Kto to jest mały przedsiębiorca? Dlaczego warto to ustalić? Definicja małego, mikro i średniego przedsiębiorcy wg. prawa przedsiębiorców

W zależności od wielkości firmy, przedsiębiorca ma różne zobowiązania. Ma też prawa do różnych dotacji. Kim jest mały przedsiębiorca i o jakie dotacje może się starać? Poznaj także definicje mikro i średniego przedsiębiorcy.

Kim jest mikroprzedsiębiorca?

Mikroprzedsiębiorca, to przedsiębiorca, który w ciągu ostatnich dwóch lat obrotowych zatrudniał mniej niż 10 pracowników, a obrót netto był nie wyższy niż równowartość 2 mln euro albo gdy suma bilansu nie była wyższa niż równowartość 2 mln euro.

Czy wiesz, że…?

Każdy przedsiębiorca potrzebuje dobrego programu księgowego. Jeśli szukasz taniego, sprawdzonego rozwiązania, koniecznie wypróbuj Małą Księgowość!

Mały przedsiębiorca – definicja

Mówiąc o małym przedsiębiorcy, mamy na myśli takiego, który w co najmniej jednym roku z ostatnich dwóch zatrudniał nie więcej niż 50 pracowników. Jego średni roczny obrót nie przekroczył równowartości 10 milionów euro.

Średni przedsiębiorca

O średnim przedsiębiorcy mówimy wtedy gdy firma zatrudnia nie więcej niż 250 pracowników, a obrót nie przekracza równowartości 50 mln euro, lub gdy suma aktywów nie przekracza równowartości 43 milionów euro.

Dlaczego określenie statusu przedsiębiorcy jest ważne?

Takie rozróżnienie przedsiębiorców ma określone skutki. Chociażby związane z łatwiejszym dochodzeniem roszczeń. Wystarczy przypomnieć o przepisach, które regulują płatności w transakcjach handlowych, a także te dotyczące nieuczciwej konkurencji.

Jeśli przedsiębiorcy przysługuje jeden z tych statusów (nie jest dużym przedsiębiorcą) to prawo daje mu możliwość skrócenia terminów zapłaty, podwyższenia wysokości odsetek ustawowych. Mało tego. Duże firmy, które generują największe zatory płatnicze, mogą być ścigane przez prezesa UOKiK. Dodatkowo w przypadku windykacji przy wyższych kwotach małe firmy mogą od tych dużych (zalegających z płatnościami) żądać wyższych niż zwykle rekompensat.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Kim jest przedsiębiorca w 2023 roku? Poznaj małych, średnich i dużych przedsiębiorców
  2. Jakie są dotacje na otwarcie firmy w 2023 roku?
  3. Samodzielne prowadzenie księgowości – dlaczego warto?
  4. Najlepszy program do prowadzenia księgowości

Jakie dotacje dla mikrofirm?

Rozróżnienie przedsiębiorców ze względu na wielkość firmy ma też znaczenie przy uzyskiwaniu dotacji. Właściciele mikro, małych i średnich firm mają do wyboru szereg programów, w ramach których mogą ubiegać się o dotacje unijne na rozwój. Fundusze są dostępne w ramach programów ogólnopolskich, ale i lokalnych.

Podstawową dotacją jest ta udzielana na uruchomienie działalności gospodarczej. Środki na start, choć nie są duże, zawsze pomogą ruszyć małemu przedsiębiorcy. Takie dotacje są bezzwrotne i przeznaczone przede wszystkim dla bezrobotnych.

Dofinansowanie to nawet 40 tysięcy złotych. Na jej spożytkowanie mikroprzedsiębiorca ma 12 miesięcy. Inną formą wsparcia są dotacje unijne na innowacje. W tym przypadku unijne dotacje trafiają do firm, które współpracują z jednostkami badawczymi albo samodzielnie wdrażają innowacyjne produkty lub usługi.

Pieniądze w ramach tego wsparcia można przeznaczyć na innowacyjne projekty badawcze, albo wdrożenie nowych technologii opracowanych w wyniku działalności B+R. Dostępne są też dotacje na inwestycje ekologiczne. Ich celem jest zmniejszenie wykorzystywania nieodnawialnych zasobów. Pieniądze można przeznaczyć np. na  termomodernizację budynków firmowych czy wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych.

Informacje o dotacjach – gdzie szukać?

Dotacje na rozwój firmy można znaleźć na stronie funduszy europejskich, w wyszukiwarce dotacji, a także na stronach PARP (Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości).

Program księgowy dla małego przedsiębiorcy

W programie księgowym Mała Księgowość Rzeczpospolitej możesz wystawiać faktury i dokumenty JPK, prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, lub ewidencję przychodów i VAT. Znajdziesz w nim wszystkie funkcje niezbędne do płynnego prowadzenia księgowości firmy, niezależnie od tego, czy rozliczasz się według skali, liniowo, ryczałtem, czy też kartą podatkową. Wszystkiego o Małej Księgowości dowiesz się na mk.rp.pl.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Co można zrobić w e-Urzędzie Skarbowym?

e-Urząd Skarbowy to serwis na stronie podatki.gov.pl, który ułatwia załatwianie spraw podatkowych online – bez wychodzenia z domu lub z dowolnego miejsca z dostępem...

Jak działa portal S24?

Portal S24 to nowoczesne narzędzie, które znakomicie ułatwia zakładanie i prowadzenie firm. Dzięki temu serwisowi wiele czynności związanych z działalnością spółki można załatwić online,...

Czym są różnice kursowe?

Transakcje w walutach obcych są powszechne wśród wielu firm, a to wiąże się ze zjawiskiem różnic kursowych. Czym są, kiedy powstają i jak je...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!