Pierwsza firma w 2023 roku

Planujesz założyć swoją pierwszą firmę w 2023 roku? Sprawdź, jak się do tego przygotować? Jak będziesz się rozliczać? Jak będziesz finansować swoje przedsiębiorstwo? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć.

Pomysł na biznes 2023

Pomysły na biznes mogą być różne. Nie inaczej jest w przypadku biznesu rozpatrywanego w 2023 roku. Nawet najlepszy pomysł na biznes bez odpowiedniego wykonania nie uda się i odwrotnie, nawet niezbyt dobrze rokujący pomysł na biznes ma szansę powodzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Szukanie pomysłu na biznes warto zacząć od prześledzenia, co tak naprawdę nas interesuje, na czym się znamy. Jeśli jesteś dobrym cukiernikiem, być może warto spróbować z pracownią tortów. Znasz się na finansach? Być może własne biuro pośrednictwa. Są takie biznesy, w których ważna jest lokalizacja i takie, w których liczy się ona znacznie mniej.

Finansowanie biznesu

Pomyśl też, w jaki sposób chcesz sfinansować konkretny biznes. Czy będziesz przeznaczał na to pieniądze z własnych oszczędności, weźmiesz kredyt, czy też postarasz się o wspólnika. Gdy ustalisz finansowanie, zrób nawet proste obliczenia, zakładając oczekiwaną rentowność. Zobacz, czy biznes będzie ci się opłacać.

Nie musisz robić typowego biznesplanu. Wystarczy prosta kalkulacja w Excelu, żeby sprawdzić, czy to się opłaci.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład – najważniejsze elementy

Podatki przy działalności

Od stycznia 2022 czekają nas rewolucyjne zmiany wprowadzone przez zestaw ustaw zwanych Polski Ład. Największą zmianą jest wprowadzanie ryczałtu dla większej ilości działalności gospodarczej. Ryczałt to forma rozliczania podatku, w której płacimy stałą stawkę procentową od przychodu.

Dla celów podatkowych nie mają znaczenia koszty. Żaden zakup nie liczy się w momencie rozliczania podatku. Mówiąc najprościej, jeśli w ciągu miesiąca wystawimy faktury na łączną kwotę 20 000 zł i poniesiemy koszty związane z działalnością w wysokości np. 2 000 zł, to podatek obliczymy od pełnej kwoty 20 000 zł. W zamian za to będzie można zastosować ryczałt, czyli stały procent.

Stawka podatku uzależniona jest od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej prowadzimy. W przypadku programisty czy fotografa od 2022 roku będzie to 12%. Do tej pory było 15%. Lekarze zapłacą 15% ryczałtu, zamiast 17%. Sama formuła działania ryczałtu się nie zmienia. Jedyne, co ulega zmianie to stawki.

Nie ma tu znaczenia, czy jest to działalność nowa, zakładana dopiero w 2023 roku czy też kontynuacja działalności. Jeśli chcesz uruchomić działalność w 2023, pamiętaj o tym, by dobrze przeliczyć, która forma opodatkowania będzie najlepsza.

Oprócz ryczałtu wciąż funkcjonuje rozliczenie na podstawie skali podatkowej, a także w formule podatku liniowego. O ich opłacalności decyduje przede wszystkim to, jaki rodzaj działalności będziesz prowadzić.

ZUS 2023

Warto też pamiętać, że jeśli zakładasz pierwszą działalność gospodarczą w 2023, wciąż będziesz mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Będą wprawdzie trochę wyższe niż takie same w 2021, ale może to być dobry start dla początkującego przedsiębiorcy. Preferencyjny ZUS to 285,71 zł. Po dwóch latach będziesz musiał zapłacić już pełny ZUS.

Pełny ZUS 2023

Jeśli nie możesz skorzystać z preferencyjnego ZUS-u, musisz pamiętać, że pełne składki również się zmieniają. Wszystko za sprawą najniższego wynagrodzenia, które jest bazą do obliczania stawek ZUS.

Warto też wiedzieć, że zmienia się również sposób obliczania składki zdrowotnej. Jej wysokość będzie zależna od dochodu przedsiębiorcy.

Pierwsza firma. Spółka z o.o.

Oprócz jednoosobowej działalności gospodarczej inną popularną formą prowadzenia firmy jest spółka z o.o. To zdecydowanie najprostsza spółka spośród wszystkich spółek kapitałowych. Najważniejszą różnicą w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej jest np. to, że spółka z o.o. ma osobowość prawną.

Oznacza to, że działa zupełnie niezależnie od swoich wspólników. Jest osobnym bytem, którym się zarządza. Spółka rozlicza też inaczej podatki. Spółka płaci CIT (odpowiednik podatku dochodowego od osób fizycznych).

CZYTAJ TAKŻE: Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Wysokość podatku CIT to 9% dla najmniejszych spółek, czyli tych, których obroty są nie wyższe niż 2 mln euro, czyli niecałe 9 mln złotych. Tak niskiego podatku nie można jednak zastosować, gdy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

W spółce z o.o., która została zawiązana przez co najmniej dwie osoby fizyczne, nie trzeba będzie rozliczać składek ZUS, jeśli spółka nie będzie zatrudniała pracowników. Wspólnicy nie są objęci składkami ZUS.

Świadczenie pracy na rzecz spółki

Jeśli wspólnicy realizują odpłatne świadczenia na rzecz spółki, to takie świadczenie nie są objęte ubezpieczeniu społecznemu, jeśli np. nie jest to realizowane na podstawie umowy o pracę.

W przypadku członków zarządu spółki, którzy zajmowali się zarządzaniem nią na mocy powołania, mogą pobierać do końca 2021 wynagrodzenie, w którym nie trzeba rozliczać ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2022 spółka będzie musiała rozliczać od tego wynagrodzenia 9% składki zdrowotnej.

Jeśli planujesz otworzyć pierwszą firmę w 2023 roku, to na pewno będziesz musiał zwrócić uwagę na założenia Polskiego Ładu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!