sprawie, od której będzie mógł się odwołać.

Przeczytaj więcej w kategorii ZUS.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!