Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Jak zamknąć działalność gospodarczą? Co się z tym wiąże? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o tym, jak zamknąć biznes.

Zawsze warto mieć świadomość jak zamknąć działalność gospodarczą. Formalności z tym związane nie są skomplikowane. W tym materiale podpowiadamy, jak zamknąć działalność gospodarczą.

Jak zamknąć działalność gospodarczą?

Wiedza, jak zamknąć działalność gospodarczą jest ważna. Można to zrobić z dowolnego powodu. Niewypłacalność firmy, niechęć do prowadzenia biznesu, przejście przedsiębiorcy na emeryturę lub po prostu zmiana planów życiowych. To najczęściej pojawiające się przyczyny zamykania działalności gospodarczej. Statystyki pokazują, że tylko połowa firm przetrwa pierwsze dwa lata, a kolejne dwa lata jedynie 10 proc. Biznes jest bowiem nie lada wyzwaniem.

Jeśli więc nie idzie on tak, jak sobie wyobrażaliśmy, nie sprawia już tyle radości co wcześniej, zawsze istnieje możliwość jego zamknięcia. I to dosłownie. Jak formalnie zamknąć działalność?

Żeby zamknąć działalność, trzeba to zgłosić do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, na tym samym wniosku, na którym zgłasza się uruchomienie działalności gospodarczej, zawieszenie działalności lub jej wznowienie. Po prostu na formularzu zaznaczamy opcję „zamknięcie działalności gospodarczej”. Formularz można wypełnić w formie online, samodzielnie przekazać do urzędu lub wysłać pocztą. Nie trzeba tego faktu zgłaszać nigdzie indziej.

Po otrzymaniu wniosku o zamknięcie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest automatycznie wyrejestrowany z ZUS-u.

Jak zamknąć działalność gospodarczą? Zamknięcie działalności, a remanent

W momencie zamknięcia działalności trzeba też będzie ostatecznie rozliczyć podatek dochodowy i VAT, składki ZUS, a także policzyć wartość niesprzedanych towarów i usług.

Jeśli zamykasz działalność ostatniego dnia miesiąca, to rozliczasz wszystko tak jak do tej pory. Płacisz ostatni raz pełne składki ZUS, rozliczasz zaliczkę na podatek dochodowy, a także podatek VAT (jeśli jesteś płatnikiem VAT). Trzeba też przygotować wykaz składników majątku firmy. W tym zestawieniu trzeba je wymienić z nazwy, dodać datę nabycia danego składnika majątku, kwotę wydatków, które poniesiono, żeby je kupić. Od wszystkich towarów, które sprzedasz w ciągu 6 lat po zamknięciu firmy, trzeba będzie zapłacić podatek.

Podobnie będzie z remanentem, czyli spisem z natury. Trzeba go przygotować na dzień zamknięcia działalności gospodarczej.

CZYTAJ TAKŻE: Remanent i spis z natury. Czy to jest to samo?

Jak zamknąć działalność gospodarczą? Wyrejestrowanie kasy fiskalnej

Jeśli w czasie działalności gospodarczej prowadziłeś sprzedaż dla osób prywatnych i korzystałeś z kasy fiskalnej, to musisz ją wyrejestrować. Wyrejestrowania kasy dokonuje serwisant, który na co dzień zajmował się jej obsługą, fiskalizacją i bieżącą konserwacją. Całość kończy się złożeniem wniosku o wyrejestrowanie kasy fiskalnej do urzędu skarbowego.

Jak zamknąć działalność gospodarczą? Rozwiązanie umów z pracownikami

Jeśli zatrudniałeś pracowników albo współpracowałeś z nimi na umowach cywilnoprawnych, trzeba będzie te umowy wypowiedzieć.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zwolnić pracownika?

Warto pamiętać, że nawet po zamknięciu działalności gospodarczej jestem zobowiązany do przechowywania wszystkich dokumentów z nią związanych. Czas przechowywania dokumentów zależy od ich rodzaju. Można przyjąć, że wszelkie dokumenty sprzedażowe i kosztowe przechowujemy minimum 5 lat, a te związane z ZUS przynajmniej przez 10 lat.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!