Jaki jest termin na złożenie JPK_VAT, do kiedy trzeba wysłać pliki na żądanie organu podatkowego i co grozi za opóźnienie? Przedstawiamy kluczowe informacje o przekazywaniu danych w formie JPK.
Czynni podatnicy VAT składają dokument elektroniczny JPK_VAT złożony z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. JPK_VAT z deklaracją obowiązkowo składają wszyscy podatnicy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.
Spis treści
Do kiedy należy złożyć JPK_VAT?
Przy rozliczeniu miesięcznym JPK (wariant JPK_V7M obejmujący część ewidencyjne i deklaracyjną) wysyłany jest do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Przy rozliczeniu kwartalnym wypełniana jest tylko część ewidencyjna za pierwsze 2 miesiące każdego kwartału (wariant JPK_V7K). Należy ją wysłać do 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Po zakończeniu kwartału podatnik wypełnia część ewidencyjną za 3 miesiąc kwartału oraz część deklaracyjną za cały kwartał.
Do kiedy trzeba wysłać JPK na żądanie?
Organy podatkowe oraz prezes UOKiK mogą – w ramach np. kontroli podatkowej – zażądać od podatnika wysłania pliku JPK. Robią to niezależnie od obowiązku regularnego składania przez przedsiębiorcę plików JPK_V7M/JPK_V7K. Podatnik ma przynajmniej 3 dni robocze na przekazanie wskazanej struktury JPK. Termin podawany jest w wezwaniu. Podatnik może zawnioskować o wydłużenie terminu z ważnego powodu, np. osoba odpowiedzialna za sporządzenie pliku nie jest obecna w pracy.
Na żądanie wysyłane są następujące struktury:
- faktury VAT (JPK_FA),
- księgi rachunkowe (JPK_KR),
- magazyn (JPK_MAG),
- wyciąg bankowy (JPK_WB),
- faktury VAT rolnicy ryczałtowi (JPK_FA_RR),
- podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
- ewidencja podatkowa (JPK_EWP).
Warto pamiętać, że aby zrealizować wezwanie, podatnik musi prowadzić księgi podatkowe lub tworzyć dowody księgowe przy użyciu programu komputerowego. To oznacza, że plików na żądanie nie wysyłają przedsiębiorcy prowadzący papierowe księgi. Takiego obowiązku nie mają też korzystający z faktur ustrukturyzowanych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Co grozi za niezłożenie JPK w terminie?
Niezłożenie JPK VAT oznacza naruszenie wymogu składania informacji podatkowej. Zgodnie z art. 80 kodeksu karnego skarbowego, kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych (18 663,60 zł w 2025 roku).
Wyślij JPK terminowo z Małą Księgowością
Podatnicy mogą wysyłać JPK, korzystając z programu księgowego. Aby zrobić to za pomocą Małej Księgowości, należy wejść w 'Księgowość’ > 'Zestawienia’ > 'Jednolity Plik Kontrolny’. Następnie:
- utwórz nowy plik – wprowadź wszystkie potrzebne dane, wykorzystaj opcję sprawdzenia jego poprawności ze strukturą XSD;
- kliknij 'Podpisz i wyślij’ – plik możesz podpisać profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym;
- możesz również sprawdzić stan wysyłki, wybierając taką opcję.