Jak otworzyć elektroniczne sprawozdanie finansowe XML?

Firmy mają obowiązek składać sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. Przedstawiamy proste sposoby, jak otworzyć sprawozdanie XML, bez korzystania ze specjalistycznego oprogramowania. 

Sprawozdanie finansowe to dokument, który zawiera informacje o rocznej działalności przedsiębiorstwa z perspektywy finansów. Zgodnie z ustawą o rachunkowości, sprawozdanie musi być przygotowane w formie elektronicznej, w odpowiedniej strukturze i formacie pliku, zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Finansów.

Jakim programem otworzyć plik XML?

Plik XML (Extensible Markup Language) umożliwia strukturalne reprezentowanie informacji. Do otwarcia pliku XML służą edytory tekstu, dedykowane edytory XML (płatne i bezpłatne), aplikacje online oraz przeglądarki internetowe i programy do tworzenia stron internetowych. Część narzędzi pozwala na otwarcie pliku XML, a inne umożliwiają również ich edycję.

Sprawozdanie finansowe można otworzyć, używając bezpłatnego narzędzia przygotowanego przez Ministerstwo Finansów, czyli aplikacji e-Sprawozdania Finansowe dostępnej na stronie e-sprawozdania.mf.gov.pl/ap.

Otwarcie plików XML w e-Sprawozdania Finansowe jest łatwe i nie powinno sprawić problemu nawet osobom, które nie mają zbyt dużej wiedzy technicznej. Oto kolejne kroki:

  1. Pobierz na swój komputer/laptop sprawozdanie finansowe w formacie XML.
  2. Wejdź na stronę e-sprawozdania.mf.gov.pl.
  3. Kliknij przycisk „Wczytaj sprawozdanie”.
  4. Załaduj plik ze sprawozdaniem finansowym (wybierz go z dysku) i kliknij Dalej.
  5. Sprawozdanie finansowe jest gotowe do przejrzenia lub edycji.

Za pomocą  aplikacji e-Sprawozdania Finansowe można wprowadzić i zapisać dane do sprawozdania finansowego oraz przygotować sprawozdania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Czy wiesz, że…?

Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl.

Jak przerobić plik XML na PDF?

Przedsiębiorca może musieć wydrukować sprawozdanie finansowe sporządzone w formacie XML. Jak to zrobić?

Aplikacja e-Sprawozdania Finansowe pozwala zapisać utworzony plik XML, a następnie go wydrukować. Pomaga w tym moduł umożliwiający wizualizację pliku XML do formatu PDF, a następnie jego wydrukowanie.

Uwaga! W pliku PDF znajdzie się informacja, że „Dokument nie jest sprawozdaniem finansowym”. Taki PDF uznawany jest za pomocniczą wizualizację wprowadzonych danych.

Jak otworzyć sprawozdanie finansowe XML w Excelu?

Otwarcie e-sprawozdania w Excelu jest możliwe. Służą do tego bezpłatne i płatne narzędzia. W internecie znajdziemy również aplikacje online, w których należy wczytać plik XML ze sprawozdaniem finansowym, a następnie wyeksportować je do Excela.

W ten sposób każdy może pobrać raport finansowy ze strony prs.ms.gov.pl/krs, a następnie przenieść i otworzyć w arkuszu kalkulacyjnym.

Ministerstwo Finansów przygotowało e-Sprawozdania Finansowe do obsługi dokumentów w formacie XML, jednak nie udostępnia narzędzia umożliwiającego przekonwertowanie sprawozdania finansowego z pliku tekstowego/graficznego/kalkulacyjnego do XML.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Elementy sprawozdania finansowego – z czego składa się sprawozdanie finansowe?
  2. Czym jest i co zawiera informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego wg. art. 48 Ustawy o rachunkowości?
  3. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości
  4. Kiedy i jak przeprowadzić zatwierdzenie sprawozdania finansowego?
  5. Kto podpisuje sprawozdanie finansowe za 2023 rok w spółce?

Jak otworzyć elektroniczne sprawozdanie finansowe XML?

Sprawozdania finansowe można przygotować tylko w formie elektronicznej, ustrukturyzowanej, zgodnie ze strukturą logiczną udostępnioną przez Ministerstwo Finansów. E-sprawozdania składane są do:

  • KRS – przez jednostki wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, które nie mają obowiązku przygotować sprawozdań finansowych zgodnie z MSR; za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych;
  • KAS – przez płatników PIT prowadzących księgi rachunkowe; przy użyciu aplikacji e-Sprawozdania Finansowe;
  • KAS – przez podatników CIT, którzy nie są wpisani do rejestru przedsiębiorców KRS; przy użyciu e-Sprawozdania Finansowe.

Warto wiedzieć, że dostęp do sprawozdań finansowych jest wolny, wystarczy wejść na  prs.ms.gov.pl/krs, znaleźć interesujący nas podmiot (korzystając z przeglądarki dokumentów finansowych i podając nr KRS), a następnie pobrać dokument.

Jeżeli sprawozdanie przygotowane jest w formacie XML, to można je otworzyć, korzystając z aplikacji online, programów księgowych lub korzystając z bezpłatnego programu e-Sprawozdania Finansowe dostępnego na publicznej stronie e-sprawozdania.mf.gov.pl (jak to krok po kroku zrobić opisujemy wyżej).

Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy

Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!