Zmiany podatkowe 2024 – zmiany w PIT za 2023, podwyżki podatków, nowe ulgi podatkowe. Czy będzie wyższa kwota wolna od podatku?

Rekordowe podwyżki podatków lokalnych, w tym od nieruchomości, nowe ulgi podatkowe, podatek od plastiku oraz wyższa akcyza na alkohol i papierosy – to zmiany zapowiadane na przyszły rok. Sprawdzamy, jakie zmiany podatkowe szykują się w 2024 roku.

Zmiany w podatku w 2024 roku – zmiany w PIT za 2023

Do tej pory różniły się terminy, do jakich należało składać deklaracje PIT za rok poprzedni. W przyszłym roku nastąpi ogromna zmiana w rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych. Od 2024 roku wszystkie PIT-y będziemy składać w jednym terminie – do 30 kwietnia.

Podwyżki podatków

Progi podatkowe w 2024 roku pozostaną bez zmian. Nadal będzie obowiązywał pierwszy (12%) i drugi próg podatkowy (32%, dla nadwyżki dochodu ponad 120 000 zł). Nie będzie też obniżenia stawek podatku VAT.

Możemy natomiast spodziewać się podwyżki podatków lokalnych. Te daniny wzrosną o wskaźnik inflacji, czyli maksymalnie o ok. 15%. Ostateczną wysokość podatku przegłosują radni gminni lub miejscy. Mogą też różnicować wysokość niektórych stawek, np. podatku od nieruchomości.

Podatek od nieruchomości

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości, które trzeba będzie zapłacić za posiadanie lokalu mieszkalnego, skoczą o 0,15 zł za 1 mkw (do 1,15 zł za 1 mkw), a dla lokali związanych z działalnością gospodarczą o 4,32 zł za 1 mkw (do 33,10 zł za 1 mkw). Np. przedsiębiorca, który ma sklep o powierzchni 40 mkw, zapłaci 1324 zł, czyli o 172,8 zł więcej. Stanie się tak jeżeli rada gminy lub rada miasta zdecyduje się zastosować maksymalną stawkę, a tak dzieje się w wielu dużych miastach, np. Warszawie i Gdańsku.

Podatki transportowe

Wyższe podatki zapłacą firmy transportowe:

 • od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i poniżej 12 ton:
  • powyżej 3,5 tony do 5,5 tony włącznie – 1173,19 zł,
  • powyżej 5,5 tony do 9 ton włącznie – 1957,12 zł,
  • powyżej 9 ton – 2348,52 zł.
 • od samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej równej lub wyższej niż 12 ton – 4481,57 zł;
 • od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów od 3,5 tony i poniżej 12 ton – 2739,90 zł;
 • od ciągnika siodłowego lub balastowego przystosowanego do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej niż 12 ton:
  • do 36 ton włącznie – 3463,95 zł,
  • powyżej 36 ton – 4481,57 zł.
 • od przyczep lub naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą od 7 ton i poniżej 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego – 2348,52 zł;
 • od przyczep lub naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez podatnika podatku rolnego:
  • do 36 ton włącznie – 2739,90 zł,
  • powyżej 36 ton – 3463,95 zł.
 • od autobusu, w zależności od liczby miejsc do siedzenia poza miejscem kierowcy:
  • mniejszej niż 22 miejsca –  2773,16 zł,
  • równej lub większej niż 22 miejsca – 3506,02 zł.

Opłaty lokalne

Stawki opłat lokalnych wyniosą w 2024 roku maksymalnie:

 • opłaty targowej – 1096,39 zł dziennie,
 • opłaty miejscowej – 3,22 zł dziennie, a dla obszaru ochrony uzdrowiskowej 4,54 zł dziennie,
 • opłaty uzdrowiskowej – 6,21 zł dziennie,
 • opłaty od posiadania psów – 173,57 zł rocznie za jednego psa,
 • opłaty reklamowej – 3,62 zł dziennie, stawka części zmiennej opłaty reklamowej nie może przekroczyć 0,33 zł dziennie od 1 mkw pola powierzchni tablicy reklamowej lub urządzenia reklamowego służących ekspozycji reklamy.

Ulgi podatkowe

W rozliczeniu PIT 2024 za rok 2023 warto pamiętać o nowych ulgach podatkowych, z których skorzystają przedsiębiorcy. To m.in.:

 • ulga na innowacyjnych pracowników – dla firm, które zatrudniają pracowników do wykonywania działalności działalność badawczo-rozwojowej (B+R), skorzystają z niej przedsiębiorcy, którzy w roku podatkowym ponieśli stratę, lub których dochód nie pozwala na odliczenie kosztów w ramach ulgi na działalność B+R; ulga dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub liniowo;
 • ulga na ekspansję – odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają koszty poniesione na rozszerzenie rynku zbytu (krajowego i zagranicznego), roczny limit to 1 mln zł, ulga dla przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub liniowo.

