Czy przedsiębiorca, który nabył usługę cateringową, może odliczyć VAT? Tak, jednak musi ustalić, czy rzeczywiście w grę wchodzi catering. Sprawdzamy, czym różni się catering i gastronomia z punktu widzenia możliwości odliczenia podatku z faktur za zakup tych usług.
Spis treści
Usługi cateringowe a gastronomiczne
Możliwość odliczenia podatku od towarów i usług zależy od rodzaju usługi, z której korzystał podatnik: gastronomicznej czy cateringowej. Czym się różnią usługi cateringowe i gastronomiczne i dlaczego to rozróżnienie jest ważne z punktu widzenia VAT?
Obie usługi dotyczą przygotowania posiłku, jednak nie są tożsame. Różnią się przede wszystkim miejscem świadczenia oraz zakresem świadczonych usług.
Zacznijmy od usług gastronomicznych. Obejmują one przygotowanie i podanie posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, na przykład w restauracji lub barze.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że nie przysługuje im prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od usług gastronomicznych (art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Wyjątkiem jest sytuacja, w której taka usługa dotyczy podmiotu świadczącego usługi przewozu osób kupującego gotowe posiłki dla pasażerów. VAT można również odliczyć jeżeli usługa gastronomiczna stanowi integralną część usługi kompleksowej, jaką jest impreza integracyjna dla pracowników, podczas której zostanie podane jedzenie.
Spójrzmy na prosty przykład. Jeżeli firma X organizuje szkolenie dla swoich klientów i kupiła lunch jako usługę gastronomiczną, to nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od dokonanego zakupu.
Trzeba pamiętać, że jeżeli wydatek na usługę gastronomiczną był związany z uzyskaniem przychodu, zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, to w ewidencji księgowej (KPiR) należy ująć wartość brutto wynikającą z faktury (w rubryce „Pozostałe wydatki”).
Usługi cateringowe, zgodnie z regulacjami unijnymi, obejmują dostarczanie gotowej lub niegotowej żywności albo napojów, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie.
Decydującym kryterium rozróżniającym usługę gastronomiczną i cateringową jest miejsce spożycia posiłku. Jeżeli posiłki są spożywane poza miejscem ich przygotowania (np. poza restauracją czy innym lokalem usługodawcy), to mamy do czynienia z usługą cateringową, a nie gastronomiczną.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
- Jaka stawka VAT dla towaru lub usługi. Gdzie to sprawdzić?
- Na czym polega obliczanie VAT? Najważniejsze informacje
- Ile jest czasu na odliczenie VAT z faktury?
- Usługa hotelowa a VAT – czy można ją odliczyć? Jaka stawka obowiązuje?
- Kto może złożyć wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej?
Usługa cateringowa a odliczenie VAT
Przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT i nabył usługę na potrzeby realizowanej działalności gospodarczej, ma prawo do odliczenia podatku VAT (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jednak, jak już wspomnieliśmy wyżej, nie będzie to możliwe w sytuacji nabycia usługi gastronomicznej. Czy podobnie jest z cateringiem?
Nie, w przypadku usług cateringowych, podatnik nabywający ma prawo do odliczenia podatku VAT. Z tego względu, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT, kluczowe jest zdefiniowanie, czy świadczona usługa to catering, a nie gastronomia.
Wróćmy do wcześniejszego przykładu. Jeżeli firma X dla swoich klientów zamówi usługę cateringową, to zgodnie z przepisami będzie miała prawo odliczyć podatek naliczony od tego zakupu.
Trzeba pamiętać, że na fakturze VAT powinny znaleźć się precyzyjna informacja, że zakupiona usługa dotyczyła usługi cateringowej.
Pieczęć kwalifikowana – wygodne rozwiązanie dla Twojej firmy
Pieczęć kwalifikowana to usługa zaufania przeznaczona dla osób prawnych. Za jej pomocą potwierdzisz, że dokument jest autentyczny i nie został naruszony. To niezawodne narzędzie w kontaktach z kontrahentami i wewnętrznych działaniach firmy. Pieczęć elektroniczną pochodząca od kwalifikowanego dostawcy zaufania kupisz na pieczeckwalifikowana.pl. Jest absolutnie niezbędna, jeśli chcesz wygodnie korzystać z KSeF.
Przeczytaj więcej w kategorii VAT.