PIT/ZG – rozliczenie dochodów zagranicznych w załączniku do PIT

Rozliczenie PIT może okazać się bardziej skomplikowane, jeśli podatnik uzyskał dochody z zagranicy. W takich sytuacjach konieczne jest wypełnienie dodatkowego formularza – załącznika PIT/ZG. Wyjaśniamy, kto musi złożyć PIT/ZG, jakie informacje w nim zawrzeć oraz jak zrobić to prawidłowo.

Kiedy wypełnia się załącznik PIT/ZG?

Załącznik PIT/ZG składają osoby, które uzyskały przychody za granicą w danym roku podatkowym. Dołącza się go do zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 (deklaracja PIT-37 z PIT/ZG jest zastępowana przez PIT-36). 

PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód. Jeżeli podatnik uzyskiwał przychody w różnych krajach, to do każdego kraju wypełnia odrębny druk załącznika.

Należy pamiętać, że termin składania deklaracji z załącznikiem PIT/ZG za 2023 upływa 30 kwietnia 2024 roku.

Uwaga! Jeżeli całość przychodów podlega zwolnieniu z opodatkowania na terytorium Rzeczypospolitej, a podatnik nie uzyskał w Polsce dodatkowych przychodów, to nie ma obowiązku składać deklaracji podatkowej ani załącznika PIT-ZG.

Czy wiesz, że…?

swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i łatwo obliczysz należny podatek.

Jak obliczyć dochody z zagranicy w PIT/ZG?

Obliczanie dochodów z zagranicy w załączniku PIT/ZG wymaga:

  1. Określenia rezydencji podatkowej – polski rezydent musi rozliczyć w RP wszystkie dochody, w tym te osiągnięte za granicą. Polskim rezydentem podatkowym jest podmiot, który ma w Rzeczypospolitej miejsce zamieszkania (posiada na terytorium RP centrum interesów osobistych lub gospodarczych czyli ośrodek interesów życiowych lub przebywa na terytorium RP dłużej niż 183 dni w roku podatkowym). Nierezydenci rozliczają z polską skarbówką tylko zarobki uzyskanie z terytorium RP (z uwzględnieniem umów międzynarodowych mających na celu unikanie podwójnego opodatkowania).
  2. Określenia metody opodatkowania – w zależności od kraju, z którego pochodzą dochody, oraz umów międzynarodowych, podatnik stosuje:
  • metodę zwolnienia z progresją: dochody zagraniczne są zwolnione z opodatkowania w Polsce, ale są brane pod uwagę przy ustalaniu stawki podatkowej dla pozostałych dochodów.
  • metodę odliczenia proporcjonalnego: od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą (nie więcej niż część podatku proporcjonalnie przypisana do dochodu zagranicznego).
  1. Wypełnienia załącznika PIT/ZG, oddzielnie za każdy kraj, z którego uzyskano dochody. W załączniku należy wykazać wszystkie przychody z danego kraju, niezależnie od ich źródła (np. praca, działalność gospodarcza, prawa autorskie).
  2. Obliczenia podatku, po uwzględnieniu ulgi i odliczenia (m.in. ulgę na dziecko, ulgę na internet, wpłaty na IKZE, ulgę rehabilitacyjną). W przypadku metody proporcjonalnego odliczenia, trzeba obliczyć, jaka część polskiego podatku przypada na dochody zagraniczne i odliczyć od niej podatek zapłacony za granicą. W PIT/ZG nie wykazuje się ulgi abolicyjnej (należy to zrobić w PIT/0).
  3. Złożenia deklaracji wraz z załącznikiem PIT/ZG, np. poprzez usługę Twój e-PIT.

Załącznik PIT-ZG składa się odrębnie dla każdego małżonka, nawet przy wspólnym rozliczeniu podatkowym.

Kto musi złożyć PIT/ZG?

Załącznik PIT/ZG muszą złożyć osoby, które uzyskały przychody za granicą. Dotyczy to osób np. wyjeżdżających sezonowo do pracy, wykonujących pozarolniczą działalność gospodarczą oraz podatników, którzy mieszkają w Polsce i otrzymują wynagrodzenie z zagranicy z tytułu najmu lub dzierżawy, praw autorskich, papierów wartościowych, emerytur i stypendiów.

Obowiązek złożenia załącznika PIT/ZG nie dotyczy osób, których całość przychodów podlega zwolnieniu z opodatkowania na terytorium RP i nie uzyskały w Polsce dodatkowych przychodów. Uzyskanie przychodów w Polsce oznacza, że podatnik musi złożyć deklarację wraz z załącznikiem PIT/ZG.

Jaki kurs euro do PIT/ZG?

Dochody z zagranicy należy wpisać w PIT po przeliczeniu ich na złote. Pod uwagę brany jest średni kurs euro (albo innej obcej waluty) ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, jaki był aktualny ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wypłaty.

Regularnie publikujemy na temat rozliczania podatku dochodowego. Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap najważniejszych informacji.

Kiedy składać PIT/ZG do PIT-38?

Deklarację podatkową z PIT/ZG należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Jeśli ostatni dzień kwietnia przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub w sobotę, termin składania deklaracji przesuwa się na następny dzień roboczy.

Czy można złożyć PIT/ZG przez internet?

Załącznik PIT/ZG można złożyć w formie elektronicznej korzystając z e-Deklaracja lub usługi Twój e-PIT, która jest dostępna w serwisie e-Urząd Skarbowy. Dostępne są również komercyjne programy do rozliczenia deklaracji podatkowych.

Do usługi Twój e-PIT należy zalogować się przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej. Można również użyć aplikacji mObywatel lub danych podatkowych. Wypełniając interaktywny formularz, należy wybrać załącznik PIT/ZG. Podatnik podpisuje zeznanie elektroniczne za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub danych autoryzujących (bezpłatny podpis elektroniczny).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kiedy następuje automatyczne rozliczenie PIT? Kto musi samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe?
  2. Co to jest rezydencja podatkowa. Jak działa rezydencja podatkowa?
  3. Na czym polegają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?
  4. Co można odliczyć w PIT 2023?
  5. Roczne rozliczenie PIT za 2023 w 2024 roku – sprawdź jak zrobić rozliczenie podatku dochodowego online

Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Przeczytaj więcej na temat rozliczania podatku dochodowego w kategorii PIT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak wygląda weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej?

Weryfikacja podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej pozwala potwierdzić, czy są one ważne i nie zostały naruszone od czasu ich złożenia. Proces ten pozwoli wykryć,...

PAdES a XAdES – czym różnią się różne formaty certyfikatu kwalifikowanego?

Aby podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub złożyć pieczęć elektroniczną, należy najpierw wybrać ich parametry. Jednym z nich jest format PAdES lub XAdES. Czym się...

KSeF dopiero od 2026 roku: „Groził nam paraliż polskiej gospodarki”

26 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Finansów przeprowadziło briefing prasowy, na którym dokonane zostało podsumowanie audytu dotyczącego Krajowego Systemu e-Faktur. Przypominamy, że KSeF miał zostać...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!