Estoński CIT ma minimalizować rozliczanie podatków i promować inwestycje. Ze względu na alternatywny sposób rozliczania podatku dochodowego od spółek możliwa jest tańsza akumulacja kapitału firmy i obniżenie należnego podatku.
Estoński CIT to rozwiązanie, które wprowadzono do polskiego systemu podatkowego w 2021 roku. Ten preferencyjny sposób opodatkowania firmowych dochodów zyskał na popularności, gdy ustalone zostały nowe zasady.
Zlikwidowały one między innymi kryterium przychodowe. Poszerzyły też katalog spółek mogących wybrać podatek CIT w wariancie estońskim. Jednak mimo wielu zalet taki wybór niesie pewne zagrożenia, o których warto wiedzieć przed wyborem opodatkowania spółki.
Spis treści
Na czym polega estoński CIT w 2024 roku?
Estoński CIT to ryczałt od dochodów spółki stanowiący preferencyjny system opodatkowania prowadzonej działalności podatkiem dochodowym od osób prawnych. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć płacenia podatku dochodowego do czasu, aż wspólnikom zostanie wypłacony zysk. Dzięki temu firma nie opłaca comiesięcznych lub kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy i nie rozlicza podatku na koniec roku.
Wybierając estoński CIT w 2024 roku, spółka ma obowiązek podatkowy dopiero przy podziale zysku na wypłaty dla wspólników. Jeśli wypracowany zysk nie zostanie wypłacony, spółka nie opłaca podatku CIT.
Stawki estońskiego CIT-u wynoszą:
- 10% (wspólnicy posiadający status małego podatnika);
- 20% (pozostali wspólnicy).
W praktyce podatek opłaca się jedynie od części wypłaconego zysku. Spółki, które rozpoczynają działalność w 2024 roku i tych, które mają status małego podatnika CIT, podatek mogą pomniejszyć o nawet 90% podatku zapłaconego przez spółkę. Pozostałe spółki należny podatek mogą pomniejszyć o 70% podatku zapłaconego przez spółkę.
Czy wiesz, że…?
Pieczęć kwalifikowaną w najniższej cenie znajdziesz na pieczeckwalifikowana.pl. |
Kto może stosować estoński CIT?
Jako system opodatkowania estoński CIT może być stosowany przez:
- spółki akcyjne,
- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
- proste spółki akcyjne,
- spółki komandytowe,
- spółki komandytowo-akcyjne.
Nie jest przeznaczony dla:
- instytucji finansowych i podatkowych,
- podatników w stanie upadłości,
- podatników funkcjonujących w specjalnej strefie ekonomicznej,
- spółek utworzonych w ciągu ostatnich 24 miesięcy poprzez połączenie lub podział.
Od stycznia 2023 roku warunki korzystania z estońskiego CIT-u uległy zmianom. Aby wybrać zryczałtowany podatek w 2024 roku, spółka powinna spełniać dwa warunki:
- wspólnicy to osoby fizyczne;
- działalność osiąga minimalny poziom zatrudnienia – co najmniej 3 osoby (umowa o pracę, umowa zlecenia).
Warunki korzystania z estońskiego CIT-u
Jeśli przedsiębiorstwo dopiero rozpoczyna działalność, przedsiębiorca ma 4 lata na osiągnięcie minimalnego poziomu zatrudnienia.
Dodatkowo ustalono nowe zasady kwalifikowania wydatków (niezwiązanych z prowadzoną działalnością). Doprecyzowano termin też, w jakim należy powiadomić organ podatkowy o zmianie formy opodatkowania na estoński CIT.
Określono też, zobowiązanie podatkowe ma powstawać w terminie do końca I kwartału kolejnego roku podatkowego, a zobowiązanie podatkowe z tytułu korekty wstępnej (od 2023 roku) ma wygasać po 4 latach podatkowych.
Przejście na estoński CIT w trakcie roku
Spółka, która decyduje się na przejście na podatek CIT w wariancie estońskim, powinna złożyć stosowne zawiadomienie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Czas na złożenie pisma to koniec stycznia roku podatkowego, w którym firma chce korzystać z takiego rozwiązania.
