Pierwsza firma w 2023 roku

Jeśli uważasz, że jednym z najlepszych planów na 2022 jest pierwsza firma, to przygotowaliśmy zestaw podstawowych informacji na temat tego, jak może wyglądać pierwsza firma w 2022 roku.

Prowadzenie własnej firmy to spore wyzwanie i wystawienie się na duże ryzyko. Jeśli w 2022 roku planujesz uruchomić pierwszą firmę, to mamy na początek dobrą informację. Jeśli chcesz założyć firmę przez internet, to musisz wiedzieć, że będziesz to mógł zrobić przez serwis biznes.gov.pl. Znika strona ceidg.gov.pl. Jej rolę przejmuje właśnie biznes.gov.pl

Pomysł na biznes 2023

Pomysły na biznes mogą być różne. Nie inaczej jest w przypadku biznesu rozpatrywanego w 2023 roku. Nawet najlepszy pomysł na biznes bez odpowiedniego wykonania nie uda się i odwrotnie, nawet niezbyt dobrze rokujący pomysł na biznes ma szansę powodzenia.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż na Allegro. Jak zacząć? Czy sprzedaż na Allegro się opłaca?

Szukanie pomysłu na biznes warto zacząć od prześledzenia, co tak naprawdę nas interesuje, na czym się znamy. Jeśli jesteś dobrym cukiernikiem, być może warto spróbować z pracownią tortów. Znasz się na finansach? Być może własne biuro pośrednictwa. Są takie biznesy, w których ważna jest lokalizacja i takie, w których liczy się ona znacznie mniej.

Finansowanie biznesu

Pomyśl też, w jaki sposób chcesz sfinansować konkretny biznes. Czy będziesz przeznaczał na to pieniądze z własnych oszczędności, weźmiesz kredyt, czy też postarasz się o wspólnika. Gdy ustalisz finansowanie, zrób nawet proste obliczenia, zakładając oczekiwaną rentowność. Zobacz, czy biznes będzie ci się opłacać.

Nie musisz robić typowego biznesplanu. Wystarczy prosta kalkulacja w Excelu, żeby sprawdzić, czy to się opłaci.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład — najważniejsze elementy

Podatki przy działalności

Od stycznia 2022 czekają nas rewolucyjne zmiany wprowadzone przez zestaw ustaw zwanych Polski Ład. Największą zmianą jest wprowadzanie ryczałtu dla większej ilości działalności gospodarczej. Ryczałt to forma rozliczania podatku, w której płacimy stałą stawkę procentową od przychodu.

Dla celów podatkowych nie mają znaczenia koszty. Żaden zakup nie liczy się w momencie rozliczania podatku. Mówiąc najprościej, jeśli w ciągu miesiąca wystawimy faktury na łączną kwotę 20 000 zł i poniesiemy koszty związane z działalnością w wysokości np. 2 000 zł, to podatek obliczymy od pełnej kwoty 20 000 zł. W zamian za to będzie można zastosować ryczałt, czyli stały procent.

Stawka podatku uzależniona jest od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy. W przypadku programisty czy fotografa od 2022 roku będzie to 12%. Do tej pory było 15%. Lekarze zapłacą 15% ryczałtu, zamiast 17%. Sama formuła działania ryczałtu się nie zmienia. Jedyne, co ulega zmianie to stawki.

Nie ma tu znaczenia, czy jest to działalność nowa, zakładana dopiero w 2023 roku czy też kontynuacja działalności. Jeśli chcesz uruchomić działalność w 2023, pamiętaj o tym, by dobrze przeliczyć, która forma opodatkowania będzie najlepsza.

Oprócz ryczałtu wciąż funkcjonuje rozliczenie na podstawie skali podatkowej, a także w formule podatku liniowego. O ich opłacalności decyduje przede wszystkim to, jaki rodzaj działalności będziesz prowadzić.

ZUS 2023

Warto też pamiętać, że jeśli zakładasz pierwszą działalność gospodarczą w 2023, wciąż będziesz mógł skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Będą wprawdzie trochę wyższe niż takie same w 2021, ale może to być dobry start dla początkującego przedsiębiorcy. Preferencyjny ZUS to 285,71 zł. Po dwóch latach będziesz musiał zapłacić już pełny ZUS.

Pełny ZUS 2023

Jeśli nie możesz skorzystać z preferencyjnego ZUS-u, musisz pamiętać, że pełne składki również się zmieniają. Wszystko za sprawą najniższego wynagrodzenia, które jest bazą do obliczania stawek ZUS.

Warto też wiedzieć, że zmienia się również sposób obliczania składki zdrowotnej. Jej wysokość będzie zależna od dochodu przedsiębiorcy.

Pierwsza firma. Spółka z o.o.

Oprócz jednoosobowej działalności gospodarczej inną popularną formą prowadzenia firmy jest spółka z o.o. To zdecydowanie najprostsza spółka spośród wszystkich spółek kapitałowych. Najważniejszą różnicą w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej jest np. to, że spółka z o.o. ma osobowość prawną.

Oznacza to, że działa zupełnie niezależnie od swoich wspólników. Jest osobnym bytem, którym się zarządza. Spółka rozlicza też inaczej podatki. Spółka płaci CIT (odpowiednik podatku dochodowego od osób fizycznych).

CZYTAJ TAKŻE: Ewidencja sprzedaży w działalności nierejestrowanej

Wysokość podatku CIT to 9% dla najmniejszych spółek, czyli tych, których obroty są nie wyższe niż 2 mln euro, czyli niecałe 9 mln złotych. Tak niskiego podatku nie można jednak zastosować, gdy spółka z o.o. powstała z przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

W spółce z o.o., która została zawiązana przez co najmniej dwie osoby fizyczne, nie trzeba będzie rozliczać składek ZUS, jeśli spółka nie będzie zatrudniała pracowników. Wspólnicy nie są objęci składkami ZUS.

Świadczenie pracy na rzecz spółki

Jeśli wspólnicy realizują odpłatne świadczenia na rzecz spółki, to takie świadczenie nie są objęte ubezpieczeniu społecznemu, jeśli np. nie jest to realizowane na podstawie umowy o pracę.

W przypadku członków zarządu spółki, którzy zajmowali się zarządzaniem nią na mocy powołania, mogą pobierać do końca 2021 wynagrodzenie, w którym nie trzeba rozliczać ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2022 spółka będzie musiała rozliczać od tego wynagrodzenia 9% składki zdrowotnej.

Jeśli planujesz otworzyć pierwszą firmę w 2023 roku, to na pewno będziesz musiał zwrócić uwagę na założenia Polskiego Ładu.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...

Czynny żal – wzór i zasada działania

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
Mała Księgowość

Najnowsze

Jak powstaje viral? Jak stworzyć viralowe wideo?

Viral to internetowy fenomen. Treść, która w sposób organiczny rozprzestrzenia się tak szybko, że często staje się elementem powszechnej kultury. Każdy marketingowiec marzy o...

Na czym polega praca copywritera? Jak nim zostać? 3 umiejętności, które musi mieć każdy copywriter

Bez niego niemożliwy jest marketing w żadnej formie. Copywriter to niezwykle wszechstronny zawód. Pracując w tej branży, tworzysz teksty wszelkiego rodzaju, od haseł reklamowych...

Skąd wziąć zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Do czego jest potrzebne? Wypełnij wniosek

Jak uzyskać zaświadczenie o niezaleganiu ZUS? Ile trwa wydanie takiego dokumentu? Do czego może być potrzebne? Co, jeśli urząd odmówi jego wydania i co...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!