Ulga na zabytki

Trzeba pamiętać, że zmieniona została ulga na zabytki. Dzięki niej można odliczyć od podstawy opodatkowania 50% kwoty wpłaconej na fundusz remontowy oraz prace konserwatorskie, restauratorskie oraz roboty budowlane, które dotyczą zabytku (do 500 000 zł). Nie będzie natomiast można odliczyć wydatku na nabycie zabytkowej nieruchomości, która jest wpisana do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku.

Możliwość odliczenia wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym pojawi się po zakończeniu prac. Ulga nie obejmie wydatków, które wykroczą poza prace i roboty określone w pozwoleniu wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Inne zmiany podatkowe 2024

Na wspomnianych wyżej podwyżkach nie koniec. Ministerstwo Finansów planuje podniesienie akcyzy na alkohol i papierosy. 

Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok zakłada podwyżkę akcyzy o:

 • 5% na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry oraz wyroby pośrednie,
 • 10% na wyroby nowatorskie,
 • 10% na papierosy i tytoń.

Ta zmiana może sprawić, że alkohol i tytoń będą droższe w sklepach. Według uzasadnienia do zmiany ustawy, 0,5 litra wódki może podrożeć o ok. 90 groszy, 0,75 litra wina o 9 groszy, 0,5 litra piwa o 4 grosze, a za paczkę papierosów palacze zapłacą ok. 99 groszy więcej. 

Podatek od plastiku

Od 2024 roku wejdzie w życie podatek od plastiku (to wdrożenie Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 r.). Wyniesie 25 groszy i pobiorą go przedsiębiorcy prowadzący handel detaliczny i hurtowy oraz punkty gastronomiczne, którzy sprzedadzą klientom produkty jednorazowe z tworzyw sztucznych. Daniną za użycie plastiku będą również obarczeni przedsiębiorcy, którzy używają tworzyw sztucznych jednorazowego użytku.

Amortyzacja środków trwałych

Warto pamiętać, że mniejsze przedsiębiorstwa będą mogły od 2024 roku korzystać ze skróconego z 40 do 5 lub 10 lat okresu amortyzacji środków trwałych w postaci budynków i budowli niemieszkalnych. Dotyczy to firm działających w gminach o wysokim bezrobociu. 

Co jeszcze może się zmienić w podatkach? Kwota wolna od podatku 2024

W związku ze zbliżającymi się wyborami słyszymy o wielu potencjalnych zmianach, których możemy się spodziewać, w zależności od tego, która partia je wygra. Głośną obietnicą Platformy Obywatelskiej jest podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych.

Rafał Panas
Rafał Panas
Od lat zajmuje się przygotowywaniem artykułów na tematy związane z biznesem, prowadzeniem firmy oraz nowymi technologiami. Zafascynowany postępującą cyfryzacją, która kreuje nowe szanse i okazje dla przedsiębiorców. Tworzenie artykułów dla przedsiębiorców łączy z pisaniem powieści, gdyż jak sam przyznaje, nic tak dobrze nie koi nerwów, jak solidny dreszczowiec.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2023 roku. Ile wyniesie najniższa krajowa w lipcu?

Ile wynosi płaca minimalna w Polsce w 2023 roku? O ile jest wyższa w porównaniu z 2022 rokiem? Jaka będzie podwyżka najniższej krajowej w...

Jak wygląda przejście w etatu na B2B? O czym trzeba pamiętać, szykując się na taką zmianę?

Przejście z etatu na B2B wybierają zwykle osoby bardzo dobrze zarabiające. To przede wszystkim chęć optymalizacji podatkowej i większej swobody w pracy. Wysokiej klasy specjaliści,...
Mała Księgowość

Najnowsze

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Kwalifikowany podpis elektroniczny na polskim rynku

Ile kosztuje podpis elektroniczny? Na to pytanie odpowiedzi szuka coraz więcej osób, jako że usługi zaufania stają się coraz bardziej powszechne. Nic dziwnego, korzystanie...

Jak przebiega kontrola ZUS L4? Kiedy można się spodziewać kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego?

Pracodawca może podejrzewać, że jego pracownik, który poszedł na „chorobowe”, w rzeczywistości ma się dobrze, a nawet wykonuje dodatkową pracę zarobkową. Zawiadomi ZUS, a...

Podpis elektroniczny PDF. Jak podpisać dokument PDF e-podpisem?

Podpis elektroniczny to narzędzie, które zrewolucjonizowało świat administracji i biznesu. Pozwala ono na w pełni zdalny obieg dokumentów, co znacznie usprawnia i ułatwia ten...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!