Przejście na CIT estoński z klasycznego
Jeśli spółka planuje zmianę formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego, konieczne jest rozliczenie CIT na normalnych zasadach, a następnie zamknięcie ksiąg i sporządzenie sprawozdania finansowego. W taki sposób możliwe jest prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania za okres, w którym firma będzie stosowała estoński CIT.
ZOBACZ TAKŻE:
- Najważniejsze informacje o podatku dochodowym od osób prawnych CIT
- Deklaracja CIT za 2022
- Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.
- Prawa i obowiązki wspólników spółki
- Prosta Spółka Akcyjna – co to jest?
Estoński CIT – księgowanie
Ryczałt od dochodów spółki oznacza, że podatnik musi złożyć do właściwego urzędu skarbowego deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek (CIT-E8). Musi złożyć ją w terminie do końca 3 miesiąca kolejnego roku podatkowego. Składamy ją elektronicznie. Deklaracja ma charakter jedynie informacyjny. Termin płatności podatku zależy od przedmiotu opodatkowania.
Spółka stosująca estoński CIT ustala podstawę opodatkowania ryczałtem poprzez ustalenie dochodu odpowiadającego takim składnikom jak:
- wysokość zysku netto wypracowanego w okresie, gdy spółka rozliczała się na zasadach ryczałtu (w części, w jakiej został przeznaczony na wypłaty udziałowców, akcjonariuszy i wspólników lub na pokrycie strat w okresie sprzed opodatkowania ryczałtem);
- wysokość ukrytych zysków;
- wysokość wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą;
- nadwyżka wartości rynkowej składników przejmowanego majątku bądź majątku wniesionego drogą wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników;
- suma zysków netto osiągniętych w latach podatkowych stosowania opodatkowania ryczałtem. w części, w jakiej zyski nie zostały podzielone lub przeznaczone na pokrycie straty (dotyczy podatników, którzy zakończyli opodatkowanie ryczałtem);
- wartość przychodów i kosztów, które zgodnie z przepisami o rachunkowości podlegają zarachowaniu w danym roku podatkowym oraz uwzględnieniu w zysku netto, a których wcześniej nie uwzględniono w tym zysku netto.
Zalety estońskiego CIT-u w 2024 roku
Podatek CIT w wariancie estońskim może przynieść spółce wiele korzyści. Podstawą są niższe stawki opłacanego podatku i uproszczone rozliczanie zysku.
Firma:
- nie ma obowiązku składania deklaracji podatkowych;
- nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy;
- nie prowadzi rachunkowości podatkowej;
- nie ustala kosztów uzyskania przychodu ani odpisów amortyzacyjnych;
- prowadzi zwykłą księgowość.
Estoński CIT pozwala przedsiębiorcy samodzielnie zdecydować, kiedy zapłacić podatek. Jeśli nie wypłaca się dywidendy, spółka nie ma obowiązku podatkowego. Środki można przeznaczyć na jej działalność, co sprzyja poprawie płynności finansowej i zwiększeniu konkurencyjności na rynku oraz reinwestowaniu zysków.
Wady estońskiego CIT-u 2024
Spółki, które planują przejście na estoński CIT, powinny wziąć pod uwagę nie tylko jego zalet, ale również wady.
Głównym zagrożeniem jest konieczność nagłej zapłaty podatku łącznie z odsetkami wynikająca z utraty prawa do takiej formy opodatkowania. Do tego rodzaju sytuacji może dojść, gdy, z końcem roku poprzedzającego dany rok podatkowy dane zawarte w księgach podatkowych uniemożliwiają wskazanie wyniku finansowego netto. Wynika to bezpośrednio z art. 28I ust. 1 pkt 4 lit. b Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Trzeba też liczyć się z tym, że spółka musi odprowadzać podatek od wydatków firmy niezwiązanych z jej działalnością oraz poniesionych kosztów, których nie wykazała, na przykład przez błąd pracownika.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.