Czym jest IBAN i do czego go używamy? Czym numer IBAN różni się od numeru SWIFT?

IBAN to pojęcie związane z bankowością. Czym jest ten numer i kiedy z niego korzystamy? Dowiedz się, z jakich elementów składa się międzynarodowy numer rachunku bankowego. Czym różni się numeru SWIFT?

IBAN to International Bank Account Number, czyli Międzynarodowy Numer Konta Bankowego. Używany jest przez osoby prywatne i przedsiębiorców, którzy wykonują przelewy na konta partnerów w innym kraju. Zobacz, jak sprawdzić swój numer IBAN.

Przelewy zagraniczne

Kod IBAN wskazuje, w jakim kraju zarejestrowany jest bank odbiorcy przelewu. Bez niego bankowość, jaką znamy dzisiaj, nie mogłaby funkcjonować. Dowiedz się wszystkiego, co musisz o nim wiedzieć.

CZYTAJ TAKŻE: NIP czy PESEL – jakiego identyfikatora używać?

Numer rachunku IBAN konieczny jest przy zagranicznych transakcjach, których liczba szybko rośnie. Tylko w styczniu 2021 wykonano ponad 2,63 mln takich operacji na kwotę 13,32 mld euro. Tylko jednego, rekordowego dnia, czyli 8 stycznia system przetworzył transakcje na ponad 800 mln euro.

Wykonywanie przelewów zagranicznych nie różni się wiele od tych krajowych. Jednak w odróżnieniu od krajowych przelewów trzeba uzyskać dodatkowe dane. Jedną z takich dodatkowych wartości będzie właśnie numer IBAN.

Czym jest IBAN?

IBAN powstał dla sprawnego wykonywania przelewów między krajami Unii Europejskiej i powstał pod koniec lat 90. W Polsce działa od 2004. Standard ten rozszerzony został na ok. 60 krajów. Oprócz Europy wykorzystują go banki wybranych krajów Afryki, Azji czy Ameryki Łacińskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy konto bankowe firmowe jest potrzebne?

Numer IBAN działa w taki sam sposób co zwykły numer rachunku bankowego. To na nim właśnie się opiera. Poza zwykłym numerem konta dodajemy do niego literowe oznaczenie, które wskazuje, z jakiego kraju pochodzi konto.

Jak działa międzynarodowy numer rachunku bankowego?

IBAN, jak już wspomnieliśmy, pozwala zlokalizować kraj banku obsługującego dany rachunek. Żeby wyjaśnić, jak działa, weźmy za przykład dowolny polski rachunek. Każdy numer rachunku to 26 cyfr.

Numer rachunku bankowego (NRB)

Dwie pierwsze cyfry to suma kontrolna całego numeru rachunku. Jest ustalany na podstawie pozostałych cyfr. Osiem kolejnych cyfr wskazuje numer rozliczeniowy banku. Pozwala nam zidentyfikować konkretny bank. Ten numer przyznaje Narodowy Bank Polski. Szesnaście następnych cyfr to indywidualny numer rachunku każdego klienta.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym – jak napisać?

Konstrukcja NRB wygląda więc tak:

SS RRRR RRRR NNNN NNNN NNNN NNNN

Międzynarodowy numer konta bankowego

Z tak przygotowanego numeru możemy stworzyć numer IBAN. Wystarczy, że na początku ciągu cyfr dodamy prefiks PL. Polski numer ma więc 28 znaków. Inne kraje mogą mieć bardziej rozbudowane numery rachunków bankowych. Maksymalnie mogą to być 34 cyfry. Malta ma ich np. 31, Norwegia 15, a Francja 27.

Symbol ten wskazuje nam kraj, w którym zlokalizowany jest bank odbiorcy. Dla niemieckiego banku będzie to DE, a norweskiego NO.

IBAN polskiego konta będzie więc wyglądał tak:

PL SS RRRR RRRR NNNN NNNN NNNN NNNN

UWAGA! Numer konta bankowego zapisujemy ze spacjami dla czytelności. Dokonując przelewu, pamiętaj, by je usunąć.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda kontrola z urzędu skarbowego?

Po co International Bank Account Number?

Jeśli podamy numer zagranicznego konta bez zachowania odpowiedniego formatu, to przelew nie będzie zrealizowany. IBAN pozwala na to, by zagraniczny przelew mógł być w ogóle wykonany.

