Jakie są formy opodatkowania i stawki podatkowe? Jak obliczyć dochód i podstawę opodatkowania? Przedstawiamy najważniejsze informacje, które powinien znać każdy przedsiębiorca. Sprawdź, jak obliczyć podatek dochodowy.
Spis treści
Wpływ formy opodatkowania na to, jak obliczyć podatek dochodowy PIT
Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnej, jawnej i partnerskiej, mogą wybrać formę opodatkowania swoich dochodów/przychodów i rozliczyć PIT:
- na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej ze stawkami 12% od 120 000 zł dochodu i 32% powyżej tej kwoty, podstawowa forma opodatkowania;
- podatkiem liniowym, z jednolitą stawką podatkową wynoszącą 19%;
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, to uproszczona forma opodatkowania działalności, która jest dostępna tylko dla niektórych przedsiębiorców, stawki podatku zależą od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 2% do 17%, z ryczałtu mogą skorzystać m.in. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, przedsiębiorstwa w spadku, które nie przekroczyły limitu 2 mln euro przychodu w poprzednim roku podatkowym.
- kartą podatkową. To opcja dostępna tylko dla podatników, którzy korzystali z niej przed rokiem 2022. Kwota podatku jest stała i wynika z decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego, a stawki są określone kwotowo w ustawie. Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą, nie mogą wybrać karty podatkowej.
Czy wiesz, że…?
swoje dochody możesz kontrolować dzięki Małej Księgowości. Niezależnie od wybranej formy opodatkowania, zawsze będziesz na bieżąco ze swoimi finansami i łatwo obliczysz należny podatek. |
Stawka opodatkowania a podatek dochodowy CIT?
Osoby prawne i niektóre jednostki organizacyjne płacą podatek CIT. Podstawowa stawka CIT wynosi 19% podstawy opodatkowania. Ze stawki 9% podstawy opodatkowania przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych mogą skorzystać:
- mali podatnicy (poniżej 2 mln euro przychodów ze sprzedaży za poprzedni rok);
- firmy rozpoczynające działalność w danym roku podatkowym.
Rozliczenie podatku CIT składa się do końca 3 miesiąca roku następnego po roku podatkowym. Jeżeli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, to termin rozliczenia i wpłacenia podatku mija 31 marca. W trakcie roku podatkowego podatnik nie składa deklaracji podatkowych, a jedynie wpłaca zaliczki do 20 dnia każdego miesiąca.
Jak obliczyć podstawę opodatkowania za 2023 rok?
Podstawa opodatkowania to kwota, od której oblicza się należny podatek. W przypadku podatku dochodowego, podstawę opodatkowania obliczamy, pomniejszając dochód o zgodne z prawem odliczenia.
Podstawa opodatkowania na skali podatkowej (opodatkowanie na zasadach ogólnych)
Od kwoty przychodu należy odjąć koszty, aby otrzymać kwotę dochodu, a następnie od dochodu odjąć możliwą do rozliczenia stratę z lat ubiegłych oraz sumę zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne w danym roku podatkowym (o ile nie były zaliczane do kosztów w KPiR); otrzymana podstawa opodatkowania zaokrąglana jest do pełnych złotych.
Podstawa opodatkowania przy podatku liniowym
Podstawę opodatkowania oblicza się odejmując od przychodu koszty jego uzyskania. Otrzymany dochód pomniejsza się o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne, możliwą do rozliczenia stratę z lat ubiegłych oraz zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne (o ile nie były zaliczane do kosztów w KPiR a składki zdrowotne nie przekroczyły limitu 10 200 zł).
Podstawa opodatkowania na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych
Zsumowane przychody osiągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy pomniejszyć o straty z lat ubiegłych, składki na ubezpieczenie społeczne oraz 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w roku podatkowym, a otrzymaną kwotę zaokrąglić do pełnych złotych.
Podstawa opodatkowania służy do obliczenia podatku należnego za cały rok.
CZYTAJ TAKŻE:
- Drugi próg podatkowy – ile wynosi i jak go obliczyć?
- Najważniejsze informacje o podatku dochodowym od osób prawnych CIT
- Nowa tabela stawek ryczałtu w 2024 roku
- Jak zapłacić mniejszy podatek dochodowy? 10 pomysłów
- Roczne rozliczenie PIT za 2023 w 2024 roku – sprawdź jak zrobić rozliczenie podatku dochodowego online
Jak obliczyć podatek dochodowy PIT w 2024 roku?
Podatek obliczany jest w zależności od wybranej formy opodatkowania dochodu/przychodu. Spójrzmy, jak wyliczyć kwotę, którą należy wpłacić do urzędu skarbowego.
Jak obliczyć podatek dochodowy na zasadach ogólnych?
Przedsiębiorca stosujący skalę podatkową mnoży podstawę opodatkowania przez 12% do 120 000 zł dochodu i przez 32% powyżej tej kwoty. Od podatku należnego należy odjąć zapłacone zaliczki z poprzednich miesięcy i kwotę zmniejszającą podatek (3600 zł). Kwota podatku za dany okres rozliczeniowy zaokrąglana jest do pełnych złotych.
Jak obliczyć podatek liniowy?
Osoba płacąca podatek liniowy mnoży podstawę opodatkowania przez 19% stawkę i w ten sposób otrzymuje podatek należny za cały rok. Od tej kwoty odejmuje zaliczki zapłacone w poprzednich miesiącach, aby wyliczyć kwotę podatku za dany okres rozliczeniowy.
Jak obliczyć wysokość podatku w przypadku ryczałtu?
W przypadku ryczałtu, podstawa opodatkowania mnożona jest przez daną stawkę. Stawki opublikowane są w załączniku do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Przedsiębiorca wybiera stawkę właściwą dla prowadzonej działalności (2% –17%).
Jak obliczyć podatek dochodowy CIT w 2024 roku?
Podatnicy płacący CIT odejmują od przychodów firmy koszty ich uzyskania, a po otrzymaniu dochodu stosują odpowiednią stawkę podatkową, czyli 19% lub 9%. W ciągu roku podatkowego mają obowiązek wpłacać zaliczki miesięczne lub kwartalne.
Podatnik CIT ma możliwość obniżenia dochodu o kwotę ewentualnej straty poniesionej z tytułu prowadzonej działalności (jednorazowo lub w ciągu kolejnych 5 lat). Ustawa o CIT daje też prawo do odliczeń m.in. z tytułu darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego czy darowizny na cele kultu religijnego (w obu przypadkach obowiązuje limit do 10% w stosunku do dochodu).
Kontroluj swoje dochody z Małą Księgowością
W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów i kontrolować ponoszone koszty. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.
Przeczytaj więcej w kategorii Rozliczanie podatku.