Wznowienie działalności a ZUS – wszystko, co musisz wiedzieć

Wznowienie działalności jest bardzo proste. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednią opcję w formularzu CEIDG – tym samym, za pomocą którego założyłeś firmę. Tak jak przy zakładaniu firmy, ZUS zostanie o tym poinformowany automatycznie.

Czy Ty musisz dopełnić jakiś dodatkowych formalności? Tylko w niektórych przypadkach. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule. Dowiedz się:

  • Czy po wznowieniu działalności musisz zgłosić się do ubezpieczenia w ZUS?
  • Czy po wznowieniu działalności możesz skorzystać z Ulgi na start, preferencyjnych składek i Małego ZUS-u Plus?
  • Jakie składki zapłacisz, jeśli wznowisz działalność w trakcie miesiąca?
  • Czy musisz wysłać ZUA do ZUS po odwieszeniu działalności.

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Jeśli zawiesiłeś swoją działalność na czas nieokreślony, żeby ją odwiesić, musisz złożyć wniosek do CEIDG. Jest to dokładnie ten sam wniosek, za pomocą założyłeś i zawiesiłeś firmę. 

Wniosek o zmianę danych znajdziesz tutaj. Natomiast jeśli szukasz instrukcji do niego, przeczytaj nasz artykuł Jak wypełnić wniosek CEIDG?

We wniosku wskażesz datę wznowienia działalności. Od tego dnia, Twoja firma ponownie będzie zarejestrowana, a Ciebie będą obejmować składki ZUS.

Druga opcja jest taka, że zawiesiłeś działalność na czas określony. Jeśli we wniosku o zawieszenie działalności podałeś datę jej wznowienia, nie musisz już nic robić. Wraz z tą datą, Twoja działalność zostanie automatycznie wznowiona. 

CZYTAJ TAKŻE: Jak nie płacić ZUS? 7 sposobów zgodnych z prawem

Wznowienie działalności gospodarczej a ZUS

Kiedy zawieszasz działalność przez CEIDG, odpowiednia informacja automatycznie trafia do ZUS-u. Gdy ją wznawiasz (lub kończy się określony we wcześniejszym wniosku okres zawieszenia), ZUS również zostaje o tym poinformowany. 

Po otrzymaniu takiej informacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgłasza Cię jako płatnika składek i zgłasza Cię do ubezpieczeń na zasadach sprzed zawieszenia.

Dokumenty, które sporządzi ZUS to:

  • ZUS ZFA – zgłoszenie Cię jako płatnika składek;
  • ZUS ZUA (zgłoszenie do składek społecznych) lub ZUS ZZA (zgłoszenie tylko do składki zdrowotnej). 

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS i działalność gospodarcza na emeryturze

Kiedy samemu trzeba zgłosić się do ZUS po wznowieniu działalności?

Pamiętaj, że ZUS automatycznie zgłosi Cię do ubezpieczeń na takich zasadach, jakie dotyczyły Cię przez zawieszeniem działalności. Jeśli w tym czasie zmienił się Twój tytuł do ubezpieczeń, sam musisz to zgłosić. 

O jakich sytuacjach mowa? Chodzi o wszystkie przypadki, gdy zmienia się wysokość składek, które musisz opłacać. 

Jeżeli w trakcie zawieszenia działalności:

  • skończył się czas trwania Ulgi na start albo preferencyjnego ZUS-u;
  • pracowałeś umowę o pracę i z tego tytułu byłeś zgłoszony do ZUS-u przez pracodawcę;
  • nabyłeś prawo do emerytury;
  • z innego powodu zmienił się Twój tytuł do ubezpieczeń;

musisz samodzielnie zarejestrować się w ZUS-ie w ciągu 7 dni od odwieszenia działalności.  

CZYTAJ TAKŻE: Mały ZUS a praca dla byłego pracodawcy

Zgłoszenie do ZUS pracowników i współpracowników

Jeśli po odwieszeniu działalności zatrudniasz pracowników, musisz samodzielnie zgłosić ich do ZUS-u. Nawet jeśli są to ci sami pracownicy, którzy pracowali dla Ciebie przed zawieszeniem działalności. 