Gdzie znaleźć numer IBAN?

Co zrobić, jeśli potrzebujesz znaleźć swój numer IBAN? Nie musisz szukać daleko. Wystarczy, że przed swoim numerem rachunku bankowego wpiszesz kod kraju. W przypadku Polski jest to PL. Jeśli jednak chcesz się upewnić, czy na pewno prawidłowo go zapisujesz, swój numer IBAN możesz znaleźć:

  • w bankowości online,
  • w aplikacji mobilnej swojego banku,
  • w swojej umowie z bankiem.

CZYTAJ TAKŻE: Nabycie sprawdzające. Na czym polega? Nowe uprawnienie urzędników skarbowych

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli poznać międzynarodowy numer konta klienta. Jeśli nie podał ci swojego numeru IBAN, do jego numeru konta bankowego dodaj kod kraju odpowiedniego dla państwa, w którym działa kontrahent. Na przykład, jeśli twój klient jest z Niemiec, tam działa i tam ma konto, jego numer rachunku IBAN to DE + jego numer konta.

Identyfikatory IBAN w wybranych krajach

KRAJ IDENTYFIKATOR IBAN
Austria AT
Bułgaria BG
Czechy CZ
Francja FR
Grecja GR
Hiszpania ES
Islandia IS
Litwa LT
Niemcy DE
Ukraina UA
Wielka Brytania GB

 

Jak sprawdzić poprawność numeru IBAN?

Robiąc przelew zagraniczny, szczególnie ważne jest, aby upewnić się, że numer rachunku został wpisany prawidłowo. Jeśli chcesz zweryfikować, że wśród znaków kodu IBAN nie pojawiła się np. jakaś literówka, możesz wykorzystać algorytm służący do sprawdzania jego poprawności.

Jest to cokolwiek skomplikowane obliczenie. Można go dokonać, postępując zgodnie z poniższą instrukcją.

  1. Przygotuj kod IBAN. Na potrzeby poniższego przykładu użyjemy polskiego numeru konta: PL SS RRRR RRRR NNNN NNNN NNNN NNNN.
  2. Pierwsze cztery znaki numeru IBAN przenieś na koniec ciągu: RRRR RRRR NNNN NNNN NNNN NNNN PL SS
  3. Kod kraju zamień na postać liczbową. Jak to zrobić? Każdej literze alfabetu przyporządkowana jest liczba, gdzie A=1, a Z=35. W takim przypadku P=25, a L=21.
  4. Podstaw powyższe liczby w powyższym ciągu. Otrzymasz: RRRR RRRR NNNN NNNN NNNN NNNN 2521 SS.
  5. Otrzymaną w ten sposób liczbę podziel na 97. Powinieneś otrzymać wynik z resztą 1. Jeśli tak się stanie, twój numer rachunku IBAN jest prawidłowy.

CZYTAJ TAKŻE: Blokada środków na koncie bankowym. Co robić, gdy nie mogę wypłacić pieniędzy?

Czym jest kod SWIFT?

Oprócz numeru IBAN, przy wykonywaniu przelewów zagranicznych, konieczna bywa znajomość kodu SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Za jego pomocą identyfikowana jest konkretna instytucja (bank), do której ma trafić przelew.

Dzięki dodaniu kodu SWIFT do numeru konta odbiorcy umożliwiamy szybsze przetworzenie przelewu. Jako że kod IBAN wskazuje jedynie kraj, do jakiego ma trafić przelew zagraniczny, może on przechodzić przez banki pośredniczące. Podanie SWIFT-a sprawia, że unikamy takiej sytuacji.

Pamiętaj! Kod SWIFT to to samo co kod BIC (Business Identifier Code).

SWIFT jest kodem indywidualnym dla poszczególnych banków. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki jest BIC twojego banku, sprawdź to na jego stronie internetowej, w swojej bankowości online lub na umowie. Składa się on z 8 lub 11 cyfr. Na przykład kod SWIFT mBanku to:

BREXPLPWMBK

Jego poszczególne elementy oznaczają:

  • BREX – identyfikacja instytucji,
  • PL – oznaczenie kraju,
  • PW – lokalizacja instytucji,
  • MBK – lokalizacja oddziału (pojawia się tylko w niektórych kodach SWIFT).

Dowiedz się więcej i zadbaj o finanse firmy.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!