Ewidencja przychodów na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych – jak ją prowadzić?

Zastanawiasz się, czy przejść na rozliczanie podatku na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Oto najważniejsze informacje, jak prawidłowo prowadzić ewidencję przychodów, która jest niezbędnym elementem rozliczeń z urzędem skarbowym.

Co to jest przychód ewidencjonowany?

Przychód ewidencjonowany związany jest z ryczałtem ewidencjonowanym, czyli uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. W ryczałcie ewidencjonowanym opodatkowaniu podlegają przychody (w przeciwieństwie do opodatkowania na zasadach ogólnych). Taką formę opodatkowania stosują osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, spółki cywile lub spółki jawne. 

Wysokość stawki zryczałtowanego podatku dochodowego może wynosić: 17%, 15%, 14%, 12,5%, 12%, 10%, 8,5%,  5,5%, 3%, 2% (art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Co ważne, podstawę opodatkowania stanowi przychód, który nie uwzględnia kosztów jego uzyskania.

Przychód ewidencjonowany obejmuje całość przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Powstaje na skutek zobowiązania podatnika do prowadzenia ewidencji przychodów. 

Ewidencja przychodów prowadzona przez przedsiębiorcę pozwala mu precyzyjnie wyliczyć podatek.

Czy wiesz, że…?

ewidencję przychodów możesz prowadzić za pomocą Małej Księgowości za jedyne 149 złotych za rok?

Należy pamiętać o limicie przychodów, który można osiągnąć na ryczałcie. To 2 mln euro, czyli 9 218 200 zł w 2024 roku (kurs euro NBP obowiązujący 2 października 2023 r.). W 2023 roku limit był wyższy i wynosił 9 654 400 zł.

Niektórzy podatnicy nie mogą korzystać z opodatkowania ryczałtem, to m.in. prowadzący apteki, handlujący wartościami dewizowymi, prowadzący działalność w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych oraz wytwarzający wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym. Pełną listę zawiera art. 8.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Podatnicy stosujący ryczałt ewidencjonowany na koniec roku rozliczają się z uzyskanych dochodów w zeznaniu rocznym PIT-28. Termin składania deklaracji upływa 31 stycznia roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie.

Co to jest ewidencja przychodów?

Ewidencja przychodów to dokumentacja finansowa, którą przedsiębiorca prowadzi w celu rejestrowania wszystkich przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej.

Kto musi prowadzić ewidencję przychodów?

Ewidencję przychodów musi prowadzić przedsiębiorca, który wybrał formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Co powinna zawierać ewidencja przychodów? Wzór wg. Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Co powinna zawierać ewidencja przychodów? To:

 • data wpisu,
 • data uzyskania przychodu,
 • numer dowodu, na podstawie którego dokonano wpisu,
 • kwota przychodu ogółem,
 • przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki,
 • ewentualne uwagi.

Szczegóły znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.  Podatnicy są zobowiązani prowadzić ewidencję według wzoru określonego w załączniku do tego rozporządzenia.

Zapisy w ewidencji przedsiębiorca dokonuje na podstawie:

 • faktur;
 • faktur VAT RR;
 • rachunków oraz dokumentów celnych, zwanych dalej „fakturami”, wystawionych zgodnie z odrębnymi przepisami, jeżeli sprzedaż jest udokumentowana fakturami;
 • w przypadku sprzedaży bez faktur – na podstawie wystawionego na koniec dnia dowodu wewnętrznego.

Podatnicy, którzy ewidencjonują sprzedaż przy użyciu kas rejestrujących, dokonują zapisów w ewidencji na podstawie danych wynikających z raportów fiskalnych dobowych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodów.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – kto może z niego skorzystać?
 2. Ryczałt od przychodów – stawki 2024
 3. Zmiany w ryczałcie 2024 – więcej osób będzie mogło rozliczać się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
 4. Do czego służy PIT-28? Termin złożenia PIT-28 w 2023
 5. Formy opodatkowania działalności gospodarczej  

Jak prowadzić ewidencję przychodów?

Ewidencję można prowadzić w formie papierowej lub elektronicznej. Zgodnie z rozporządzenie powinna być prowadzona rzetelnie i zgodnie z przepisami, odzwierciedlać stan rzeczywisty i być aktualizowana do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Po zakończeniu miesiąca należy podsumować zapisy, obliczyć i wpisać do ewidencji wysokość ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także wysokość przysługujących odliczeń od tego ryczałtu. Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję i kolejno ponumerować jej karty (jeżeli prowadzona jest w formie papierowej).

Podatnicy, którzy nierzetelnie prowadzą ewidencję przychodów, muszą liczyć się z karą. Urząd skarbowy może sam szacować przychód podatnika i narzucać podatek pięciokrotnie wyższy od należnego (może sięgnąć nawet 75% przychodu).

Warto przypomnieć, że ewidencję uznaje się za rzetelną i niewadliwą, również gdy brak właściwych zapisów jest związany z nieszczęśliwym wypadkiem lub zdarzeniem losowym, które uniemożliwiło podatnikowi prowadzenie ewidencji.

Regularnie publikujemy na temat ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap najważniejszych informacji.

Ewidencja przychodów a JPK_EWP

JPK_EWP, czyli Jednolity Plik Kontrolny dla ewidencji przychodów, to elektroniczna forma raportowania tych przychodów do organów podatkowych na żądanie. Czym się różni od ewidencji przychodów? 

Ewidencja jest prowadzona przez przedsiębiorców na bieżąco, służy do rejestrowania wszystkich przychodów z działalności oraz stanowi podstawą do obliczenia należnego podatku ryczałtowego. Tymczasem JPK-EWP to elektroniczny odpowiednik ewidencji przychodów generowany i przekazywany tylko na żądania organów podatkowych.

Plik JPK_EWP zawiera informacje dotyczące sprzedaży z danego okresu, w tym dane firmy, data utworzenia pliku, okres, jakim są objęte dane w pliku, liczbę porządkową, datę wpisu dokumentu sprzedaży do ewidencji, datę uzyskania przychodu oraz numer dowodu księgowego.

Prowadź ewidencję przychodów w Małej Księgowości

W Małej Księgowości możesz obejrzeć i wydrukować Ewidencję Przychodów za wybrany miesiąc roku podatkowego, oraz obejrzeć i wydrukować zestawienie Przychodów i podatku od przychodów ewidencjonowanych.

Na temat ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeczytasz więcej w kategorii Rozliczanie podatku.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!