Jak policzyć okres wypowiedzenia w zależności od umowy? Ile trwa wypowiedzenie?

Okres wypowiedzenia zależy w dużej mierze od rodzaju umowy. Czy można wypowiedzieć umowę za porozumieniem stron? Ile dokładnie może trwać wypowiedzenie?

Okres wypowiedzenia ma spory wpływ na to, w jaki sposób kończymy współpracę z naszym pracownikiem. Sprawdź, ile trwa w zależności od umowy. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj najważniejsze informacje.

Okres wypowiedzenia – wypowiedzenie umowy między pracownikiem a pracodawcą

Wypowiedzenie umowy o pracę może być złożone w określonych sytuacjach. Umowę może wypowiedzieć zarówno pracownik, jak i pracodawca. Powód rozwiązania umowy może być różny. Pracownik może wypowiedzieć umowę np. ze względu na niesatysfakcjonujące warunki w zakładzie pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można skrócić okres wypowiedzenia?

Pracodawca ma możliwość wypowiedzenia umowy np. ze względu na ograniczenie zaufania do pracownika lub też po prostu ze względu na likwidację stanowiska pracy albo zamknięcie firmy.

Okres wypowiedzenia – rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Umowę można zakończyć na kilka sposobów. Jedną z nich jest rozwiązanie umowy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Umowę za wypowiedzeniem można rozwiązać zarówno w sytuacji, gdy jest to umowa na okres próbny, jak i umowa na czas określony albo umowa na czas nieokreślony.

Czas wypowiedzenia zależy od tego, na jaki okres zawarłeś umowa. Jeśli więc pracownik jest zatrudniony:

  • krócej niż 6 miesięcy, to okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie,
  • 6 miesięcy – 1 miesiąc,
  • przynajmniej 3 lata – 3 miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy – wzór do pobrania

Okres wypowiedzenia skrócony

Okres wypowiedzenia umowy może zostać skrócony za porozumieniem stron umowy.

W przypadku 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia do jednego miesiąca bez zgody pracownika, ale tylko w określonych przypadkach. Taka możliwość pojawia się przy:

  • ogłoszeniu upadłości pracodawcy,
  • likwidacji zakładu pracy,
  • innej przyczyna niedotycząca pracownika.

W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia przez pracodawcę pracownikowi przysługuje prawo do odszkodowania.

Okres wypowiedzenia – ile trwa przy umowie na okres próbny?

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku umowy na okres próbny. Także tutaj czas wypowiedzenia zależy od tego, jak długo pracownik jest zatrudniony. W przypadku gdy umowa na okres próbny zawarta jest na:

  • mniej niż 2 tygodnie, to wypowiedzenie trwa 3 dni robocze,
  • przynajmniej 2 tygodnie – 1 tydzień,
  • 3 miesiące – 2 tygodnie.

Okres wypowiedzenia – kiedy się rozpoczyna?

Okres wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia następnego miesiąca, w którym pracownik lub pracodawca złożył wypowiedzenie. Kończy się więc zawsze ostatniego dnia miesiąca. I nie ma tu znaczenia, czy miesiąc ma 30, 31, czy 28 dni.

CZYTAJ TAKŻE: Monitorowanie pracy pracownika – kiedy to możliwe?

Jeśli wypowiedzenie liczy się w tygodniach, a nie miesiącach, to wypowiedzenia zaczyna się w pierwszą niedzielę po dniu złożenia wypowiedzenia. W takiej sytuacji czas wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę. W przypadku, gdy liczy się go w dniach, to pierwszym dniem wypowiedzenia jest dzień roboczy następujący po dniu doręczenia wypowiedzenia.

Trzydniowy okres wypowiedzenia dotyczy wyłącznie umowy na okres próbny, który trwa dwa tygodnie. W tej sytuacji czas wypowiedzenia rozpoczyna się następnego dnia. Wlicza się w ten czas również sobotę, choć standardowo jest to dzień wolny od pracy.

Okres wypowiedzenia – jak ustalić?

Aby prawidłowo ustalić, ile trwa okres wypowiedzenia, należy wiedzieć, od kiedy powinniśmy go liczyć. Sposób liczenia zależy od tego, czy czas wypowiedzenia liczymy w dniach, tygodniach, czy miesiącach.

okres wypowiedzenia

    1. Jeśli liczymy go w dniach, to czas wypowiedzenia zaczyna się od następnego dnia pracy po jego złożeniu. To znaczy, jeśli złożymy je we wtorek, czas wypowiedzenia to środa, czwartek i piątek.  Jeśli złożymy je w piątek, będzie to: poniedziałek, wtorek, środa.
    2. Jeśli liczymy czas wypowiedzenia w tygodniach, bieg wypowiedzenia zaczyna się w pierwszą niedzielę po jego złożeniu, a kończy w sobotę. Oznacza to, że niezależnie czy złożymy wypowiedzenie w poniedziałek, czy piątek, to wypowiedzenie zacznie się dopiero w niedzielę.
    3. W przypadku czasu wypowiedzenia liczonego w miesiącach liczymy go od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym złożyliśmy wypowiedzenie. To znaczy, że możemy złożyć je i 1 i 30 kwietnia – efekt będzie ten sam i jego bieg rozpocznie się dopiero 1 maja.

Przeczytaj więcej w kategorii prawo pracy.

Mała Księgowość Rzeczpospolitej

Często zadawane pytania – okres wypowiedzenia

Jak liczyć okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia liczymy różnie, w zależności od tego, na jakiej umowie jesteśmy zatrudnieni. Jego bieg zaczyna się od następnego dnia, tygodnia lub miesiąca po dniu, tygodniu lub miesiącu złożenia wypowiedzenia. Sposób liczenia okresu wypowiedzenia szerzej opisujemy w artykule powyżej.

Czy zwolnienie lekarskie przedłuża okres wypowiedzenia?

Zwolnienie lekarskie nie przedłuża okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że jeśli pracownik dostanie zwolnienie na tyle, ile trwa jego okres wypowiedzenia, to cały ten czas spełni na zwolnieniu.

Od kiedy liczy się okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia zaczynamy liczyć:

  • od następnego dnia po złożeniu wypowiedzenia,
  • od pierwszej niedzieli po dniu złożenia wypowiedzenia,
  • od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu złożenia wypowiedzenia.

Jaki jest okres wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od tego, jak długo byliśmy zatrudnieni, a także od rodzaju umowy. Przy umowie o pracę na czas określony lub nieokreślony, okres wypowiedzenia trwa:

  • 2 tygodnie, jeśli byliśmy zatrudnieni przez mniej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeśli byliśmy zatrudnieni przed przynajmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeśli byliśmy zatrudnieni przez przynajmniej 3 lata.

Okres wypowiedzenia jest krótszy przy umowie na okres próbny i trwa odpowiednio: 3 dni robocze przy umowie na 2 tygodnie, 1 tydzień przy umowie na więcej niż 2 tygodnie i 2 tygodnie przy umowie na 3 miesiące.

Jak skrócić okres wypowiedzenia?

Okres wypowiedzenia można skrócić na podstawie porozumienia z pracodawcą. Jeśli pracodawca chce skrócić okres ten bez zgody pracownika, będzie musiał wypłacić odszkodowanie.

Czy okres wypowiedzenia jest płatny?

Okres wypowiedzenia jest płatny.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!