PIT-4R za 2023 roku – kto składa, jak wypełnić, do kiedy złożyć?

Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mają ograniczony czas na złożenie deklaracji dokumentującej zaliczki pobrane i odprowadzone na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć o deklaracji rocznej PIT-4R.

PIT-4R – co to jest?

PIT-4R to deklaracja roczna wystawiana przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych (pracodawców) i wysyłana do urzędu skarbowego. Dokument jest zestawieniem zaliczek pobranych i odprowadzonych na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Deklarację PIT-4R należy przesłać do odpowiedniego urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym. Jak prawidłowo wybrać urząd skarbowy.

Miejsce złożenia deklaracji zależy od statusu płatnika. Osoby fizyczne powinny wybrać urząd skarbowy odpowiedni dla swojego miejsca zamieszkania. Płatnik, który jest osobą prawną, kieruje się siedzibą, a w przypadku jej braku, miejscem prowadzenia działalności. 

Płatnikiem może być również przedsiębiorstwo w spadku. W takiej sytuacji deklarację należy złożyć w urzędzie skarbowym według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy.

PIT-4R – kto składa?

PIT 4-R składają pracodawcy, czyli podmioty, które płacą zaliczki za inne osoby, czyli najczęściej swoich pracowników. Często praktykowanym rozwiązaniem jest powierzenie tego obowiązku do biura rachunkowego.

Na liście płatników są m.in. osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej oraz spółdzielnie (w tym rolnicze spółdzielnie produkcyjne).

Informacji o wpłaconych zaliczkach nie składają podatnicy wpłacający zaliczki sami za siebie (jednoosobowe działalności gospodarcze).

Warto pamiętać, że obowiązek złożenia PIT-4R mają także przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników i kończą prowadzenie działalności. Deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy powinni wysłać do dnia zaprzestania działalności.

Deklaracji nie przekazujesz pracownikowi. Urząd skarbowy nie informuje również pracownika o tym, że wpłynął taki dokument.

PIT-4R – do kiedy 2024?

Płatnik musi złożyć deklarację PIT-4R najpóźniej do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, za który zaliczki były pobierane i odprowadzane. Oznacza to, że za rok 2023 deklarację trzeba złożyć do końca stycznia 2024 roku.

Warto przypomnieć, że zaliczki za pracowników płaci się do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  1. Zaliczka na podatek dochodowy
  2. PIT-8AR – co to jest, kiedy płacimy?
  3. Jak zatrudnić pierwszego pracownika?
  4. Kiedy należy dostarczyć ZUS IMIR pracownikowi?
  5. PIT-11 za 2023 rok – co to jest, jak go wypełnić, jak rozliczyć?

PIT-4R – jak wypełnić?

PIT-4R składa się tylko drogą elektroniczną (od 2019 roku), korzystając np. z komercyjnego systemu kadrowo-płacowego lub z bramki na stronie Ministerstwa Finansów (podatki.gov.pl). Wersja papierowa nie jest przyjmowana w urzędach skarbowych. Nie ma też możliwości przekazania deklaracji w formie e-maila lub przez ePUAP.

W deklaracji podawana jest m.in. liczba pracowników zatrudnianych w kolejnych miesiącach i należne zaliczki na podatek. Płatnik sporządza tylko jedną deklarację bez względu na liczbę zatrudnionych osób (za które odprowadził zaliczki na podatek dochodowy). W dokumencie uwzględnia sumy pobranych zaliczek za poszczególne miesiące roku podatkowego oraz podaje źródła zaliczek, czyli np. umowę o pracę

Zgodnie z Ordynacją podatkową, kwoty podstawy zaliczki na podatek oraz same zaliczki przesyłane do urzędu skarbowego podlegają zaokrągleniu do pełnych złotych.

Co zrobić, jeżeli kwota zaliczek jest zerowa? Taka sytuacja pojawia się, kiedy dochody są niskie lub gdy w danym roku/miesiącu podatnik nie zatrudniał nikogo, ale w pierwszym miesiącu odprowadził jeszcze zaliczki (np. ze względu na wypłacenie premii po rozwiązaniu umowy o pracę). Deklarację trzeba złożyć również w przypadku zerowej kwoty zaliczek. 

Kiedy nie trzeba składać deklaracji?

Podatnik nie musi przesyłać PIT-4R, jeżeli nie dokonywał żadnych wypłat rodzących obowiązek poboru zaliczek lub gdy nie zatrudniał nikogo, czyli opłacał składki tylko za siebie.

Nie ma obowiązku podpisywania deklaracji podpisem elektronicznym. Pracodawca powinien podać tylko dane autoryzujące płatnika, czyli imię, nazwisko, numer NIP/PESEL, wysokość wykazanego przychodu.

Deklaracja składana jest online, a potwierdzeniem, że pracodawca wywiązał się ze swojego obowiązku, jest urzędowe poświadczenie UPO (potwierdzenie, że dokument trafił do urzędu skarbowego).

PIT-4R – zaliczki należne, czy wpłacone?

W PIT-4R uwzględniane są zaliczki należne, czyli takie, które płatnik powinien zapłacić. Należy pamiętać, że dane w dokumencie powinny odpowiadać zaliczkom faktycznie odprowadzonym do urzędu skarbowego.

Może się zdarzyć, że kwota zaliczki należnej będzie inna niż kwota wpłacona. Co wtedy? Składający deklarację powinien wyjaśnić, z czego wynika różnica (informację wpisuje w części D.1.).

Czy w PIT-4R wykazujemy osoby do 26 roku życia?

W deklaracji wpisywani są pracownicy, w stosunku do których pracodawca pełni rolę płatnika z tytułu wypłacanych wynagrodzeń (wskazanych w deklaracji). 

Do tego grona nie zaliczamy pracowników, od których nie pobierano zaliczki na podatek. To m.in. osoby, które w konkretnym miesiącu miały tylko przychody zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Z tego względu w PIT-4R nie wykazujemy pracowników, korzystają z tzw. zerowego podatku PIT. To przede wszystkim pracownicy poniżej 26 roku życia, którzy uzyskali przychody na podstawie umowy o pracę, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy i umów zlecenia (limit przychodów z roku 2023/2024 to 85 528 zł).

Jak wypełnić formularz PIT-4R w Małej Księgowości?

Złożenie informacji o wpłaconych w danym roku zaliczkach znacznie ułatwi korzystanie z programu księgowego. Dzięki Małej Księgowości, nie musisz manualnie wprowadzać danych z całego roku. Program automatycznie uzupełni informacje, które na bieżąco wprowadzałeś do niego w ciągu roku. Dzięki temu, ty uzupełniasz tylko brakujące dane.

Przeczytaj więcej w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!