PIT status 200 – co dalej? Sprawdź, czy PIT został rozliczony przez Urząd Skarbowy

Rozliczanie PIT online jest bardzo wygodne, jednak czasem pojawia się wątpliwość: czy moja deklaracja dotarła do urzędu skarbowego? Oto jak sprawdzić, czy skarbówka otrzymała rozliczenie PIT, oraz co znaczą statusy, które podatnik może zobaczyć na ekranie swojego komputera.

Jak sprawdzić status rozliczenia PIT za 2023 rok?

Osoba składająca deklarację PIT w formie elektronicznej, powinna na zakończenie otrzymać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) w systemie, z którego korzysta lub na podaną przez siebie skrzynkę e-mail. 

Jeżeli podatnik chce się upewnić, że PIT został przyjęty w urzędzie skarbowym, to powinien zalogować się do programu i zweryfikować poprawność przesłania PIT. Np. w e-Deklaracje przejść do zakładki „Historia deklaracji”. Przy złożonym PIT będzie widniał  komunikat „Otrzymaliśmy Twój dokument” z m.in. datą złożenia i urzędem, który obsługuje zeznanie. 

Po wybraniu przycisku „Rozliczenia”, podatnik sprawdzi status swojego PIT (np. rozliczone) oraz wysokość salda. Można również kliknąć „Pokaż więcej”, aby zobaczyć szczegóły rozliczenia.  

Informacje o zwrocie nadpłaconego podatku znajdują się w „Zwrotach podatku”. Informacje pogrupowane są według tytułu zwrotu, roku, kwoty zwrotu i statusu zwrotu (np. zrealizowany).

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i łatwo obliczysz należny podatek.

Co oznacza PIT status 200?

Status 200 wyświetlany jest w elektronicznych systemach używanych do składania deklaracji PIT online, np. przy użyciu usługi Twój e-PIT.

Status 200 w PIT oznacza, że deklaracja podatkowa została złożona i przyjęta w systemie.

Trzeba pamiętać, że status 200 nie weryfikuje danych związanych z przychodem, zarobkami czy ulgami, które zadeklarował podatnik. Te informacje zostaną sprawdzone dopiero później. Status 200 oznacza natomiast, że:

  • podatnik znajduje się w systemie (bazie danych podatników);
  • użył poprawnego numeru NIP lub PESEL;
  • podał prawidłowe dane weryfikujące danego podatnika.

Uwaga! Status 200 nie oznacza, że Urząd Skarbowy otrzymał deklarację PIT. Świadczy o tym dopiero uzyskanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru. UPO generowane jest po przekazaniu statusu 200 w systemie.

Chcesz dostawać regularne dawki wiedzy na temat podatku dochodowego od osób fizycznych? Zapisz się do naszego newslettera!

PIT status 200 – i co dalej? Jakie kroki podjąć, by PIT został rozliczony przez Urząd Skarbowy

Jeżeli podatnik ma status 200, to następnie powinien dostać UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. To UPO jest dowodem, że deklaracja została poprawnie złożona. Składający PIT nie musi podejmować już żadnych kroków, wszystkim zajmie się urząd skarbowy.

Co oznaczają statusy wysyłki e-PIT-ów?

Status 200 nie jest jedyną informacją zwrotną, która może wyświetlić się osobom wysyłającym PIT online. Oto co oznaczają najczęściej spotykane statusy wysyłki e-PIT:

  • status 200 – oznacza, że deklaracja podatkowa została prawidłowo złożona i dotarła do urzędu skarbowego (nie oznacza jednak automatycznego przyjęcia deklaracji!);
  • statusy 301, 302, 303, 304 – należy poczekać na przetworzenie dokumentu i ponownie zweryfikować status;
  • status 500 – wystąpił błąd serwera i deklaracja nie została prawidłowo przesłana;
  • status 400 – deklaracja zawiera błędy, które należy poprawić przed ponownym przesłaniem;
  • status 401 – negatywna weryfikacja dokumentu ze schematem xsd, np. jeżeli podatnik nie wypełnił pola deklaracji niezbędnego do wysyłki PIT;
  • status 414 – negatywna weryfikacja deklaracji z powodu błędnych danych identyfikacyjnych (PESEL, NIP, błędnej kwoty przychodu za rok poprzedni).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Który PIT muszę złożyć?
  2. Do kiedy trzeba zapłacić PIT?
  3. Roczne rozliczenie PIT za 2023 w 2024 roku – sprawdź jak zrobić rozliczenie podatku dochodowego online
  4. Co można odliczyć w PIT 2023?
  5. Zwolnienie z PIT – kto nie płaci podatku dochodowego? Nie tylko ulga dla młodych

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej na temat rozliczania podatku dochodowego w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!