Kwota zmniejszająca podatek 2024. Kwota zmniejszająca podatek a kwota wolna od podatku

Kwota zmniejszająca podatek odgrywa ważną rolę w ustalaniu wysokości comiesięcznych wynagrodzeń pracowniczych. Na czym polega, ile wynosi i komu przysługuje? Sprawdziliśmy to!

Nowy Ład przyniósł sporą reformę w Polskim ustawodawstwie. Jedna z największych zmian dotyczyła zwiększenia kwoty wolnej od podatku, a ta w sposób bezpośredni wiąże się z kwotą zmniejszającą podatek. Warto podkreślić, że to pojęcia chociaż powiązane, to nie są tożsame, dlatego nie należy stosować ich zamiennie. Czym zatem są? Komu przysługują?

Czym jest kwota zmniejszająca podatek?

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli tak zwany Polski Ład doczekała się już kilku poprawek. Ostatnia z nich wprowadziła zmiany w kwocie wolnej od podatku, a co za tym idzie – również w kwocie zmniejszającej podatek. Wprowadzone poprawki mają obowiązywać w roku 2023 oraz 2024.

Kwota zmniejszająca podatek to wartość, o którą podatnik może obniżyć wysokość obowiązku podatkowego względem urzędu skarbowego. W praktyce zastosowanie kwoty zmniejszającej podatek pozwala podatnikowi na zapłacenie niższej miesięcznej kwoty zaliczek na podatek dochodowy.

Aby możliwe było zastosowanie kwoty zmniejszającej, konieczne jest wypełnienie i złożenie do urzędu skarbowego formularza PIT-2. Warto to zrobić, ponieważ dzięki temu zwiększeniu ulegnie miesięczne wynagrodzenie netto.

Jak obliczyć kwotę zmniejszającą podatek 2024?

Kwota zmniejszająca podatek może być rozpatrywana w skali roku lub miesiąca. Zazwyczaj jednak stosuje się jej wymiar miesięczny.

Wynosi ona 300 złotych miesięcznie. Właśnie tę sumę pracodawca ma możliwość odliczenia podczas przygotowywania listy płac dla pracowników, a więc o tę kwotę obniżyć wypłacaną do urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy. Rocznie kwota ta wynosi 3,6 tysiąca złotych. Jak to zostało policzone?

Kwota wolna od podatku wynosi 30 tysięcy złotych rocznie, a więc 2,5 tysiąca złotych miesięcznie. Stawka opodatkowania PIT to 12%. 12% z 2,5 tysiąca złotych to 300 złotych. Właśnie tyle wynosi kwota, która zmniejsza comiesięczny podatek. 300 złotych miesięcznie to 3,6 tysiąca złotych rocznie.

CZYTAJ TAKŻE:

  1. Kwota wolna od podatku w 2023 roku
  2. Skala podatkowa – progi, najważniejsze zasady opodatkowania
  3. Jak samodzielnie obliczyć podatek dochodowy?
  4. Ulga dla młodych w PIT 2024 – kogo dotyczy i na czym polega zerowy PIT dla młodych do 26 roku życia?
  5. Pierwsza zaliczka na podatek dochodowy. Jak rozliczyć?

Komu przysługuje kwota zmniejszająca podatek?

Z kwoty zmniejszającej podatek nie skorzystają wszyscy podatnicy. Ten przywilej został zarezerwowany dla osób składających deklarację podatkową PIT-37 oraz PIT-36. Mowa tutaj głównie o pracownikach zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, emerytach, rencistach, zleceniobiorcach i wykonawcach dzieł. Z kwoty wolnej skorzystają też niektórzy  przedsiębiorcy. Mowa tutaj o tych rozliczających się za pomocą skali podatkowej.

Kwota wolna nie będzie przysługiwać przedsiębiorcom na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, posługujących się podatkiem liniowym oraz kartą podatkową.

Czy kwota wolna od podatku to to samo co kwota zmniejszająca podatek?

Kwota wolna od podatku oraz kwota zmniejszająca podatek nie są analogicznymi pojęciami, ale instytucje te są bezpośrednio ze sobą powiązane.

Kwota wolna od podatku ustalana jest ustawowo. Dochód, który nie przekracza tej kwoty, nie będzie objęty podatkiem dochodowym. Oznacza to, że kwotą wolną nazywa się opodatkowaną wartość dochodu określaną w corocznym zeznaniu podatkowym. Kwota zmniejszająca podatek to natomiast wartość, o jaką podatnik może obniżyć konieczny do zapłacenia podatek dochodowy.

Warto podkreślić, że kwota wolna od podatku wynosi obecnie 30 000 złotych. Roczne dochody podatnika do tej wysokości nie zostaną opodatkowane. W praktyce oznacza to, że miesięcznie można zarobić do 2,5 tysiąca złotych, aby nie musieć płacić podatku PIT. Każda złotówka przekraczająca ten próg, będzie opodatkowana w skali 12%. Właśnie to 12% z 2,5 tysiąca złotych, a więc 300 złotych miesięcznie to kwota zmniejszająca podatek.

Jak widać, kwota wolna od podatku różni się od kwoty zmniejszającej podatek. Obydwa jednak dotyczą koniecznego do zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych i obydwa uległy zmianie na skutek wprowadzenia Nowego Ładu.

Podsumowując, kwota zmniejszająca podatek daje możliwość pomniejszenia płaconych co miesiąc zaliczek na podatek dochodowy, a tym samym – zwiększenia osiąganego dochodu netto. Pojęcia kwoty wolnej oraz kwoty zmniejszającej podatek są często traktowane zamiennie. To błędne podejście. Pojęcia są powiązane, ale zdecydowanie nie oznaczają tego samego.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Jaki jest podatek od darowizny w 2024 roku? Czy zapłacisz podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Spółka jawna a cywilna – najważniejsze różnice. Którą z nich wybrać?

Osoba, która chce rozpocząć biznes, ma do wyboru różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Może wybierać m.in. między spółką jawną i spółką cywilną. Jednak czym...

Kiedy sporządzić, podpisać, zatwierdzić i złożyć sprawozdanie finansowe? Poznaj najważniejsze terminy

Sporządzenie sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą, w tym z naruszeniem terminów przygotowania dokumentów, grozi poważnymi konsekwencjami (nie tylko karą grzywny). Jak ich uniknąć? Rozwiewamy...

Jak złożyć sprawozdanie finansowe do KRS krok po kroku?

Złożenie sprawozdania finansowego do KRS może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W tym artykule poprowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, wyjaśniając wszystkie etapy....

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!