Musisz zgłosić ich w ciągu 7 dni od rozpoczęcia ich umów. Zrobisz to za pomocą formularza:

  • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz pracownika lub współpracownika do składek społecznych (i zdrowotnej);
  • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz współpracownika tylko do ubezpieczenie zdrowotnego (np. zatrudniony na umowę zlecenie; student do 26. r.ż. albo osoba zatrudniona na umowę o dzieło, która dobrowolnie zgłasza się do ubezpieczenia zdrowotnego).

Zgłoszenie do ZUS rodziny

Samodzielnie musisz zwrócić się do ZUS-u również wtedy, gdy chcesz po wznowieniu działalności zgłosić do ubezpieczenia członków rodziny. Ich ZUS nie zgłosi automatycznie, nawet jeśli wcześniej byli ubezpieczeni z Twojego konta. 

Aby zgłosić do ubezpieczenia w ZUS członka rodziny, skorzystaj z formularza ZUS ZCNA.

Wznowienie działalności gospodarczej w połowie miesiąca a składki ZUS

Działalność gospodarczą możesz wznowić w dowolnym momencie, po upłynięciu przynajmniej 30 dni od jej zawieszenia. 

Jeśli zdecydujesz się ją wznowić w trakcie miesiąca, składki społeczne, które musisz zapłacić, będą proporcjonalnie niższe. Jednak składkę zdrowotną musisz zapłacić w całości.

CZYTAJ TAKŻE: Jak działa ZUS? Za co tak naprawdę płacisz składki?

Wznowienie działalności a ZUS a prawo do Ulgi na start

Ulga na start pozwala przedsiębiorcom nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne na początku działania firmy. Korzystać z niej możesz przez pierwsze 6 miesięcy po rozpoczęciu działalności. 

Jeśli w czasie tych 6 miesięcy zawiesisz działalność, nie wydłuży to czasu, w którym możesz korzystać z ulgi. Jeśli więc po trzech miesiącach działania zawiesisz działalność na miesiąc, po jej odwieszeniu skorzystasz już tylko z dwóch miesięcy bez składek społecznych.

Przykładowo:

Adrian założył działalność gospodarczą 1 stycznia 2018 roku. 1 marca zdecydował się ją zawiesić na miesiąc. Po wznowieniu działalności gospodarczej będzie mógł korzystać z Ulgi na start jeszcze tylko przez dwa miesiące tj. do końca czerwca. 

CZYTAJ TAKŻE: Zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS

Inaczej wygląda sytuacja, gdy wznawiasz działalność po 5 latach (60 miesięcy) lub dłuższym czasie. W takiej sytuacji ponownie nabywasz prawo do skorzystania z Ulgi na start.

Przykładowo:

Justyna zawiesiła działalność w maju 2017 roku. W tym czasie nie wznawiała jej, pracując na umowę o pracę. W lipcu 2023 roku, po upływie ponad 6 lat, dokonuje wznowienia działalności. Po jej odwieszeniu Justyna przez pół roku nie musi opłacać składek na ubezpieczenia społeczne ZUS.

Uwaga! Ulga na start skończyła Ci się, podczas gdy Twoja działalność wciąż była zawieszona? Pamiętaj, by do 7 dni po odwieszeniu działalności zgłosić w ZUS nowy tytuł ubezpieczenia.

Wznowienie działalności gospodarczej a preferencyjne składki ZUS

Osoby, które dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności, lub wracają do niej po 5 latach, mogą skorzystać z preferencyjnych składek ZUS. Z Małego ZUS-u możesz korzystać od razu po rozpoczęciu działalności lub po 6 miesiącach Ulgi na start.

Z preferencyjnych składek ZUS możesz korzystać przez 2 lata (24 miesiące).                                                                   

Zawieszenie działalności nie przedłuża czasu, w którym możesz korzystać z Małego ZUS-u. 

Jeśli zawiesiłeś swoją działalność przez 5 lat lub dłużej, po jej odwieszeniu ponownie nabędziesz prawo do korzystania z preferencyjnych składek. 

