Usługa cateringowa a odliczenie VAT

Czy przedsiębiorca, który nabył usługę cateringową, może odliczyć VAT? Tak, jednak musi ustalić, czy rzeczywiście w grę wchodzi catering. Sprawdzamy, czym różni się catering i gastronomia z punktu widzenia możliwości odliczenia podatku z faktur za zakup tych usług.

Usługi cateringowe a gastronomiczne

Możliwość odliczenia podatku od towarów i usług zależy od rodzaju usługi, z której korzystał podatnik: gastronomicznej czy cateringowej. Czym się różnią usługi cateringowe i gastronomiczne i dlaczego to rozróżnienie jest ważne z punktu widzenia VAT?

Obie usługi dotyczą przygotowania posiłku, jednak nie są tożsame. Różnią się przede wszystkim miejscem świadczenia oraz zakresem świadczonych usług.

Zacznijmy od usług gastronomicznych. Obejmują one przygotowanie i podanie posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, na przykład w restauracji lub barze.

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że nie przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od usług gastronomicznych (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Wyjątkiem jest sytuacja, w której taka usługa dotyczy podmiotu świadczącego usługi przewozu osób kupującego gotowe posiłki dla pasażerów. VAT można również odliczyć jeżeli usługa gastronomiczna stanowi integralną część usługi kompleksowej, jaką jest impreza integracyjna dla pracowników, podczas której zostanie podane jedzenie.

Spójrzmy na prosty przykład. Jeżeli firma X organizuje szkolenie dla swoich klientów i kupiła lunch jako usługę gastronomiczną, to nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanego zakupu.

Trzeba pamiętać, że jeżeli wydatek na usługę gastronomiczną był związany z uzyskaniem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, to w ewidencji księgowej (KPiR) należy ująć wartość brutto wynikającą z faktury (w rubryce „Pozostałe wydatki”).

Usługi cateringowe, zgodnie z regulacjami unijnymi, obejmują dostarczanie gotowej lub niegotowej żywności albo napojów, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. 

Decydującym kryterium rozróżniającym usługę gastronomiczną i cateringową jest miejsce spożycia posiłku. Jeżeli posiłki są spożywane poza miejscem ich przygotowania (np. poza restauracją czy innym lokalem usługodawcy), to mamy do czynienia z usługą cateringową, a nie gastronomiczną.

Usługa cateringowa a odliczenie VAT

Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT i nabył usługę na potrzeby realizowanej działalności gospodarczej, ma prawo do odliczenia podatku VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jednak, jak już wspomnieliśmy wyżej, nie będzie to możliwe w sytuacji nabycia usługi gastronomicznej. Czy podobnie jest z cateringiem?

Nie, w przypadku usług cateringowych, podatnik nabywający ma prawo do odliczenia podatku VAT. Z tego względu, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT, kluczowe jest zdefiniowanie, czy świadczona usługa to catering, a nie gastronomia.

Wróćmy do wcześniejszego przykładu. Jeżeli firma X dla swoich klientów zamówi usługę cateringową, to zgodnie z przepisami będzie miała prawo odliczyć podatek naliczony od tego zakupu.

Trzeba pamiętać, że na fakturze VAT powinny znaleźć się precyzyjna informacja, że zakupiona usługa dotyczyła usługi cateringowej.

Przeczytaj więcej w kategorii VAT.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Jak zarobić jak najwięcej, czyli czym jest maksymalizacja zysku?

Firmy konsekwentnie dążą do osiągnięcia jak najwyższych profitów. Przyglądamy się, co wpływa na maksymalizację zysków, odpowiadamy na pytania: czym jest, jakie są jej cele...

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla osób fizycznych

Podatek od nieruchomości dotyczy bardzo dużej grupy osób, jednak nie każdy właściciel mieszkania, domu lub gruntów musi go zapłacić. Sprawdzamy, kto i na jakich...

Dofinansowanie na szkolenia

Jak podnieść kwalifikacje swoich pracowników, jak sprawniej prowadzić swoją firmę? Nowe umiejętności zdobędziesz biorąc udział w szkoleniach. Teraz najważniejsza informacja: nie musisz finansować wyspecjalizowanych...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!