Uwaga! Prawo do preferencyjnych składek ZUS skończyło Ci się, podczas gdy Twoja działalność wciąż była zawieszona? Pamiętaj, by do 7 dni po odwieszeniu działalności zgłosić w ZUS nowy tytuł ubezpieczenia.

Mały ZUS Plus po wznowieniu działalności

Podczas gdy Ulga na start i preferencyjne składki są ułatwieniami dla nowych przedsiębiorców, Mały ZUS Plus jest przeznaczony dla małych firm. Skorzystać z niego mogą przedsiębiorcy, których przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczyły 120 tysięcy złotych. 

Ulga ta trwa 36 miesięcy. W to wlicza się czas korzystania z preferencyjnych składek ZUS. Przedsiębiorcy mogą korzystać z ulgi raz na 5 lat. Uwaga jednak na różne interpretacje. Obecnie trwają spory przedsiębiorców z ZUS-em. Według środowiska przedsiębiorców prawo do ulgi ponownie powinno nabywać się po dwóch latach płacenia pełnych składek, podczas gdy według Zakładu Ubezpieczeń Społecznych należy płacić je przez trzy lata. 

Uwaga! Przedsiębiorcy, który korzystali z Małego ZUS-u Plus w 2023 roku, mogli przedłużyć czas korzystania z ulgi na 48 miesięcy.

Również w przeciwieństwie do Ulgi na start i preferencyjnych składek, Mały ZUS Plus pauzuje na czas zawieszenia działalności. Oznacza to, że gdy wznowisz działalność, możesz korzystać z niego przez tyle miesięcy, ile nie wyczerpałeś przed jej zawieszeniem.

Uwaga! Prawo do preferencyjnych składek ZUS skończyło Ci się, podczas gdy Twoja działalność wciąż była zawieszona? Pamiętaj, by do 7 dni po odwieszeniu działalności zgłosić w ZUS nowy tytuł ubezpieczenia.

Anna Frankiewicz
Anna Frankiewicz
Studiowała dziennikarstwo. Jako copywriter pracuje od kilku lat. Zdobywała doświadczenie w agencjach marketingowych i grupach wydawniczych. Prywatnie chętnie czyta.

Czytaj również

Najchętniej czytane

Podatek od darowizny i spadku w 2025 roku. Kiedy nie trzeba płacić podatku za darowiznę w najbliższej rodzinie?

Podatek od darowizny jest obowiązkowy, nawet gdy dotyczy on najbliższej rodziny. Z tego artykułu dowiesz się, jak go wyliczyć, jakie są wolne kwoty od...

Nierejestrowana działalność gospodarcza. Jak zarabiać bez rejestracji?

Firma na próbę, zarabianie bez firmy. Choć nierejestrowana działalność gospodarcza ma różne oblicza, pozostaje dobrym sposobem na przetestowanie pomysłu na biznes. Na czym dokładnie...

Czynny żal do Urzędu Skarbowego – kiedy należy go złożyć? Wzór

Jak wygląda czynny żal? Wzór pozwoli szybciej go wypełnić. Zobacz, jak wygląda. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby można było złożyć czynny żal. Przeczytaj...
pieczęc kwalifikowana

Najnowsze

Zwolnienie z PIT– kto nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych? Nie tylko ulga dla młodych

Zerowy PIT dla młodych ludzi zdobył duży rozgłos – osoby poniżej 26 roku nie muszą płacić daniny państwu. Jednak nie tylko oni mogą skorzystać...

Składki ZUS w kosztach jednoosobowej działalności gospodarczej – kiedy można je odliczyć?

Kiedy składki ZUS stanowią koszt uzyskania przychodów, jak je prawidłowo odliczyć i zaksięgować? To może być wyzwanie, nie tylko dla początkujących przedsiębiorców. Oto najważniejsze...

Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury?

Jak czas spędzony na urlopie wychowawczym wpłynie na wysokość przyszłej emerytury rodziców czy opiekunów dzieci? Rozwiewamy wątpliwości i wyjaśniamy, czy urlop wychowawczy zaowocuje wyższą...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami?

Wpisz tylko swój email, a będziemy w kontakcie. To takie proste!